יוסי לוי, מנכ"ל עמותת 'נצח יהודה', כבר מתכונן לפתיחת ישיבת ההסדר הקרבית החרדית הראשונה.

"ברמה האישית עבורי זה סוג של מהפכה, שתאפשר לנוער חרדי, עוד לפני הצבא בגילאי 16-17 כשהמענה הזה הוא בדמות של השתלבות בישיבת הסדר חרדית קרבית", הוא מספר באולפן ערוץ 7.

לדבריו, "המסלול דומה לשירות חרדים כיום בצה"ל - שזה אומר שנה לימודים, שנתיים שירות קרבי צה"ל ואז בחזרה לישיבה וכך נותנים את כל הכלים להשתלבות באזרחות בצורה הכי טובה".

לוי מדגיש כי המסלול אינו מיועד לבני ישיבות שתורתם אומנותם. "אנחנו לא פונים לבחורי ישיבות שיושבים ולומדים תורה בשום צורה כי זה דבר שמאוד חשוב לנו. בתוך הציבור החרדי יש אחוז מאוד גבוה שלא לומד בישיבה וזו עובדה שאנחנו לא מתעלמים ממנה וצריך לתת לה מענה. אם יש היום 30% של נוער שלא לומד בישיבה - זה המענה המושלם. המענה הזה מאפשר להכין את הבחור לשירות צבאי משמעותי ובנוסף נער שרוכש מקצוע ולאחר מכן משתלב באזרחות בצורה טובה הוא בוגר מוצלח. הוא שומר על ערכים, משתלב נכון בחברה. זה כל התהליך האידיאלי עבורנו לשירות חרדים בצה"ל".

המסגרת הזו, אגב, לא פונה לנוער שוליים חרדי. "מדובר במקום תורני, כי אנחנו לא מכוונים לנוער שכבר בחר לעזוב, ינק את הרחוב והוא שם. אנחנו מכוונים לחבר'ה האיכותיים שעדיין נמצאים באידישקייט שלהם וברמה ערכית טובה אך לא לומדים תורה. אותם אנחנו רוצים להביא לשירות משמעותי ולרכישת מקצוע. במסגרת הזו של הישיבה אנחנו רוצים לשדרג את כל המסלולים הקרביים החרדיים בצה"ל מתוך הבנה שזה העולם המשמעותי. אנחנו לא מכוונים לטכנולוגיה אלא לשירות קרבי".

הוא נשאל על הטענה שמרבית הגדוד מורכב בכלל מחובשי כיפה סרוגה. "נצח יהודה הוא המקום הכי יפה במדינת ישראל - כי יש בו מרקם אנושי שהוא מאוד מגוון. לצה"ל יש הגדרות ולגדוד נכנסים 30% של דתיים לאומיים וכל היתר חרדים. זה היופי, כי הנוער הדתי לאומי מגיע עם סל ערכים שמשפיע לטובה על החרדים שלא מכירים את צה"ל ואין להם את הערכים המתאימים. השילוב הזה יוצר סינרגיה מדהימה ותוצר איכותי של לוחמים מאוד איכותיים", עונה לוי.

הוא לא מנסה לטאטא את הבעיות העומדות בפני חיילים חרדים רבים שמשפחותיהם מתנערות מהם. אמנם יש היום הרבה מאוד גאווה למי שמשרת שירות בצה"ל, אך יש עדיין מאות חיילים חרדים בודדים ויש הרבה הורים שלא תומכים בשירות צבאי בשום צורה. אנחנו נותנים לזה מענה ואנחנו רואים שהציבור החרדי המתון מבין את המצב הזה".

עם זאת, לוי מספר שיש הורים שדווקא יוזמים את הקשר עם 'נצח יהודה'. "אנחנו הרבה מאוד בקשר עם הורים והם המפתח כי הם אלו שמבינים שנער לא צריך להיות מחוץ לישיבה ברחוב או בכל מקום אחר, אלא יכול למצוא אלטרנטיבה מכובדת וראויה".

ומה לגבי מפקדים חרדים, דבר שעדיין נדיר בצה"ל? "יש הרבה קצינים חרדים, אבל הרבה יותר מגיעים מהציונות הדתית. אין מספיק הכנה לצבא ונער חרדי שנחשף בבת אחת לעולם הזה עומד במצב לא פשוט. אני מניח שהמהפיכה תגיע גם אל הפיקוד ועוד יהיה פיקוד חרדי בצה"ל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו