פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ירון לוי, גזר הבוקר (רביעי) עשר שנות מאסר על סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום שהורשעה בשורה של עבירות שוחד חמורות.

כמו כן נגזר על קירשנבאום תשלום קנס של 900 אלף שקל וכן חילוט בגובה מיליון שקל. מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן נידון ל-30 חודשי מאסר ותשלום 180 אלף שקלים קנס.

בית המשפט הורה על עיכוב תחילת המאסר עד ה-5 בספטמבר כדי לאפשר לקירשנבאום לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון.

השופט ירון לוי אמר כי "קירשנבאום הייתה אמונה על הכספים הקואליציוניים, ופגעה אנושות בעמותות ועסקים שמהם נטלה שוחד. היא הזיקה לעצמה בשביל בצע כסף ושררה, ותוך סטייה עמוקה מדרך הישר לקחה שוחד באופן שיטתי, ערמומי ומתוחכם במשך שש שנים ומשמונה גורמים שלא קשורים זה לזה".

השופט לוי פתח את הקראת גזר הדין במילים נוקבות וקשות: "פאינה קירשנבאום פעלה באופן מושחת ומסואב. לקחה שוחד באופן שיטתי ומתוחכם מ-8 גורמים שונים. נטלה נתח מכספי הציבור בסך מצטבר של כ-2 מיליון ש"ח ששימשו אותה ואת מקורביה".

השופט המשיך: "היא נהגה לדרוש תמורה כספית לשימושה האישי למפלגה ומקרובים בסך מצטבר של שני מיליון שקלים. הנאשמת ניצלה את כוחה השלטוני. היא נשאה בתפקידים בכירים מונתה על ידי יו"ר המפלגה לאחראית על הכספים הקולאציונים. אין צורך להכביר מילים בעוצמה שהופקדה אצלה, והיא ניצלה את העוצמה להעדפות פסולות והעדפת האינטרס האישי שלה. הדבר הוביל לנזקים משעותיים - שימוש בתקציבי ציבור לצרכים פוליטיים".

מישראל ביתנו נמסר בתגובה: ''מפלגת ישראל ביתנו מצטערת על העונש הכבד שהוטל על פאינה קירשנבאום. אנו סבורים שמדובר בהחלטה מחמירה ומקווים שבית המשפט העליון יתחשב בעובדה שגב' קירשנבאום עברה הליך משפטי ארוך ומתיש של למעלה משבע שנים ויבחר לקצר את העונש''.

ח"כ עמיחי שיקלי מימינה הגיב: ''פרשת השחיתות מהחמורות בתולדות המדינה חתומה על שמה של מפלגת ישראל ביתנו שהמזכ״לית שלה פאינה קירשנבאום קיבלה הבוקר עשר שנות מאסר בפועל. איזו בושה''.

ח''כ שלמה קרעי מהליכוד מסר בתגובה: ''עשר שנות מאסר לסגנית שר של ליברמן וליברמן עדיין מסתובב חופשי... לא פלא שערק לשמאל. שם האתרוג יותר מהודר. רואים לכם. חברי כנופיית שלטון החוק''.

התנועה לאיכות השלטון בירכה על גזר הדין החמור: ''לשחיתות שלטונית חייב להיות תג מחיר. נבחרת ציבור אשר עשתה בכספי ציבור כבשלה, ולאחר מכן מילאה פיה מים בחקירה והקשתה על גורמי שלטון החוק לבצע עבודתם צריכה להענש באופן החמור ביותר הקבוע בחוק.

''אנו קוראים לכל נבחרי הציבור וחברי הממשלה להזהר בחרדת קודש כאשר הם פועלים בכספי הציבור, גם בכספים קואליציוניים, לפקוח עיניים בנוגע לשחיתות שלטונית ולבער מקרבנו את הנגע הרע הזה'', הוסיפו בתנועה.

כזכור, פאינה קירשנבאום היתה בכירה במפלגת ישראל ביתנו, שימשה בין היתר גם בתפקיד מזכ"ל המפלגה ונחשבה למקורבת מאוד ליו"ר, אביגדור ליברמן.

קירשנבאום היתה הנאשמת המרכזית ב"פרשת ישראל ביתנו", במסגרתה נחשף כי בכירים במפלגה עשו שימוש בכספים קואליציוניים שהעבירו לגורמים שונים על מנת לקבל טובות הנאה אישיות.

שופט בית המשפט המחוזי ירון לוי, אשר דן בתיק, ציין בהכרעת הדין של קירשנבאום כי במשך שש שנים היא "לקחה שוחד באופן שיטתי".

"קירשנבאום החזיקה כח שלטוני נחשק ורב עצמה", כתב השופט לוי ופירט, "היכולת להקצות לפי שיקול דעתה הבלעדי בין 80 ל-200 מליון שקלים בשנה וסך הכל 1.2 מילארד שקלים בעת כהונתה".

"בשנים שקירשנבאום החזיקה בכח היא פיתחה מיומנות ויצירתיות לעקוף את כללי המנהל התקין ולעשות בכספי הציבור כבשלה", הוסיף.