נאום החתול והעכבר של יעקב אשר

במהלך הדיון הלילי תיאר ח"כ אשר ויכוח עתיק בין רבי יהונתן אייבשיץ לכומר המוכיח מדוע ממשלת "החתולים בתחפושת" כדבריו לא תחזיק מעמד

תגיות: יעקב אשר
בן שאול , ו' באב תשפ"א

נאום החתול והעכבר של יעקב אשר-ערוץ 7
יעקב אשר
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השעה 2 לאחר חצות במליאת הכנסת, במהלך הפיליבסטר הארוך שבסופו נפל 'חוק הדיינים', ח"כ יעקב אשר מעביר את הזמן בסיפורי צדיקים ומתאר למנסור עבאס ולעיסאווי פריג' ויכוח עתיק בין רבי יהונתן אייבשיץ זצ"ל לכומר נוצרי שמוכיח מדוע ממשלת "החתולים בתחפושת" לדבריו לא תוכל להחזיק מעמד.

"מעשה בכומר", פתח ח"כ אשר, "שהתווכח עם רבי יהונתן אייבשיץ זצ"ל מה יותר חזק, כללי הטבע בבריאה או השכל האנושי, הרב אייבשיץ טען שכללי הטבע חזקים יותר כי הקב"ה ברא אותם והאדם לא יכול לשנות את הבריאה, הכומר התעקש שהאדם בשכלו יכול לשנות את כללי הטבע ולגרום לו להתנהג אחרת.

"קבעו מועד להוכחות והנה הכומר בא יחד עם חתול מאולף, לבוש כמו מלצר, עם וסט יפה ומגש כוסות בידו, נראה היה כהוכחה מוחצת לשינוי התנהגות של הטבע. אלא שאז הגיח פתאום עכבר קטן למקום ו"המלצר" המאולף זרק את המגש והכוסות וירד על ארבע לרוץ מהר אחרי העכבר".

ח"כ אשר פנה לשר פריג' כשהוא מצביע על שולחן הממשלה: "סביב השולחן הזה יושבים הרבה חיות בתחפושת, השמאלנים השתתקו והתחפשו לימנים, גדעון סער בכלל תראה מה נהיה אתו, כולם חתולים מאולפים אבל זה טוב עד שייצאו העכברים, אז תראה את כל המלצרים המאולפים מעיפים את המגשים והכוסות אחד על השני, אז תתחיל החגיגה, כי הטבע חזק יותר מהשכל שרוצה לשלוט. זה יגיע מהר יותר ממה שאתם חושבים", סיים אשר ופנה לעבאס: "זה חומר למחשבה עבורך".