האופוזיציה דוהרת לרחוב ללא מוצא

כדי לחזור לשלטון האופוזיציה חייבת להחזיר הביתה מאות אלפי אנשי ימין הסולדים מהתנהלותו של נתניהו. אבל אם הגימיקים של נתניהו לא סיפקו את הסחורה כבר ארבע מערכות בחירות, למה מישהו חושב שעכשיו זה יעבוד?

הרב עמיחי גורדין , ז' באב תשפ"א

האופוזיציה דוהרת לרחוב ללא מוצא-ערוץ 7
מליאת הכנסת, השבוע
צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת)

טומי לפיד סיפר פעם על מחזה פלא שראה בילדותו. הבוקר האיר ודוור נמרץ הסתובב בין בתי העיר שהופצצה בלילה הקודם באופן מסיבי, מחפש תיבות דואר לשלשל בהם את המכתבים.

לעיתים צפה הילד הצעיר בהשתאות בדוור נעמד ליד בניין הרוס עד היסוד ומחפש היכן לשים את המכתבים. ההצגה חייבת להמשיך גם אם אין לה שום משמעות.

ההתנהלות של האופוזיציה בעת האחרונה מזכירה את אותו דוור הונגרי. לא אתייחס לפגיעה בחוק האזרחות, דומה שנאמר עליה כבר הכל, אתייחס לשאלה להיכן האופוזיציה דוהרת. בשביל איזה יעד עתידי מכרה האופוזיציה את חוק האזרחות יחד עם האינטגריטי שלה.

בבחירות הראשונות לפני שנתיים קיבל גוש נתניהו 60 מנדטים. מאז לא חזר הגוש למקומות הללו. בבחירות שאחרי קיבל הגוש 52 (בלי הח"כים של ימינה), 55 ושוב 52. הסקרים האחרונים לא מלמדים על התאוששות. הם נעים בין 52 ל48.

במצב הנוכחי גם אם האופוזיציה תצליח להפיל את בנט-לפיד, אין לה סיכוי ריאלי להקים ממשלה חלופית. לאורך שלוש מערכות בחירות היא לא הצליחה להתקרב להשיג 61 מנדטים. הדבר היחיד שהאופוזיציה יכולה להשיג הוא ממשלת מעבר. וכאן אנחנו חוזרים לדוור של טומי לפיד.

מה שהאופוזיציה שכחה הוא שבניגוד לעבר שבו חוסר הכרעה השאיר את ממשלת נתניהו על כנה כממשלת מעבר ארוכה, חוסר הכרעה כעת ישאיר דווקא את ממשלת בנט-לפיד כממשלת מעבר ארוכה. בלי שינוי בהתנהלותה, לאופוזיציה אין שום סיכוי לחזור לבלפור. היא יכולה להפיל את בנט-לפיד ולהתקע איתם כממשלת מעבר או לא להפיל אותם ולהיתקע איתם כממשלה מתפקדת. זהו מרחב התמרון המלבב של האופוזיציה בהתנהלותה הנוכחית.

כדי לחזור לשלטון, האופוזיציה חייבת להחזיר הביתה מאות אלפי אנשי ימין (כעשרה מנדטים לפחות) המרגישים סלידה וגועל מהתנהלותו של נתניהו. אבל אם הגימיקים והשטיקים של נתניהו לא הצליחו לספק את הסחורה כבר ארבע מערכות בחירות, למה מישהו חושב שעכשיו זה יעבוד?

אני מבין את נתניהו. היעד שלו הוא לא להקים ממשלה אלא להגיע למשפט שלו במעמד של מתמודד על ראשות ממשלה. לא מצליח להבין את שאר הח"כים של הליכוד ובטח שלא את המפלגות החרדיות ואת החברים היקרים מהמפלגה של סמוטריץ'. לאיפה אתם דוהרים? התאהבתם בדוכן הנואמים ובקללות שאתם מטיחים איש ברעהו? חשוב לכם להראות לנו כמה אתם נחושים ונחרצים? יש לכם הנאה מהמאבק גם אם הוא לא מוביל את המדינה לשום מקום?

גם אם תצליחו להפיל את הממשלה הזאת, בהתנהלות הנוכחית שלכם אין לכם שום סיכוי להקים ממשלה. הנסיבות השתנו, מעכשיו ממשלת מעבר תהיה בהנהגתו של בנט.

אם האופוזיציה חפצת חיים מונחות בפניה שתי חלופות בלבד שמשום מה היא מתעלמת מהם. האחת היא לחפש מועמד אחר שיצליח היכן שנכשל נתניהו (שמיר למשל לקח אחריות ב1992 והתפטר אחרי כשלונו למרות שקיבלת 32 מנדטים) והשנייה להמשיך עם נתניהו אבל בצורה ממלכתית ואחראית שאולי תצליח לדגדג את אנשי הימין שאיבדתם במשך השנים האחרונות.

על מה שהמדינה הפסידה כשהפלתם את חוק האזרחות כבר דיברו רבות. על מה שהרווחתם לכל הרוחות מזה לא נתנו את הדעת. הרווחתם מזה סיכוי להפוך את ממשלת בנט-לפיד לממשלת מעבר. שווה?