יותר מ-160 הרוגים בשיטפונות בגרמניה: "כאילו נפתחו השמיים"

מספר הקורבנות באסון הטבע ממשיך לעלות, מאות אלפים נותרו ללא קורת גג • ישראלי שגר באזור: "נכון להבוקר הגשמים פסקו אבל החורבן ישנו"

תגיות: גרמניה 103FM
103FM , ט' באב תשפ"א

יותר מ-160 הרוגים בשיטפונות בגרמניה: "כאילו נפתחו השמיים"-ערוץ 7
נזקי השטפונות בגרמניה
צילום: רויטרס

יותר מ־160 בני אדם קיפחו את חייהם בשיטפונות האדירים שפקדו את גרמניה; ומאות רבים נותרו ללא קורת גג. תשתיות התקשורת קרסו לחלוטין ביישובים רבים בגרמניה וכן בחלקים מהולנד ובלגיה.

אורי שניידר, ישראלי שנמצא בימים אלה באזור האסון, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב בפתח התוכנית וסיפר כי בניגוד לתמונות האימה שמציפות את הרשתות החברתיות ואת ערוצי התקשורת, הבוקר (א') "הגשמים פסקו, העננים נעו דרום מזרח והשמש זורחת. אבל החורבן ישנו".

לדבריו, "נשארה הרבה מאוד עבודה למי שעושה את הפינוי והשיקום של המקום, וצריך ללמוד את הלקחים המתבקשים. יש הרבה מאוד נעדרים שבחלקם כנראה הסתלקו מהבתים ולא יצרו קשר עם הקרובים, אז מקווים שחלקם עוד בחיים. אבל אני בטוח שמספר הנספים יעלה בצורה משמעותית".

לטענתו, הכתובת הייתה על הקיר, ושינויי האקלים הם שהובילו לשיטפונות ברחבי המדינה: "באטמוספירה יש הצטברות של עננות כבדה מאוד כתוצאה מהתחממות המים באוקיינוסים; וישנה האטה של 'זרמי הסילון', שבד"כ מרגישים בטיסה ממערב למזרח. בד"כ המהירות של זרמי הסילון קרובה ל־500 קמ"ש אבל בגלל שהוא הואט, העננות נתקעה בין 2 רמות ברומטריות ממזרח וממערב; כך שהעננים התרוקנו בשטח מצומצם יחסית וכמות המים הייתה גדולה מאוד".

הוא תיאר את השיטפון כ'מבול תנ"כי', "כאילו נפתחו השמיים ויורדות כמויות מים שאתה לא מצפה להן. הטיפות ענקיות בגלל שכמויות המים באטמוספירה הן ענקיות, ירדו כמויות של למעלה מ-200 ליטר למ"ר בפרק זמן קצר. הקרקע התייבשה, התקשתה, ולא יכלה לספוג את כל כמויות המים".

בסיום השיחה התריע מפני אסון נוסף שעלול לפקוד את המדינה: "המצב בשליטה אבל עלול להיווצר מצב שייתפרצו סכרים של מאגרי מים".