פנינה תמנו שטה
פנינה תמנו שטהצילום: משה ביטון

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה תמריא היום (ראשון) לביקור רשמי בקהילות היהודיות בצרפת בראש משלחת של הסוכנות היהודית. זהו ביקורה הראשון במדינה במסגרת תפקידה כשרת העלייה והקליטה.

במסגרת הביקור תבקר השרה תמנו שטה את ראשי הקהילה היהודית בפריז, תיפגש עם ראשי ארגון ה-OECD לשיתוף פעולה כלכלי בינלאומי, ותקיים אירוע זיכרון והנצחה במקום הפיגוע בהיפר-כשר בפריז יחד עם שרת האזרחות הצרפתית מרלן סייאפה.

בקהילה היהודית בצרפת ניכרת התרגשות רבה לקראת ביקור ראשון של שרה בממשלת ישראל מאז פרוץ הקורונה.

תמנו שטה: "לאחר שנה וחצי מורכבות וקשות שחוותה הקהילה היהודית בצרפת וקורבנות רבים מהקורונה, אני מגיעה לחזק את שיתוף הפעולה וללמוד על האתגרים עמם מתמודדת הקהילה. יהודי התפוצות חשובים לנו ובפרט הקהילה היהודית בצרפת, שהיא אחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם. בימים אלה אנו עדים לגל עלייה גדול מהמדינה ולזינוק במספר המבקשים לפתוח תיק עלייה בהשוואה לשנים קודמות ועל כן משרד העלייה והקליטה בראשותי נערך לקבל את פניהם של אלפי העולים כבר בקיץ הקרוב הן מבחינה ארגונית והן מבחינה תקציבית.

''במהלך הימים הבאים אקיים סדרת מפגשים אינטנסיבית שבהם אפגוש את ראשי הקהילה בפריז לצד קהילות יהודיות קטנות יותר בפרברי העיר, שרה בממשל הצרפתי לצד ראשי הארגון הבינלאומי ה-OECD ועוד. בכוונתי לחזור חזרה לישראל עם התובנות והידע מהביקור כדי ליישם הלכה למעשה את הנדרש כך שהליך העלייה לארץ יהיה יעיל, מהיר ונוח אף יותר ממה שהוא היום", הוסיפה השרה.

הקהילה היהודית בצרפת מונה כחצי מיליון נפשות והיא השלישית בגודלה בעולם. מתחילת השנה עלו מצרפת 1,525 עולים חדשים לישראל, וזוהי עלייה של 116% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. ביקורה של השרה מגיעה, בין השאר, על רקע גלי העלייה הצפויים משם ומתוך כוונה לפקח מקרוב על תהליך עידוד העלייה ולעקוב אחרי החסמים והקשיים איתם מתמודדת הקהילה היהודית לרבות גילויי אנטישמיות.

על פי נתוני משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית בשנת הקורונה חלה עלייה משמעותית בפתיחת תיקי העלייה מצרפת, ועד סוף 2020 נפתחו 7,040 תיקי עלייה. מגמה זו נמשכת גם השנה עם למעלה מ- 2,200 תיקים שנפתחו.

ביקורה של שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה צפוי להינעל עם חזרתה לארץ ביום רביעי השבוע במטוס עולים ייעודי שמארגנת הסוכנות היהודית ועליו עשרות עולים חדשים, צעירים ומבוגרים, שעתידים לפתוח פרק חדש בחייהם בישראל.

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית: ״העלייה ארצה היא אחת מאבני הייסוד החשובות ביותר של הציונות. שותפות הגורל כנגד האנטישמיות הגואה וההתמודדות עם מגיפה עולמית מכנסות את תפוצותיו של עם ישראל במקום ההיסטורי והטבעי לו - ארץ ישראל. אני מברך על ביקורה של שרת העלייה והקליטה בקהילה היהודית בצרפת. הביקור והשלכותיו חשובים מאוד עבור בטחון הקהילה ועבור הפיכת העלייה ארצה לקלה ונוחה יותר. אני מחזק את הקהילה היהודית בצרפת, קהילה ענפה, תומכת ישראל ומתמודדת עם אתגרי האנטישמיות הקלאסית והחדשה כבר שנים. בואו הביתה, הצטרפו לבנייה המחודשת שלנו כאן בארץ ישראל, מעולה לעולה כוחנו עולה״.