אמירה בוזגלו באירוע
אמירה בוזגלו באירועצילום: דוברות

אמש, ליל ט' באב התקיימו אירועי "הלילה לא לומדים תורה" בעשרות מוקדים ברחבי הארץ של כנס שדרות לחברה ו'יחד – יהדות ישראלית בקהילה' מבית אור תורה סטון.

הנושא הנבחר השנה עסק ב"ישראל הראשונה, השנייה והבית השלישי". בין המשתתפים השנה היו מרים פרץ, יעקב ברדוגו, עמית סגל, סיון רהב מאיר, ח"כ עמיחי שיקלי, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, הרב דוד סתיו, חני ליפשיץ ועוד עשרות אנשי תקשורת ואישי ציבור מובילים.

אחד מהאירועים נערך במתנ"ס זלמן שז"ר ביבנה בהנחיית אשת התקשורת והמגישה אמירה בוזגלו, ובהשתתפות מנכ"ל הבימה נעם סמל, המשוררת פרופ' עמירה ערן, הסופר והעיתונאי ד"ר יואל רפל.

בנוגע לשאלת ישראל הראשונה והשנייה ציינה בוזגלו, ילידת שכונת התקווה כי "לצערנו, הנושא של ישראל והשנייה רלוונטי מאוד במציאות של היום. אני חושבת שצריך ללכת למקומות של שוויון ואני בזה לתופעה שבה פוליטיקאים מסוימים מהליכוד ומפלגות נוספות שמנצלות את המורסה הזו בצורה קריאייטיבית אמנם, אך ארסית ולא הגונה כדי להצביע להן. אף אחד מאיתנו, כולל אני, לא חף מגזענות, היא מוטבעת בנו להכיר בה ולהילחם בה ומי שמצקצק ולא מוכן להודות בזה רק מוכיח שהיא עדיין חיה ובועטת".

ביקורת של משתתף בקהל כי "התיאטראות בישראל הפכו לנחלת העשירים בלבד", הוציאה את מנכ"ל הבימה נועם סמל משלוותו. "זה פשוט חוטא למציאות. אנחנו רואים משפחות רבות מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית שמגיעות מחתך סוציו אקונומי נמוך שפוקדות דרך קבע את התיאטראות. כיום, בני נוער מחתכי אוכלוסייה שונים נחשפים להצגות כבר בתקופת בית הספר, וכמובן שבצה"ל במסגרת תרבות יום א', במבצעים שונים לאורך השנה, באירועים של ועדי עובדים ובסבסוד ברשויות המקומיות".

מנהל "יחד" מבית אור תורה סטון, שי נווה סיכם את הערב: "אנחנו היהודים אלופים בלדייק, בלהגדיר במה בדיוק אנחנו שונים מזה שמשמאלנו וזה שמימיננו. אנחנו אוהבים את עצמנו מיוחדים וייחודיים. בליל תשעה באב אנחנו חייבים להתעלות מעל המחלוקות והוויכוחים ולזכור שיש לנו גורל אחד ולהתקרב. לפחות פעם אחת בשנה להתחבר ולהתאחד ולהפחית מעט את הפילוג".

"בתשעה באב אסור ללמוד תורה אבל חובה עלינו ללמוד לקח מהחורבן ולמנוע את התפוררות המדינה" אמר האלוף (במיל.) עוזי דיין, נשיא מייסד כנס שדרות לחברה "פעמיים אבדה מלכות ישראל - ההתפלגות ממלכת שלמה ליהודה וישראל ואבדן הממלכה בימי החשמונאים. בשתי הפעמים בעשור השמיני ולא מידי אויב חיצוני. עכשיו עלינו החובה למנוע מלחמת אזרחים בבית השלישי שלנו, כי ט' באב הוא של כולנו".