אינסטגרם
אינסטגרם FREEPIK

האם אינסטגרם מעודדת רזון מוגזם ודיאטות חריפות שעלולות להתבטא אפילו באנורקסיה?

קרן 5Rights הפועלת להגברת ההגנה על ילדים ברשת האינטרנט הזמינה מחקר לגבי מידת ההשפעה שיש לרשתות החברתיות, בעיקר אינסטגרם, על הרגלי הדיאטה, הרזון והמראה הגופני, על צעירים הגולשים ברשת.

לצורך כך הם שכרו מספר חוקרים שהקימו פרופיל מזוייף של נערה בת 17 ברשת האינסטגרם, שסימנה "לייק" לפוסט בנושא דיאטה שפורסם על ידי חברה המשווקת בגדי ספורט.

לאחר מכן היא גם החליטה "לעקוב" אחר פרופיל שהוצע לה על ידי האלגוריתם של אינסטגרם, לאחר שפורסמו בו תמונות של "לפני ואחרי דיאטה" של בעלת הפרופיל.

התוצאות של הניסוי הפתיעו אפילו את החוקרים עצמם. בתוך זמן קצר הוצף הפרופיל המזוייף של הנערה בת ה-17 במגוון הצעות של תכנים המעודדים דיאטות, הרזיה ואיבוד משקל, פעילות גופנית ועיצוב הגוף שכללו תמונות של רזון מוגזם.

לאחר מכן ניסו החוקרים לבצע את אותו תחקיר בעזרת פרופיל מזוייף של נערה בת 15 בלבד, והתוצאות היו דומות. כאשר הם השתמשו לאחר מכן בפרופיל של נער בן 14, קיבלו תוכן עצום שעודד הרזיה ורזון, לרבות תמונות ערוכות של "מבני גוף שונים" שכללו תמונות רבות המעודדות רזון.

זו לא הפעם הראשונה בה אינסטגרם עומדת בפני ביקורת על עידוד אנורקסיה ורזון, כאשר לאחר המקרים האחרונים הציבה אינסטגרם תווי אהרה לצד פוסטים ותמונות המעודדים אנורקסיה, על מנת למנוע פגיעה בצעירים.

פייסבוק, המחזיקה באינסטגרם, מסרה בתגובה לאתר הבריטי "גארדיאן" שפרסם את התחקיר, כי "הרשת החברתית כבר נוקטת בצעדים אגרסיביים יותר על מנת לשמור על בטיחות בני נוער ברשת החברתית, כולל מניעה ממבוגרים לשלוח הודעות ישירות לבני נוער שלא עוקבים אחריהם. עם זאת, שיטת המחקר הייתה לקויה והסיקה מסקנות גורפות על חוויית ההעשרה הכוללת באינסטגרם עקב קומץ חשבונות מזוייפים".