רבני הציונות הדתית: שינויים במערך הכשרות - רק בהסכמת הרבנות הראשית

בכירי הרבנים בציונות הדתית: רק תכנית כשרות שתעשה על דעת ובהסכמת הרבנות הראשית היא לגיטימית ומתקבלת על עם ישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשפ"א

רבני הציונות הדתית: שינויים במערך הכשרות - רק בהסכמת הרבנות הראשית-ערוץ 7
השר מתן כהנא בבית הרב דרוקמן
צילום: דוברות

רבנים בציונות הדתית, ביניהם הרב חיים דרוקמן, חתמו על מכתב נגד כוונת שר הדתות מתן כהנא לפתוח את שוק הכשרות לתחרות בפיקוד הרבנים הראשית.

הרבנים כתבו כי הרבנות הראשית לישראל היא הגוף המוסמך היחיד לנהל את ענייני הדת במדינה. "לאור זאת כל שינוי בענייני הדת צריך להיות מתואם ומוסכם עימה''.

הרבנים מכירים בצורך לבצע שיפורים בתחום הכשרות, אך מציינים כי ''רק תכנית כשרות וכדומה שתעשה על דעת ובהסכמת הרבנות הראשית היא לגיטימית ומתקבלת על עם ישראל''.

על המכתב חתמו הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב יעקב שפירא, הרב שמואל אליהו, הרב איתן אייזמן והרב יוסף ארציאל.

מוקדם יותר השיב השר כהנא לטענות נגד פתיחת שוק הכשרות לתחרות ואמר במליאת הכנסת: "כל מי שאתמול שפך עליי קיתונות של נאצות, מה אתם בעצם אומרים? שהרבנות הראשית בישראל סומכת על גופי כשרות בחוץ לארץ, סומכת על רבנים בחו"ל, שאני חס ושלום לא מפקפק בהם, אבל לא סומכת על רבנים שאנחנו, הרבנים של ממלכת ישראל, רבנים שהרבנות הראשית לישראל הסמיכה אותם, בתחנה אותם, עליהם אנחנו לא סומכים", אמר כהנא.

השר פנה לח"כים החרדים ואמר, "עכשיו אני שואל אתכם, חבריי חברי הכנסת, ממה אתם מפחדים? כל מי שעיניו בראשו מבין שמערכת הכשרות שלנו חולה, חולה מאוד וצריך לעשות בה סדר. התוכנית שלי תעשה בה סדר, תפתח אותה לתחרות, תעשה אותה תחת רגולציה של הרבנות הראשית, תחת פיקוח של הרבנות הראשית בדומה למה שקורה בחו"ל, ובזכות התכנית הזו אנשים, יותר אנשים, יאכלו כשר, והכשר שלהם יהיה יותר כשר".