מאיר פרוש
מאיר פרוש צילום: Hadas Parush/Flash90

במהלך דיון במליאת הכנסת שעסק בנושא המתיחות בכותל המערבי ובהר הבית במהלך תשעה באב, חידד ח"כ מאיר פרוש את העמדה הרבנים אודות ההתנהלות הנדרשת ברחבת הכותל.

בפתח דבריו הדף את פרוש דברי ח"כ גלעד קריב בעניין זה. "אני ביקשתי את העלאת ההצעה הדחופה לסדר-היום תחת הכותרת של התפרעות בהר הבית במהלך תשעה באב. המטרה הייתה לצורך מתן הבהרה בציבור על עמדתנו, עמדת היהדות החרדית – ותכף אתייחס לכך. נשיאות הכנסת שקלה את הצעתי עם הצעות נוספות של ח"כים בנושא השימוש ברחבה כזו או אחרת בכותל המערבי – ולא כך הם פני הדברים.

"זה לא סוד שאינני תמים דעות עם השקפת העולם של מרצ. זהו עולם והיפוכו. אני רק מצר על כך שמרצ תתחשב במה שמועצת השורא של המוסלמים תבקש, אך לא תתחשב לא רק בדעת מועצת גדולי התורה אלא גם לא עם דעת מועצת הרבנות לישראל''.

פרוש הדגיש כי "לרבנות הראשית לישראל יש דעה ברורה בכל אשר קשור להתנהלותנו ברחבת הכותל המערבי''.

עוד באותו נושא:

פרוש הבהיר בנחרצות שאין שום מקום לדיאלוג עם הקהילה הרפורמית. "ואם כך דעתנו על מרצ, ברור לכל שאין לנו שום קשר ושום ניסיון לדיאלוג עם התנועה הרפורמית. הכותל מסמל עבורנו את חורבן הבית, הבית הראשון, הבית השני. אנו מתפללים כל יום "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים".

במהלך דבריו סיפר כיצד נהג אביו מנחם פרוש ז"ל אל מול ה'הסידור' הרפורמי. "אני זוכר כשאבי זכרונו לברכה עמד כאן מעל במת הכנסת והוכיח שהרפורמים מחקו מסידור התפילה את המילה 'ציון'. לכן אני תוהה: מה יש לרפורמים להגיע לכותל ולהתפלל, על מה? על בניית ציון וירושלים?''.

בדבריו הבהיר כי מטרת הגעת הרפורמים היא להתנגח עם הציבור החרדי והמסורתי. "המטרה של הרפורמים, אם הם באים, היא להתנגח עם הציבור החרדי המסורתי, שמאמין בחזרתו של בורא העולם לציון וירושלים. בשעתו, אבי זכרונו לברכה עשה את המעשה הנכון כאשר עמד כאן וזרק את הסידור הרפורמי על הרצפה וירק על זה''.

בהמשך דבריו פרש את עמדת היהדות הנאמנה בכל הנוגע לשטח הר הבית. "לגופה של ההצעה, שבגינה ביקשתי להעלותה לדיון דחוף, אומר כך: עמדתנו היא ששטח הר הבית שייך כולו לעם היהודי. אם היושב-ראש יאפשר, אספר עוד מעט סיפור מלפני 100 שנה שכן חשוב לדעת מה הייתה עמדת הרבנים לפני 100 שנה; ואם יש גורם אחר, לא יהודי, ששולט היום שם בהר הבית - מבחינתנו זו השתלטות, זהו כיבוש שכן מדובר במקום השייך לעם היהודי.

"אבל יחד עם זאת אומר כאן בקול צלול וברור: על פי ההלכה, מאחר ואין לנו, היהודים, את הטהרה הנדרשת ממי שמבקש להיכנס לשטח הר הבית, שם עמד בית מקדשנו, ושם הוא גם יקום במהרה בימינו - אסור לנו על פי ההלכה להיכנס לשטח זה. אולם אין בכך חלילה משום הסכמה או ויתור, חלילה, שכן הר הבית שייך לעם היהודי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו