רקפת גינסברג
רקפת גינסברג צילום: דוברות

בתנועה המסורתית מברכים את רב היישוב הר ברכה הרב אליעזר מלמד על קריאתו "לאפשר לקונסרבטיבים ולרפורמים להתפלל ב'עזרת ישראל'".

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית, מסרה: "לעתים הדברים הכי ברורים, הכי פשוטים, הכי אלמנטריים - הם גם הכי מרגשים".

לדבריה, "שנים של נתק וחרמות הובילו למצב בו כל התבטאות שכזו, כל סמי-מפגש וכל שיחת זום הופכים לכותרת. אנו מברכים כמובן על דברי הרב מלמד, ומחכים לימים שההסכמה על כך שכל יהודי יוכל להתפלל בארצו כמנהגו תהיה רחבה וחוצת כלל המגזרים והרבנים, כפי הראוי".

גם ד"ר יזהר הס, סגן יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית ולשעבר מנכ״ל התנועה המסורתית, בירך את הרב מלמד: "אירועי ט' באב בכותל נותנים אותותיהם. גורמים מרכזיים, גם באורתודוקסיה, מבינים שהחברה הישראלית השתנתה ויש לתת ביטוי במרחב הציבורי גם לזרמים אחרים ביהדות. ובמקרה של הכותל, קל וחומר. הכותל יכול וצריך להיות מקום שכל זרמי העם היהודי חשים בו בבית. הצהרת הרב מלמד היא בלי ספק פריצת דרך".

כפי שפורסם, הרב מלמד כתב בטורו השבועי בעיתון "בשבע" כי "ראוי לרב הכותל שיכבד את כל היהודים מכל הזרמים. וכאשר תרצה קבוצה של קונסרבטיבים או רפורמים לבוא להתפלל, יקבל את פניהם ב'עזרת ישראל' בברכת ברוכים הבאים".

המחיצה בעזרת ישראל
צילום: יחצ

"ואף ש'עזרת ישראל' אינה כפופה להוראותיו ההלכתיות כדין בית כנסת, היא צריכה להיות מקום שגם לו הוא דואג במרב הכבוד", הוסיף. "כלומר, למרות שלא יתפלל עמהם מפני שמירת ההלכה, ישמח מאוד בבואם להתפלל בכותל ויעודד אותם לפקוד את הכותל בקביעות ובקבוצות גדולות ככל האפשר. ואף ידריך את הסדרנים לסייע להם בכל מה שאפשר, כדי שיוכלו להתפלל באופן הנעים ביותר לה' אלוקינו ואלוקי אבותינו".

עוד באותו נושא:

"ואם יצטרכו ספר תורה ידאג לכך בהדרת כבוד", ציין. "מתוך כך, בטוב טעם ודעת, ישתדל להרגיע את האנשים שמעוניינים להתקוטט שיתרכזו בתפילותיהם מתוך אהבת ישראל. ויפנה את הנשים שרוצות לקרוא בתורה בראש חודש ל'עזרת ישראל', וידאג לכל צורכיהן בכבוד. ואם יהיה חשש שיהודים שונים יתפסו את 'עזרת ישראל' בשעה שקונסרבטיבים או רפורמים רוצים להתפלל, ידאג להפנותם למקומות אחרים בכותל, כדי שכל היהודים יוכלו להרגיש כבנים אהובים לה' בכותל המערבי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו