הדמיית הנגשת מערת המכפלה
הדמיית הנגשת מערת המכפלה צילום: דוברות

פרסום ראשון: במשרד הביטחון בראשות השר בני גנץ הנחו שלא להתחיל לעת עתה בעבודות להנגשת מערת המכפלה שהיו אמורות להתחיל ביום ראשון הקרוב.

למרות אישורי בג"ץ ושאר האישורים שנאספו, ולמרות הסיכומים הרבים שסוכמו בין כלל הצדדים להתחלת עבודות ההנגשה ביום ראשון ה-25.7.21, משרד הביטחון הנחה לדחות את עבודות ההנגשה.

הגורם הצבאי שמסר את הפרטים הוסיף כי טרם ברור אם מדובר בדחיית העבודות לשבוע בלבד או לתקופה ארוכה יותר. אותו גורם הדגיש כי מדובר בהנחייה שהגיעה ישירות מלשכת שר הביטחון.

אין זו הפעם הראשונה שמלשכת שר הביטחון יוצאת הנחייה לעכב את עבודות ההנגשה. במהלך חודש מאי נחשף בערוץ 7 כי שר הביטחון בני גנץ הנחה להקפיא את עבודות הנגשת מערת המכפלה בעקבות המצב הביטחוני.

בחודש יוני, ולאחר 20 שנה של עיכובים שונים, השר גנץ אישר לצאת לביצוע מיידי של הפרויקט לשיפוץ והנגשת מערכת המכפלה. כמה ימים לאחר מכן נמסר לקבלן כי עליו להתחיל את עבודות ההנגשה בתוך 14 יום, אך כעת, כאמור, נרשמה דחיה נוספת בעבודות ההנגשה.

עוד באותו נושא:

ח"כ קטי שטרית (הליכוד), ממובילות המאבק להנגשת מערת המכפלה, מסרה בתגובה לפרסום בערוץ 7: "החלטה מקוממת ואבסורדית של שר הביטחון בני גנץ, זה לא ייאמן. לפעמים נדמה שהשר מעכב זאת בכוונה אחרת אין שום הסבר לכך. כבר היה אישור לתחילת העבודה באופן מיידי, אני לא מבינה מדוע יש דחייה נוספת".

היא הוסיפה: "בעקבות פנייתי לכינוס ועדת החוץ וביטחון החליט בני גנץ להקדים ולהורות על תחילת עבודות הנגשת מערת המכפלה בתאריך ה-25.7.21. אני פעלתי מעל לשנתיים על מנת להסיר את כל החסמים הבירוקרטיים והמשפטיים ואני מצפה משר הביטחון להורות על תחילת העבודה באופן מיידי. לא אנוח ולא ארפא עד שהמעלית תפעל לטובת ציבור בעלי המוגבלויות באתר השני בחשיבותו לעם היהודי".

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ מיכאל מלכיאלי, מסר: "מערת המכפלה חייבת להיות מונגשת לכל אדם באשר הוא, נקודה. זכות בסיסית זו, ראשונה במעלה, הובנה ונחתמה ע"י כלל הגורמים, המשפטיים הביטחוניים והמדיניים. אני מצפה משר הביטחון להורות באופן מיידי על התחלת העבודות להנגשת האתר הקדוש לתועלת הכלל כבר ביום ראשון הקרוב, כמתוכנן. הדברים צריכים להיות ברורים, דחייה, ולו למועד קצר, יש בכוחה להביא עד כדי סיכול הנגשת המערה, לא פחות".

שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' הפועל למען הנגשת המערה, מסר: "מצער שברגע האחרון בני גנץ תוקע מקלות ברגלי המתפללים תרתי משמע. לא ייתכן לעכב ולו ביום אחד דבר כה הומניטרי שפוגע קשות בציבור המתפללים יהודים ומוסלמים כאחד. לא מדובר בעניין פוליטי אלא הומניטרי גרידא אני קורא לשר הביטחון להתעשת ולהורות לקבלן כבר ביום ראשון הקרוב להתחיל בעבודות הבנייה במקום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו