ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין צילום: רויטרס

צבי מגן, שגריר ישראל ברוסיה לשעבר וחוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי מגיב לדיווחים בעיתון 'ישראל היום' לפיהם התיאום הביטחוני בין רוסיה וישראל בגבול סוריה בוטל מאז התחלפה ממשלת נתניהו בממשלת בנט-לפיד.

"לדעתי זה קשקוש משום שזה לא עובד כך ביחסים בינלאומיים. יש משקל שולי למימד הפרסונלי של אישיות זו או אחרת והאינטרסים של רוסיה ודאי לא נמדדים לפי שינויים פוליטיים במדינה אחרת", מסביר מגן.

לדבריו, "אולי יש בעקיפין קשר. מה שהם עושים למעשה זה להעביר סדרה של מסרים שיכולים לסמל משהו – כמו להעמיד את הממשלה החדשה במבחן. זה מחייב את הממשלה להתייחס לזה, לא למצמץ ולהמשיך בנחישות בדרכה. רוסיה לא מתכוונת לשנות במחי יד את המצב".

הוא מתאר כיצד בעצם מתנהלת העברת המסרים. "מדובר בהודעות פורמליות. זה התחיל לפני משהו כמו שבועיים בהודעה שהם מכנסים פורום עם האיראנים והסורים והם מגבשים מהלכים להסדרה. הם כתבו שיש להפסיק את הפעילות הישראלית בסוריה וזה התקבל כסוג של מחווה לאיראנים".

"גם לגבי ניסיונות יירוט המתקפה הישראלית, הפעם זה היה יותר מודגש. הרוסים יזמו מאמר בעיתון ערבי, הדברים הודגשו על ידי אמירה של קצין לא בכיר במערך ההגנה בסוריה. הכל ביחד אמור להעביר מסר לצד הישראלי שקורים פה דברים. הם לא עושים את זה בצורה בוטה, אלא באופן מרומז כדרכם".

עוד באותו נושא:

מגן גורס שבישראל צריכים להבין את המסרים אבל לא להתרגש מהם יותר מדי. "יש פעילות ישראלית בתוך סוריה, נגד יעדים איראניים. אלה ההבנות עם הרוסים. ההבנות האלה עובדות במשך קרוב לשש שנים. רוסיה מדי פעם אמנם עושה תנועות פרובלימטיות אבל היא חיה עם זה בשלום. יש גורמים ברוסיה שלא אוהבים פעילות ישראלית ורוצים למצוא חן בעיני האיראנים".

רוסיה גם נמצאת, לדברי מגן, במצב מאוד מסובך. "בסוריה פועלת קואליציה משולבת שכוללת איראנים, טורקים, סורים ורוסים בהשתתפות כל היתר. היא לא חיה בשלום בינה לבין עצמה. כל אחד בזמן מלחמת האזרחים מושך לכיוון שלו להשיג את האינטרסים שלו. האינטרס הרוסי הוא הסדרה של סוריה שתאפשר להם להתבסס, האיראנים רוצים שליטה בסוריה בדרכים שלהם, לא רק כדי לפגוע בישראל והטורקים פשוט השתלטו על שטחים בסוריה והם תובעים לעצמם עוד שטחים. לכן, פעילות שדוחקת את האיראנים החוצה לא מהווה נזק לרוסיה, למרות שמבחינתם האיראנים חשובים והם נמצאים כל הזמן בעמדה מאוד מורכבת של דילמת בחירת צד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו