אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה תתכנס היום (ראשון) לדיון מכריע לקראת אישור תקציב המדינה והוא עתיד לכלול, על פי הערכות, גל של התייקרויות.

בעיתון ׳ישראל היום׳ פורסם כי חרף הבטחת שר האוצר אביגדור ליברמן שהתקציב לא יכלול העלאת מסים, בתחומים רבים יוטלו מסים שיגרמו לעליות מחירים משמעותיות במוצרים. כמו משקאות קלים, כלים חד פעמיים, חשמל ועוד.

עוד בגזירות החדשות שמתכנן ליברמן להטיל על הציבור: הטלת מס על הכניסה לגוש דן, מס על משקאות ממותקים, מס על ביקור אצל רופא פרטי, ביטול ההנחה על הרב קו בתחבורה ציבורית ועוד.

ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית היא שהתקציב יעבור, שכן לאף אחד מאנשי הממשלה אין אינטרס להפיל אותה. בינתיים, יש גם מי ש"עושה שרירים" ומאיים לא להצביע בעד התקציב כמו שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הקליטה פנינה תמנו שטה, שדורשים תקציבים למשרדיהם.

מהצעת התקציב של האוצר עולה שהוא חוזר בו מכוונתו לקצץ רבע מיליארד שקלים מתקציב החינוך - הנהנה מתקציבי עתק בשנים האחרונות, במנותק מהתוצרים הבינוניים עד חלשים של תלמידי ישראל.

באוצר ביטלו את הקיצוץ, תוך הבטחה מעורפלת לקיום "דיאלוג" בסוגיית תקציב החינוך, שצפוי להיות הגדול ביותר עם כ-68.5 מיליארד שקלים בשנת 2022.

מנגד, צפוי משרד הבריאות לקיצוץ של כ-11 מיליארד שקלים - כחמישית מתקציבו הנוכחי, כשעיקר הדיונים ייסוב על החזרת המצב לתקופה שקדמה לקורונה.

גם הרשויות המקומיות והביטוח הלאומי ייאלצו להסתפק בפחות בשנה הקרובה, בעוד תקציב הכנסת ייהנה מתוספת של 100 מיליון שקלים.

תקציב משרד ראש הממשלה יגדל ב-100 מיליון שקלים לעומת השנה הנוכחית ומשרד האוצר עצמו יקבל עוד כ 200 מיליון שקלים בשנה הבאה. הממשלה לא תקצץ גם בפנסיות התקציביות.

ליברמן השמיט מטיוטת חוק ההסדרים את "מהפכת היבוא", שהיתה אמורה להוריד דרמטית את מחירי התמרוקים, כמו שמפו, סבונים ומוצרי איפור, בשל התנגדות משרד הבריאות.