קובי אלירז
קובי אלירזצילום: חיים טוויטו

קובי אלירז שהיה יועץ לענייני התיישבות של ארבעה שרי ביטחון, טען בועידת הקיץ של העיתון 'בשבע' כי הוא סמוך ובטוח שראש הממשלה נפתלי בנט יפעל לעצירת השתלטות הפלסטינית על שטחי C זאת לאור ההיכרות המוקדמת ביניהם והעובדה כי בנט בעודו שר הביטחון הגדיר את ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C כבעיה אקוטית ואף איתגר את ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו בסוגיה זו.

לדבריו "בוודאי אי אפשר להזניח סוגיה זו, בנט ששם את זה כשר ביטחון כדגל חייב להמשיך את הטיפול בסוגיה שעכשיו היא בעיה טקטית ושאם לא תטופל היא תהפוך לבעיה אסטרטגית".

בנצי ליברמן מי שהיה בעבר מנכ''ל רמ''י טען בתגובה, שאנו עומדים בפני צונאמי של בנייה פלסטינית בתמיכת האיחוד האירופי שמגמתו להביא להשתלטות פלסטינית מלאה על כל שטחי C.

גלעד אך מנכ"ל עד כאן הציג נתונים שחשפו אנשיו וטען שהרשות הפלסטינית מינתה את ג'יהאד רביע כמנהל המערכה על שטח c והאיחוד הארופאי השקיע 65 מיליון יורו בשנים האחרונות ומתכנן להשקיע עוד 3 מילארד דולר עד 2030 בבנייה פלסטינית בשטחי C"

עיתונאי הארץ גדעון לוי טען בפאנל כי "המתנחלים מזמן ניצחו וכעת השאלה העומדת לפתחה של מדינת ישראל האם המדינה הדו לאומי תהיה מדינה דמוקרטית או מדינת אפרטהייד, צעקת הקוזאק הנגזל היא קריאה היסטרית טאקטית שהצליחה במשך שנים למתנחלים ועם הצלחה לא מתווכחים" כהגדרתו, לוי אף הכריז כי הוא מקווה שהגורמים הבינלאומיים יראו את מדיניות האפרטהייד של ישראל ויפעלו כפי שפעלו אל מול מדינת האפרטהייד בדרום אפריקה.

דניאלה וייס שאף היא נכחה בפאנל קראה לממשלת ישראל לשתף פעולה עם ראשי המתיישבים וגורמים נוספים לצורך תפיסת אדמות המדינה בשטחי C כדי למנוע את המשך ההשתלטות הפלסטינית על השטח באמצעות יישוב משפחות יהודיות בנקודות התיישבות חדשות על אדמות מדינה בשטח C.