פנינה פרייליך
פנינה פרייליך צילום: גיליה בן-גד

חוש הריח מאותת לי שאביטל בדלת. את בושם הDKNY תפוח המדהים שלה אי אפשר לפספס. אביטל בת ה-27 תמיד מביאה לפגישה השבועית שלנו בימי שני, ניחוחות קסומים והרבה אנרגיות טובות והומור.

היא בחורה מקסימה וזורמת ובאה ממשפחה אוהבת וחמה. אביטל עובדת כאחות אחראית משמרת ב"שניידר" ומתנדבת קבועה במחנה הקיץ של "זכרון מנחם".

ללא ספק, אביטל בחורה איכותית, מלאה בנתינה ואהובה. היא חברותית, יודעת להקליל את האווירה ולכייף. לא ברור מה תוקע את הקשרים שלה, שפעם אחרי פעם נגמרים אחרי גג חודש.

אני פוגשת הרבה בנות כמו אביטל, שהן מוצלחות וחברתיות ועל פניו קשה להבין איך הן לא הצליחו לפתח קשר עמוק וארוך מעולם.

עוד באותו נושא:

רק אחרי חקר מעמיק על אופן יצירת הקשרים החברתיים שלהן, נקודת העבודה מתבררת. אביטל, כמו רבות במצבה, לא מצליחה ליצור קשר אינטימי, עמוק ופתוח עם בחורים. למרות, שבחיים האמיתיים יש לה חברויות קרובות מאד. מסתבר, שגם עם חברותיה, היא נפתחת במשורה ורק בזמנים מוקצבים.

לאביטל יש תפיסה מוטעית, לפיה – בחור ירצה אותי ככל שאהיה מושלמת יותר. לכן, חשוב שכל הזמן אראה לו את כל הצדדים היפים שלי ולא אשתף אותו כשקשה לי ומשהו מפריע בינינו. עדיף גם שלא יכיר את החסרונות והבאגים שלי עד אחרי החתונה.

לכאורה, זה אידיאלי להיות תמיד במיטבך ולתת לו להכיר בחורה פשוט מושלמת. הרי כל גבר מחפש מישהי מדהימה. אז מדוע זה לא עובד והקשרים של אביטל מסתיימים מהר?

אביטל מעמידה לעצמה רף לא אנושי, לבניית האהבה ההדדית, שהרי אף אחת לא יכולה להיות תמיד במיטבה. כתוצאה מהנסיון לשמור על חזות המדהימה, המושלמת, המוצלחת, נוצר אצלה מתח רב ולחץ. אביטל, כמו בנות רבות, נפגשת מתוך דיסוננס בין מה שקורה לה בלב ובראש לבין ההתנהגות שלה כלפי חוץ. התוצאה היא שהדייט פחות נינוח וזורם וקשה לה ליהנות. בפנים היא מתהלכת בתחושת שחקנית ומאבדת את החיבור לעצמה. בנוסף, הסגירות שלה לא נותנת לו מקום אמיתי להתחבר אליה, ולא נוצרת ביניהם אווירת פתיחות.

חוקרת הפגיעות פרו' ברנה בראון מסבירה, שהחיבור העמוק והאמיתי בין בני אדם נוצר במקומות בהם אנו חושפים חולשות וקשיים. הפגיעות היא המקור לאהבה, השתייכות, ואמפתיה .

ההסבר לכך הוא, שבחורה שמשתפת ברגשותיה, בתהליכים שעברה, בהתמודדויות, או התלבטויות שלה, מאפשרת לצד השני היכרות אמיתית איתה. היכרות כזו יוצרת עומק שנובע מעיבוד משותף של המקומות הכי פנימיים ורכים שלה. שם נבנית תחושת הביטחון שהוא מקבל אותי כמו שאני, ללא תנאים. בדינמיקה זוגית בריאה, תיווצר עם הזמן הדדיות ואווירה שמאפשרת לשני הצדדים להביא את עצמם ולהיות פתוחים ומשוחררים בקשר, גם בזמנים של קושי. שם הקשר הזוגי העמוק יהווה את מקור התמיכה והעיטוף בחיים.

השלב הראשון בתהליך רכישת הכלים לבניית הקשר זוגי של אביטל, הוא ההסכמה שלה להיות פתוחה וטבעית, ופחות מושלמת מול בחור. ומתוך זה היא תלמד להתגבר על החששות, להביא את עצמה ולהצליח להעמיק בקשר. ואז בע"ה היא תצליח ליצור קשר עמוק, אמיתי ואוהב.

פנינה היא חלק מנבחרת המאמנים של פרויקט 252, במסגרת הפרויקט מועברים מידי שבוע אימונים ותרגולים מיוחדים, בנוסף לשלל תכנים ופעילויות לרווקים ורווקות.

עדיין לא בתכנית? קליק מהיר פה ואתם איתנו >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו