הרב דוד לאו ומתן כהנא
הרב דוד לאו ומתן כהנא צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי רפורמת הכשרות שהוצגה וגרמה לסערה במסדרונות הרבנות, מתחיל שר הדתות מתן כהנא לקדם גם את רפורמת הגיור, שצפויה גם היא על פי מה שידוע כרגע להביא בשורה משמעותית לגורמים האורתודוקסיים ולהכעיס את הח"כים ואת הרבנים החרדים.

העיתון "ישראל היום" מפרסם כי שר הדתות פתח בימים האחרונים בסדרת התייעצויות לקראת גיבוש חוק גיור ממלכתי.

את סבב ההתייעצויות מעוניין השר לפתוח עם הרבנים הראשיים, והוא כבר פנה אליהם בבקשה להיפגש בנושא. על פי מה שידוע כרגע, הרב דוד לאו, נשיא בית הדין הרבני הגדול, מעוניין להיפגש עם השר ולהעביר לו את הדגשים שחשובים לו.

לגבי הרב יצחק יוסף, שזועם על רפורמת הכשרות ואף פרסם בשבוע שעבר מכתב חריף ביותר לגביה עם חברי מועצת הרבנות, הסבירות לכך שיסכים להיפגש עם השר כהנא ולדון במתווה לרפורמה, שגם היא תהיה סדין אדום למגזר החרדי, קטנה.

בשבועות הקרובים צפוי שר הדתות לערוך פגישות עם רבנים בכירים מהמגזר הדתי לאומי, וכן עם שר המשפטים לשעבר משה ניסים. השר ניסים פרסם ב־2018 מתווה גיור, שבמסגרתו המליץ להקים רשות גיור חדשה שלא תהיה בשליטת הרבנות הראשית ותאפשר הכרה בגיורים ליברליים שנעשו בחו"ל. אלא שהמתווה, שיצא לדרך בהוראת ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, נקבר בלחץ החרדים.

פגישה נוספת שמבקש שר הדתות לערוך היא מול אנשי מערך הגיור לקראת ניסוח החוק כדי להציג מתווה בעל תמיכה רחבה. בסביבת השר אומרים כי העקרונות שעומדים לפניו הם שמירה על גיור על פי ההלכה, מתוך דאגה אמיתית וכנה לעתיד העם היהודי. עוד הם אומרים כי השר כהנא יקפיד על ממלכתיות הגיור ועל אהבת הגר כפי שנהגו הרב גורן ז"ל והרב חיים דרוקמן בתקופתו כראש מערך הגיור.

בסביבתו של כהנא אומרים לערוץ 7 כי סוגיית הגיור מעסיקה אותו מזה זמן רב והוא פעל בה רבות עוד בהיותו חבר כנסת. המצב הנוכחי, הם אומרים, לפיו מאות אלפי ישראלים שאינם יהודים על פי ההלכה אשר חיים כישראלים לכל דבר, משרתים את המדינה באהבה ומוסרים נפשם עליה - חייב להגיע לידי פתרון הלכתי רחב ומשמעותי, אך ורק על פי כללי ההלכה.

כהנא נפגש ונועץ עם גדולי ישראל ואלה כבר העלו לפניו מספר הצעות אשר יביאו לפתרון הלכתי וחברתי מקיף.

"מדובר בעתיד של עם ישראל, לא פחות. בהגדרה המהותית של מדינת היהודים וביכולת שלנו לחיות כאן יחד לעוד שנים רבות. גדולי ישראל לאורך הדורות, ובראשם הרב הראשי לישראל הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל, כבר שקדו על הדברים וסללו דרך פסיקה אשר מתכתבת עם המציאות הנוכחית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו