אריק אשרמן
אריק אשרמןצילום: מלני פידלר, פלאש 90

פעיל השמאל אריק אשרמן יפצה ב-10,000 שקלים את רכז הביטחון של היישוב עמיחי. כך דיווחה כתבת ''כאן'' כרמל דנגור.

בפוסטים שפרסם ברשתות החברתיות האשים אשרמן כי רכז הביטחון הוביל מתנחלים לתקוף פלסטינים באזור, ואף סיפק להם גז מדמיע לשם כך.

אשרמן מסר בתגובה: "הפרטים שפרסמתי על תקיפת הפלסטינים היו נכונים - אבל בדיעבד התברר לי שרכז הביטחון, שפרסמתי את תמונתו, הגיע למקום רק אחרי התקיפה. על כך התנצלתי".

''הטעות שלי היא שקיבלתי מהחקלאים את התמונה של הרבש"ץ הלא נכון", הוסיף אשרמן, ''במאי 2020, חקלאי תורמוסעיא דיווחו לי שמתנחלים הגיעו לאדמותיהם הפרטיות כדי למנוע מהם לעבד אותן, ושאחד הרבש''צים מהאזור נתן לאזרח גז פלפל כדי לתקוף אותם. בדיעבד התברר שהכל היה נכון, אבל פרסמתי את התמונה של הרבש"ץ שרק הגיע לאחר האירוע, ועל כך התנצלתי.

''בחודש אלול, כמי שתיעדתי אירועים רבים בהם מתנחלים הפעילו אלימות כלפי פלסטינים באזור ואף זרקו אבנים לעבר כוחות הביטחון שניסו למנוע השתלטות על אדמות פרטיות, דעתי היא שהכי חשוב שנכיר, ניקח אחריות ונעצור את האלימות, כריתת והרעלת העצים, והוונדליזם שמתרחש באזור, בלי שהרבש"צים או כוחות הביטחון עוצרים את זה'', הוסיף אשרמן.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את הרבש"צ ברך על תשלום הפיצויים, "רבש"צ הישוב עמיחי מתמודד עם גזרות ביטחוניות מאוד מורכבות. גם עם גזרת קוצרא שהיא גזרה מאוד חמה ומסוכנת, גם עם גזרת תורמוס עיא שהיא גזרה עם הרבה מאוד סיכונים, רק עכשיו יוצא משם הרוצח של יהודה גואטה הי"ד, שהסתובב בגזרה. אז הוא צריך בנוסף להכל להתמודד עם איזה פרסום שקרי ואווילי של האדם שמתקרא הרב אשרמן, שמציג תמונה שלו עם איזה סיפור, עלילת דברים שהוא לא קשור אליו בכלל, שכביכול הוא תקף פלסטיניים", הסביר יאדו.

עו"ד יאדו תיאר כיצד תמונת הרבש"צ הופצה במהירות: "בינתיים יש כבר שיתופים של הפוסט ע"י פלסטיניים עם תצלומים של כלי נשק, שם אין בעיה, מאפס למאה זה מגיע לכלי נשק. אומרים לו (לרב אשרמן) בזמן אמת תוריד את הפוסט והוא לא מסכים להוריד את זה, אז הוא חושב שהוא שר הצדק והמשפט אבל הוא עושה עוול ועוול גדול. במקרה הזה הצלחנו לשים עליו את היד ולקבל פיצויים והתנצלות".

בחודש ינואר שחררו אלמונים את הברגים בגלגלי מכוניתו של אריק אשרמן מארגון ''תורת צדק''. בשיחה עם ערוץ 7 הוא שיחזר אז: "התרחקנו מהרכב שלי וכנראה שמישהו שחרר את האומים בשני צמיגים שלי. התחלנו לנסוע, הרגשנו ושמענו רעשים של משהו לא בסדר. עצרנו כמה פעמים ולא ראינו מה הבעיה".

לדבריו, "באיזה שהוא שלב שני צמיגים כמעט נפלו, כל האומים השתחררו. פשוט מזל שזה לא קרה בזמן שנסעתי במהירות יותר גבוהה, כי זה היה יכול להסתיים באסון. ברוך ה' הבחנו בזה באופן שלא קרה אסון. היינו צריכים לבזבז הרבה שעות ולא מעט כסף כדי לתקן את הגלגלים כדי לנסוע".

אשרמן הגיש תלונה במשטרה. "מהניסיון שלי ב-25 שנה האחרונות, אני יודע שבלי תמונות, אלא אם כן יש טביעות אצבע, יהיה קשה מאוד לשים יד על אלה שעשו את זה. נכון שאחרי שאדם רעול פנים תקף אותי ב-2015 כן הצליחו לשים יד על האדם, אבל היה סרטון ועוד ראיות".

"אני פונה בראש ובראשונה לאלה שעשו את זה, ולאלה ששמחו וקיללו והגיעו וירקו עלי בזמן שחיכיתי לטיפול, תזהרו על נפשותיכם. האם זו הדרך לנהל את הוויכוחים שיש ביננו, ואין להתעלם שיש ביננו וויכוחים קשים, האם זה מה שאנחנו רוצים?"

"אני מוכן להגיע לכל מקום, לדבר וללמוד תורה עם אלה שחושבים אחרת ממני", ציין אז אשרמן. "אני מוכן להציע לכל אחד מה המקורות שמובילים אותי להבין שגזל הגוי זה גם גזל, גם בארץ ישראל. שמה שהם עושים זה עבירה וחילול ה'. אבל הדרך לנהל את הוויכוחים האלה זה לא דרך ניסיון לרצוח אחד את השני. לא זו הדרך".