יקב מצודה בגבעת יערים - זה מה שנשאר
יקב מצודה בגבעת יערים - זה מה שנשאר צילום: חזקי ברוך

יקב "מצודה" השוכן בגבעת יערים בהרי ירושלים קיבל זעזוע בלתי הפיך ונשרף כולו בגל השריפות הנוכחי.

אליהו בש, מנכ"ל היקב, מספר הבוקר (שלישי) לרשת ב' על הדקות הדרמטיות בהם ראה את היקב נשרף כליל. "מהרגע שזיהינו שיש שריפה שמאיימת עלינו, לקח ארבעים דקות עד שהכל נשרף כליל", הוא שיתף והוסיף "הכל קרה מהר. הרוח עבדה בקצב משלה, קצב מסחרר".

דקות לפני שפרצה השריפה, אליהו בש יחד עם עובדים נוספים שהו ביקב במסגרת העבודה האינטנסיבית של תקופת הבציר הנוכחית. "זאת התקופה הכי עמוסה בשנה", הוא סיפר. "הבחנו בעשן רחוק שהתקרב לכיווננו. היה חם לעמוד בחוץ וגיצים מסביב אז פשוט ברחנו".

על רגעי הבריחה הוא אמר: "פשוט מתפללים. עמדתי על גבעה ממול ואני רואה איך הרוח זזה והאש איתה - היא קובעת והיא הנהג. פשוט עומד ומתפלל צועק להשם שיזיז את הרוח לכיוון השני. ברגע אחד נראה שהרוח מזיזה את האש לכיוון הנכון וברגע אחר לכיוון הלא נכון. עד שהכבאית הראשונה נכנסה לגבעת יערים אנחנו כבר נפגענו קשה".

בש נשאל כמה זמן לוקח לבנות מחדש יקב כזה והשיב כי "אי אפשר לענות על כמה לוקח להקים דבר כזה כי אתה מקבל ענבים היום ואתה מוכר אותם בעוד שלוש שנים במקרה הטוב. אני אוכל לדעת רק בעוד כמה שנים, התחלנו להקים מחדש כבר אתמול. ענבים ממשיכים להגיע וממשיכים להכין מהם יין''.

לסיום הוא סיפר על הירתמותם של אנשים זרים שמבקשים לעזור להחזיר את היקב לקדמותו. "זה מדהים שכל עם ישראל התגייס ועשרות יקבים התקשרו אליי והציעו עזרה. כולל אנשים שהתקשרו לשאול איך אפשר לעזור לנקות את הפיח, ואנשים ששאלו איך אפשר לתרום, לעזור או לסייע. אני תמיד שמעתי איך עוזרים לאנשים אחרים ומסייעים להם ופתאום זה קורה לי".

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו