הנשיא לשעבר ריבלין מקבל את הפרס
הנשיא לשעבר ריבלין מקבל את הפרס צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

מועדון הכדורסל מכבי תל אביב קיים הערב (שלישי) בשיתוף עם המרכז לאימפקט יהודי וההסתדרות הציונית העולמית, אירוע מיוחד לציון 85 שנים למשחקים האולימפיים בברלין 1936, תחת השם "מאוחדים דרך הספורט".

הכנס נערך בהיכל המכבים של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב בהיכל מנורה מבטחים, ואיגד את בכירי ענף הספורט, הקהילה הדיפלומטית והחברה הציבורית בישראל כדי לחגוג את ניצחון הספורט על הגזענות והאנטישמיות.

האירוע השיק שיתוף פעולה אסטרטגי בין מכבי למרכז לאימפקט יהודי, במסגרתו יארח המועדון נציגים של הקהילות היהודיות בחלק ממשחקי החוץ ביורוליג וכן ייערכו מפגשים והרצאות לאורחים בשיתוף המרכז לאימפקט יהודי וההסתדרות הציונית העולמית.

בין המשתתפים באירוע היה גם הנשיא העשירי של מדינת ישראל, ראובן ריבלין, שקיבל את פרס "הסובלנות בספורט".

ריבלין אמר לאחר קבלת הפרס, "התכנסנו לערב חשוב במיוחד לאנושות. מדינת ישראל היא מדינתנו, היא חלומנו בן אלפיים שנה. המאבק באנטישמיות, בגזענות ובשנאת חינם הוא דבר שצריך להיות מיוחס לכל האנשים בעולם. יש אנטישמיות ואסור לעבור עליה לסדר היום, אבל גם אנחנו צריכים לזכור שגם אנחנו בני אדם ואסור לנו לשנוא. 'לעולם לא' זה לא עניין של היהודים בלבד, זה עניין של העולם כולו. ביקשנו מהעולם שיבין ששנאה כזו יכולה להביא כליה על העולם כולו, פעם כאן ופעם שם".

"לכן אני חושב שגם הכינוס היום הוא אירוע חשוב במיוחד. גרמניה הנאצית ראתה באולימפיאדה בברלין שתי מטרות: השגה הכרה בינלאומית במפלגה הנאצית שעלתה לשלטון שלוש שנים קודם לכן, והוכחת תיאוריית הגזע המעוותת ועליונותו לכאורה של הגזע הארי. לשם כך הנאצים היו מוכנים לייצר מראית עין שקרית של פתיחות. אולם אופיה המופרך של תיאוריית הגזע הנאצית התגלתה בפני העולם כולו דווקא על מסלול הריצה של המשחקים האולימפיים בברלין. ג'סי אוונס, אפרו-אמירקאי, נציג של נבחרת האתלטיקה של ארצות הברית, עשה היסטוריה כשזכה לראשונה אי פעם בארבע מדליות זהב באולימפיאדה אחת", הוסיף ריבלין.

שמעון מזרחי, יו"ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, אמר: "מועדון הכדורסל מכבי תל אביב מודה וגאה על הכבוד שניתן לו לארח כאן במוזיאון שלנו אירוע כה חשוב לציון 85 שנים למשחקי ברלין 1936 המתקיים תחת הכותרת מאוחדים תחת הספורט. עם איתן וחזק אנו ולא ניתן לשום גוף בעולם להרכין את ראשנו. היוזמה הברוכה הזו של המרכז לאימפקט יהודי ושל ההסתדרות הציונית לקיום כנס זה ראויים להערכה רבה ובמיוחד בתקופה זו בה עדים אנו לתקריות אנטישמיות ברחבי אירופה וארה"ב, התנכלות ליהודים באשר יהודים המה, חרמות מסוגים שונים הן לגבי מוצרים מישראל והן לגבי מוסדות אקדמאים ישראלים, פעולות אנטי ישראליות של ה-BDS ומניעת ביקורם של אומנים ידועי שם בישראל".

רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי, הוסיף: "זה דבר יוצא מן הכלל שאנו עומדים כאן, בתל אביב, בישראל, כמדינה וכאומה גאה, חזקה ומוצלחת, ולהיזכר את אשר אירע לספורטאים היהודיים רק לפני 85 שנים. המשחקים האולימפיים בברלין 1936 היוו תפאורה נוצצת של המשטר הנאצי שטוף השנאה והגזענות להסתרת המציאות העגומה שעמדה להתרחש על יבשת אירופה והעולם כולו. בשם עשרות קהילות ובשם המרכז לאימפקט יהודי אני רוצה להודות על השותפות החשובה הזאת יחד עם מועדון הכדורסל מכבי תל אביב וההסתדרות הציונית העולמית, לקידום ערכי הספורט כחלק מהמאבק העולמי כנגד האנטישמיות, הגזענות והשנאה. מעבר לאירוע מכובד זה, שיהווה את יריית הפתיחה לשיתוף פעולה ארוך טווח, בעונת היורוליג הקרובה, נביא לקירוב בין ישראל והקהילות היהודיות, דרך משחקיה של מכבי תל אביב ברחבי אירופה. יחד, נמשיך לפעול לקידום נושא חשוב זה בעוד מגוון דרכים נוספות".

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, ציין כי "המאבק באנטישמיות הוא אחד מערכי הליבה של ההסתדרות הציונית העולמית, החיבור עם המרכז לאימפקט יהודי ומכבי ת"א מהווה מכפיל כח בפעילות בינלאומית להעלאת המודעות למאבק באנטישמיות ואני גאה במהלך היחודי הזה שיוביל חיבור של קהילות יהודיות ברחבי אירופה לישראל, להגברת הזהות והגאווה היהודית ולמאבק באנטישמיות".

הקומישינר היהודי של ליגת ה-NBA, אדם סילבר, שלח מסר מוקלט ששודר בכנס. "אנו ב-NBA מתגאים מאוד בתפקיד הספורט בחברה. הוא משמש מקור להשראה, מלמד אותנו ערכים חשובים כמו עבודת צוות, הכלה וכבוד הדדי, ובעיקר מפגיש בין אנשים ותרבויות. הכוח המאחד הזה, מראה לנו שספורט הוא תחום שחשוב לקדם עכשיו יותר מתמיד, במיוחד כאשר אנו מתמודדים עם עלייה מטרידה ברחבי העולם של התבטאויות שנאה, אפליה ואנטישמיות. עלינו להשתמש בהשפעות הקולקטיביות שלנו בכדי לגנות את המעשים הללו ואין לנו מקום לזלזל בכח העוצמתי שיש לנו, כקהילת הספורט, על מנת לאחד בין אנשים ברחבי העולם. מודה לכם על הפלטפורמה החשובה".

שר התפוצות, נחמן שי, סיכם: "הזמן אינו משכיח את אירועי 1936 בברלין והלקחים שלהם חיים בתוכנו. לפני שבועיים חתמנו את המשחקים האולימפיים בטוקיו, אלו היו משחקים גדולים מבחינתה של ישראל. הספורטאים הישראלים שנשלחו מטעם מדינת ישראל התעלו על כל הציפיות, זכו במדליות ובמיוחד ייצגו בכבוד את המדינה, אך עם הניצחון המתוק עדיין מחלחלים ביטויי שנאה, והפוליטי עדיין מעורב בספורטיבי. זה מתבטא בסירוב ללחוץ יד, או לא להעלות לדו-קרב, אל מול יריב ישראלי. זה מגונה בעיניי. עלינו לעקור את כל תוצאות השנאה בכלל ובעולם הספורט בפרט. לרעל של האנטישמיות ולשנאה אין מקום בעולם הזה, על שום מקום על פני כדור הארץ".