מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' יורם וייס
מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' יורם וייס דוברות בית החולים הדסה

מאבקם של בתי החולים הציבוריים ברחבי ישראל נמשך, ואחרי שהודיעו כי לא יקבלו יותר חולי קורונה, החל ממחר (רביעי) יפעלו בתי החולים במתכונת שבת ויבצעו רק טיפולים וניתוחים מצילי חיים.

פרופ' יורם וייס, מנכ"ל הדסה עין כרם, הסביר אילו טיפולים בכל זאת יבוצעו בבית החולים גם במתכונת החדשה, והתייחס למאבק מול משרד האוצר ומשרד הבריאות שטרם העבירו אליהם את התקציבים שהובטחו.

"היום הוא יום עצוב. אני לא חושב שיש מנהל בית חולים שרוצה להודיע לציבור שהוא מצמצם את הפעילות באופן משמעותי ומעביר את בית החולים למתכונת שבת - בעיקר כאשר הוא יודע שהאשמה בכך היא לא שלו", אמר פרופ' וייס בראיון ל-103FM.

לדבריו, "אנחנו נוכל לספק רק טיפולים מציליי חיים או טיפולים שכשורים לסרטן. אנחנו יוצרים עכשיו קשר עם כל חולה וחולה ומתנצלים בפניו על אי הנעימות שנגרמת לו. התחאום שלנו מול משרד הבריאות ומגן דוד אדום הוא שחולים במצב קשה או קריטי מתקבלים לבתי החולים שלנו, כי אנחנו לא רוצים לסכן חיי אדם, אבל החולים במצב קל או בינוני מועברים לבתי חולים אחרים בארץ".

לטענתו של מנכ"ל בית החולים, "אני בוודאי לא יודע איפה הכסף תקוע, כי אני לא יושב במשרד הבריאות ובמשרד האוצר, אבל אני יכול לומר שקיבלנו במקרה הטוב 60% מהסכום שהוקצב לנו לחצי השנה הראשונה. אנחנו מטפלים בחולים ומשרתים ציבור בערים במדינת ישראל שבהם יש בתי חולים עצמאיים שאינם בתי חולים ממשלתיים, ואנחנו מצפים שיתנו לנו את האפשרות לתת את הטיפול הטוב כמו שניתן לתת בבתי החולים הממשלתיים. לצערי, אנחנו לא במשא ומתן עם משרד האוצר. אני יודע שיש מגעים בין משרד האוצר לבריאות בניסיון למצוא פתרון. אני חושב שחובתה של מדינת ישראל לדאוג גם לבתי החולים הציבוריים".

על האופן שבו בית החולים יעבוד מחר הסביר הפרופסור כי "כל עובדי בית החולים יגיעו מחר לעבודה, מכיוון שאנחנו מקווים שאם יקרה דבר מה ובלילה יחליטו לבוא לקראתנו בצורה משמעותית, בוודאי שכרופאים אנחנו תמיד רוצים לטפל בחולים. לכן, אנחנו מצפים שיקרה משהו ונוכל להמשיך בפעילות הרגילה. בכל אופן, מחר יבצעו רק ניתוחים שמצילים חיים וטיפולים אונקולוגים. כל דבר שהוא לא להצלת חיים, לצערי נצטרך לדחות אותו, אבל נוודא לתאם את הטיפול עם החולים כמה שיותר מוקדם - ברגע שנצא מהמצוקה".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7