יגאל דילמוני
יגאל דילמוני צילום: ערוץ 7

מעת לעת מתפרסם בעיתוני השמאל מאמר דמוגרפי ובו ניתוח מצב של האוכלוסייה הישראלית ביהודה ושומרון. הכותרות מלאות דרמה: "דעיכת מפעל ההתנחלויות", "מועצת יש"ע נכשלתם" והאחרון (20-8-21) "המתנחלים חוזרים הביתה לישראל".

לו תושב מאדים היה קורא את המאמרים האלו, היה מתאר בדמיונו אזור שכוח אל, עם יישובים ננטשים, שלטים חורקים מתנדנדים ברוח, גלגלי עשב עפים בכבישים, אבק עזובה וקורי עכביש בכל פינה. אולם הציבור שטורח להגיע, לבקר ולהתרשם מגלה מציאות אחרת לגמרי.

בפתח דבריי לא אוכל להתעלם מהביטויים הארסיים מנותקי המציאות בהם תוקף המאמר האחרון את תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. 'עשרות מיליארדים יקרים להם זקוק הציבור הנשפכים לאזור' 'ואוכלוסייה חרדית ענייה ומתנחלים משיחיים שמהווים נטל ביטחוני כלכלי ומוסרי על ישראל ללא כל תוחלת מדינית'. מעבר לעיוות הנתונים שיש במשפטים אלו, וכאן לא המקום להאריך, הם נוטפים שנאה ושיסוי כנגד ישראליים התורמים למדינה ולצבא. נראה ששר החוץ יאיר לפיד הנושא את דגל המאבק באנטישמיות, היה מגדיר ניסוחים אלו כאנטישמיים.

לשבחו של כותב המאמר, צריך לומר שהוא לא מסתיר את כוונותיו. כבר בתחילת דבריו מדגיש הכותב שמטרתו היא להחזיר לשיח ולבסס את פתרון "שתי המדינות", ובמילים פחות מכובסות - "קידום איום מדינת הטרור החדשה במרכז הארץ יחד עם גירוש יהודים מביתם". כמה אבדה הדרך להוגי הדעות בשמאל. מנסים להצדיק מהלכים מדיניים מסוכנים בהסתמכות חד ממדית על נתוני אוכלוסייה, הגירה שלילית וילודה טבעית, תוך התעלמות מוחלטת מהמציאות הגיאופוליטית במזרח התיכון והמדיניות האמריקאית הקורסת מול משטרים אסלאמיים קיצוניים. לו היו יושבים בכסאו של בן גוריון ב-1948 מדינת ישראל לא הייתה קמה משיקולים דמוגרפיים של מעט יהודים, הרבה ערבים. מאידך, אם השמאל מבסס את תפיסת עולמו המדינית בהתאם לדמוגרפיה של המתנחלים, אזי מצבנו מצוין.

עוד באותו נושא:

בעבר עניתי למאמרים אלו המסתמכים על אומדני הלמ"ס בעזרת הנתונים הרשמיים הנמצאים אצלנו על התושבים שכתובת מגוריהם היא יישובי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנו בוחנים אותם כל שנה מול הרשויות המקומיות המחזיקות את מספר התושבים הגרים בהם. נתונים אלו הם הכי קרובים ומדויקים. בינואר 2021 התגוררו באזורינו 476,033 תושבים ישראלים, תוספת של 12,132 תושבים חדשים בשנת 2020. עליה של 2.6% לשנה. אכן, מדובר בקצב גידול נמוך יחסית לשנים קודמות. לצערנו, שנים של הקפאה והאטה של תכנון ובנייה נותנים את אותותיהם. זעקנו על כך בממשלות קודמות, ונאבק על כך גם עכשיו. אולם עדיין אחוזי הגידול הם גבוהים יחסית לאזורים אחרים ועולים על הממוצע הארצי שעומד על 1.9%.

מנתונים חדשים שאני מביא כאן לראשונה, בחציון הראשון של 2021 אנחנו מזהים מגמה חיובית. ביולי 2021 גרים אצלנו 484,000 ישראלים. המשמעות היא גידול של כ-8,000 נפש (1.7%) בחצי שנה. רק 37% מהם בערים אריאל, מעלה אדומים, ביתר עילית ומודיעין עלית. רוב הגידול הוא במועצות האזורית ובישובים הכפריים העומד על 45%. נתון זה אינו כולל את החודשים יולי אוגוסט המתאפיינים במעבר אוכלוסייה, אולם ברוב הישובים (85%) נרשמה מגמת עליה, כמו מצפה יריחו 1.3%, נעלה 8%, אבני חפץ 4.4%, מבוא דותן 3% וברוכין עם 25%.

הפעם הלכתי לבדוק גם את נתוני הלמ"ס שהוזכרו במאמר. בטח לא תופתעו לגלות ששימוש בנתונים הוא דבר גמיש. ניתן לקבוע את המטרה ולאסוף עבורה את הנתונים המתאימים.

המאמר שכותרתו הייתה "המתנחלים חוזרים הביתה לישראל" ציין בהתלהבות הגירה שלילית של 1,040 איש בשנה מ-46 יישובים בהם גרים מעל 2,000 תושבים בכל יהודה ושומרון. בדקתי ומצאתי אצלנו רק 43 יישובים כאלו. הוספת יישובים שאינם באזור שלנו לספירה הכללית, יכולה לעוות נתונים בצורה משמעותית. נוסף על כך, נתוני הלמ"ס על חצי השנה האחרונה (ינואר-יולי 2021) מראים הגירה פנימית שלילית בכלל מדינת ישראל ב-250 יישובים עם מעל ל-2,000 תושבים. יישובים אלו "איבדו" ביחד בחצי שנה 2,438 תושבים. כמה דוגמאות בולטות הן הערים הגדולות. מחיפה 'נמלטו' בחצי שנה 1,894 תושבים מתוך 283,000, באשדוד 'עזבו' 1,859 איש מתוך 226,000, ומתוך 463,000 תושבי תל אביב (נתון קרוב למספר תושבי יהודה ושומרון), 'ברחו' 1,578 תל-אביבים.

במבט רחב מתקבלת תמונת מצב הפוכה לגמרי. בניגוד לכלל הארץ בה נרשמה הגירה שלילית של 2,438 תושבים תוך חצי שנה, בתקופה זו ביישובי יהודה ושומרון יש הגירה חיובית של 300 איש.

בנתוני הלמ"ס על החציון הראשון של 2021 במועצות האזוריות ביהודה ושומרון מצטיירת מגמה הפוכה מבועת הפייק-ניוז שמנסים לספר לכם. כאן ניתן לראות הגירה חיובית של 1,577 תושבים שהם 38% מסך הגידול באוכלוסייה, נתון גבוה לעומת שאר המועצות האזוריות בישראל שם יש הגירה חיובית של 1,762 תושבים, שהם 21% מסך הגידול באוכלוסייה.

למרות זאת אני לא מתבשם מהנתונים. לא מדובר כאן במספרים אלא בערכים. טבלאות אקסל ומאמרים בעיתון לא משנים מציאות. המפתח להצלחה ולשינוי המציאות בשטח הם האידיאלים והערכים יחד עם אמונה בצדקת הדרך. כמו החברים מהם למדנו, אנשי מפא"י והקיבוצים, חלוצי הגליל, העמק והנגב, את הצלחתנו יוכיחו עשרות יזמי בנייה ופרויקטים ביישובים, מאות משפחות שעומדות בתור, והרשויות שנאבקות בהקפאות תכנון ובנייה, ודורשות עוד ועוד אישורי בנייה. עוד לא קמה בישראל תנועה התיישבות כזו, שכנגד כל הסיכויים, עם אויבים מבית ומחוץ, טרור רצחני וממשלות עויינות בעולם, הצליחה להפריח חבל ארץ היסטורי לאחר אלפיים שנות שממה עם כחצי מיליון ישראלים.

אני מציע לחבריי בשמאל לבסס משנה מדינית ישראלית עם ערכים ואידיאולוגיה במקום לספור לידות ותנודות אוכלוסייה אצל המתנחלים. גם הגליל והנגב מחכים לכם עם מיעוט דמוגרפי. עוד לא תמה הציונות.

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו