קשיים בזוגיות
קשיים בזוגיותצילום: ISTOCK

"כולנו מכירים את אחד המכשולים הנפוצים ביותר בתחילתו של בניית קשר זוגי", אומרת שרית שביט, מנבחרת המאמנים של פרויקט 252. "'לאן הוא נעלם'? 'למה היא מתנהגת ככה פתאום'?

אלו שאלות שאנו נתקל בהן הרבה בזוגיות טרייה. אני רוצה לעשות קצת סדר ולמקד את הסיבות שמביאות אותנו לסיטואציות הללו שאני מכנה 'מבחני לחץ', וכיצד נוכל באמת לזהות ולצלוח אותן"

הנה דוגמא קלאסית למבחן לחץ בקשר:

נעמה: "דוד ואני נפגשים כבר כחמישה חודשים. נעים לנו ביחד, יש תקשורת טובה. אני מרגישה שיכול לצאת כאן משהו טוב".

"מעולה תמשיכו ככה, מה הבעיה"?

נעמה: "אחרי הפגישה האחרונה שלנו, לפני 4 ימים, הרגשתי סוג של ריחוק מצידו. הוא לא יצר קשר, ולפניות שלי בוואטספ ענה בקיצור נמרץ ואת חלקן אף סינן".

כששאלתי מתי נפגשים - התחמק שעדיין לא יודע וכאלה...

"אני מבינה שקרה משהו והוא עומד לסיים הקשר. אוףףף, ממש הרגשתי שאנחנו מתקדמים מאוד! איך לא קלטתי מה קורה אצלו"?

רגע, בואו נעצור כאן, אומרת שביט ומציינת כי המסקנה של נעמה איננה מבוססת כלל, וסביר מאוד שמדובר באחת מהתופעות הטריקיות והמאתגרות, שצריך להכיר כדי לצלוח בשלום. "נעים להכיר - תופעת מבחני הלחץ. מבחני לחץ מתרחשים לפני עליית שלב בקשר. הם מופיעים בצורה שונה אצל בחורים ובחורות, ויכולים גם להתבטא הפוך או באופן משולב".

לדבריה, "מדובר על סוג של מבחן, לא מודע, שצד אחד מעביר לצד השני, כדי להיות בטוח שיש טעם להתקדם בקשר. זה סימן טוב, סימן לרצון להתקדמות.

במצב הזה, הכי חשוב לא להילחץ, ולהגיב נכון כדי לעבור את המבחן בהצלחה. או אם אתם בצד 'הבוחן', לנסות להתגבר על הרצון להמשיך בסגנון ההתנהגות המסוים הזה.

"מבחן לחץ אצל בחור – יבוא לידי ביטוי בהסתגרות וניתוק מגע". למעשה, מציינת שביט, "הבחור באופן לא מודע בוחן האם יש לו עדיין 'חיים', או שהוא משועבד לגמרי לבחורה שלו, שזה 'אסון' לעומת החופש שהוא חש שיש לו ברווקות".

שביט מדגישה שהתגובה הנכונה תהיה לתת לו ספייס, ולהרגיע את עצמך. לבטוח בקשר, להבין שהוא צריך מרחב ולתת לו אותו. המסר שהבחור יקבל, שיש המשך של 'חיים' גם עם זוגיות, ולכן אפשר להתקדם בקשר.

"תגובה לא נכונה תהיה – 'למה אתה לא מתקשר? נעלם? לא נראה לי להיות בקשר בצורה כזאת' וכו'. הוא ירגיש שהחשש שלו מתממש, והוא לא יכול לקחת אפילו קצת זמן לעצמו, ישר צריך 'לדווח'. זה יגרום לבחור לברוח יותר רחוק וליותר זמן".

שביט מסבירה גם הצד הנגדי של הסיטואציה: "במבחן לחץ מצד הבחורה – היא תביע מול בן זוגה את הצד הפחות 'מדהים' שלה כדי לראות האם ואיך הוא מכיל את זה. 'האם גם כשאני מתקטננת או מתווכחת על שטויות, וכו' הוא עדיין רוצה אותי'? כל בחורה רוצה לדעת שהבחור שלה יקבל ויאהב אותה תמיד! גם כשלא תהיה מושלמת. הצלחה במבחן תיתן לה את הביטחון שיאפשר להתקדם.

וגם כאן, תגובה לא נכונה תהיה – לשדר לחץ. 'מה קורה לך? מה קורה לנו? למה את מתנהגת ככה'? תוך העלאת ספקות לגבי הקשר. דבר שכמובן יוביל ל'נכשל' במבחן, הבחורה מסיקה: 'אם הוא לא מסוגל לקבל אותי כשקשה לי, מה יהיה בעתיד? הוא לא מספיק חזק עבורי' וכו'...

תגובה נכונה – הכלה והקללה, ונתינת ביטחון בקשר ובזוגיות שנבנית ביניהם.

שביט מסכמת כי "מודעות לתופעה הזו, שיכולה לצוץ לפני כל עליית מדרגה בקשר, תאפשר תגובה נכונה. לחילופין, נוכל לתווך / להסביר לבן הזוג את התחושות והפחדים שאתם מרגישים, ואולי אפשר יהיה לוותר לגמרי על 'המבחן'".

מה היה עם נעמה ודוד? כעבור יום אחד בלבד, שהיה יותר רגוע עבור נעמה, - דוד הציע לה נישואין.

אז... אל תמהרו לקפוץ למסקנות, תעמדו במבחן!

********************

שרית שביט היא מאמנת אישית לחתונה וזוגיות, מנבחרת המאמנים של פרויקט 252.

פרויקט 252 הינו המיזם המקיף והגדול ביותר ללמידת זוגיות, המאגד בתוכו אלפי רווקים ורווקות עם הדרכות ליווי שבועיות, נבחרת מאמנים אישית, ועוד שלל פעילויות ותוכן.

עדיין לא בפרויקט? קליק פה ואתם בפנים, הירשמו עכשיו >>