שכונות יהודיות חדשות במזרח ירושלים
שכונות יהודיות חדשות במזרח ירושלים צילום: אליהו ינאי

מחלוקת בדירקטוריון קרן קיימת לישראל בעקבות ניסיון לטרפד החלטה להסדיר קרקעות שרכשו יהודים ברחבי ירושלים.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי בחודשים האחרונים קיים הדרג המקצועי בקק"ל עבודת מטה שבדקה את מיקום והיקף הקרקעות שרכשה הקרן לאורך השנים, אך לא נרשמו בטאבו. הממצאים העלו כי אלפי דונמים בנגב ובירושלים המערבית והמזרחית, שחברות הבת של קק"ל רכשו, לא נרשמו בטאבו.

כדי לוודא שהעסקאות בוצעו כחוק, במטרה לרשום אותן בטאבו על שם קק"ל, הוגשה לדירקטוריון הקרן הצעת החלטה לצאת לעבודת מטה בת חמש שנים, בהיקף 100 מיליון שקלים, לטיפול ב־17 אלף תיקים ברחבי הארץ שלא הסתיים הטיפול בהם בעשרות השנים האחרונות.

נוסף על כך, לקק"ל הגיעה פנייה מהאפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, לקחת לידיה את ניהול הקרקעות השייכות לה במזרח ירושלים. ההערכה היא שמדובר ב־2,000 חלקות קרקע המשתרעות על פני כ־2,500 דונמים, באזורים שישראל שחררה במלחמת ששת הימים ונרכשו בידי יהודים בשנים שקדמו להקמת המדינה.

קרקעות אלה נוהלו בידי ממלכת ירדן מקום המדינה ועד מלחמת ששת הימים, ומאז הן נוהלו בידי האפוטרופוס הכללי, אלא שלאחרונה הסבירו במשרד האפוטרופוס כי אין להם הכלים לניהול הקרקעות. מסיבות אלה, הונחה בפני דירקטוריון קק"ל כבר בישיבתו הקודמת, לפני כחודש, הצעה לאשר את תהליך ההסדרה - אולם נראה שהיה ניסיון לטרפד אותה. בדיון שיתקיים מחר (חמישי) אמור הנושא לעלות שוב לדיון.

בפנייה אל חברי דירקטוריון קק"ל, טוענים נציגי "שלום עכשיו" ו"עיר עמים" שהסדרת רישום הקרקעות תביא לפינוי המוני של תושבים ערבים מבתיהם ברחבי מזרח ירושלים. בפנייה לדירקטוריון כתבו כי "זוהי אותה חקיקה שמהווה בסיס לתביעות הפינוי המאיימות כעת על יותר מ־200 משפחות בשכונות הפלשתיניות שסביב העיר העתיקה בירושלים, ומעמידות קהילות שלמות בסכנת גירוש.

"קק"ל מתכננת להתחיל בהליכי רישום של 2,500 דונמים רק בתוך ירושלים ומניחה את היסודות לאלפי תביעות פינוי פוטנציאליות נוספות. לא ניתן להפריז בחומרתו ובעומקו של אי־הצדק שפעולה זו עלולה, בסבירות גבוהה, להוליד, ואת השפעתה על דמותה של קק"ל".

מנגד, גורמים בקק"ל אומרים כי מדובר בהחלטה עניינית, מקצועית וציונית, וכי חבר דירקטוריון שיצביע נגדה עובר על החוק שמחייב אותו לפעול לטובת החברה.

יהונתן טל, מנכ"ל "פורום מלוכדים", אומר כי "אילו היה מדובר בחברה עסקית, לא היה עולה על דעתו של אף חבר דירקטוריון לפעול נגד מימוש נכסים ורווחים של החברה. דחייה נוספת של ההחלטה משמעותה הפסד נוסף לקק"ל, וכפועל יוצא - לעם היהודי, שהוא הבעלים של החברה. אנחנו נמשיך לפעול למימוש המדיניות הציונית והלאומית של קק״ל בכל רחבי הארץ".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו