רוקדים עם אקדחים
רוקדים עם אקדחים צילום: (באדיבות ערוץ 10)

בית משפט השלום לנוער בירושלים זיכה את חמשת הקטינים נאשמי תיק 'חתונת השנאה' מעבירות הסתה לטרור ואלימות.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג שניים מהקטינים בירך על ההחלטה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עקרי הטענות שלנו, הן לכך שלא היתה שם הסתה, הן לכך שהפרקליטות נקטה באכיפה בררנית.

''מדוע המאשימה בחרה דווקא להעמיד לדין את הנאשמים האלה? בסופו של יום עיקר הטענות שלנו שמדובר בתיק עם רקע פוליטי שהתנהל כנגד נערי הגבעות התקבלו, ובית המשפט זיכה את הנאשמים מעבירת ההסתה", הוסיף פולסקי.

ח"כ איתמר בן גביר שייצג את הבגירים בתיק ואף נכח בחתונה, מסר בתגובה: "מהרגע הראשון טענתי שהפרקליטות נתלתה על עץ גבוה ומדובר בכתב אישום פוליטי, מופרך ומיותר. מאוד לא אהבתי שדקרו תמונת תינוק ולא צריך להסכים עם התמונות הלא יפות ששודרו מהחתונה, כדי להבין שבמדינת ישראל אסור שתהיה אפליה, ברהט חוגגים עם רובים, באום אל-פאחם יורים יריות בחתונות ורק כאן הגישו כתב אישום.

''לא כל מעשה לא יפה ומכוער הוא פלילי וחשוב שבית המשפט העביר לפרקליטות מסר שלא מדובר בעבירה פלילית. חופש הביטוי נבחן דווקא ברגעים כאלה. כעת אני מקווה שהפרקליטות תחזור בה מכל האישומים כלפי הבגירים בפרשה ותחסוך משפט מיותר", הוסיף בן גביר.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הגיב "פסק הדין הוא כתב אישום מהדהד ומגובה בראיות נגד פרקליטות המדינה בגין אכיפה בררנית ורדיפה משפטית מפלה נגד הימין והמתיישבים. אכיפה בררנית היא רשע וכשהיא נעשית משיקולים פוליטיים ונגד צד אחד בלבד היא מאפיינת משטרים של עולם שלישי.

במדינה דמוקרטית מתוקנת כתב האישום החמור הזה היה מביא לפיטוריהם המיידיים של כל מי שהיה מעורב בהחלטה על החקירה המאומצת ועל הגשת כתב האישום, עד הרמה הבכירה ביותר. אבל אנחנו כבר מזמן לא בדמוקרטיה ולכן אצלינו יצופפו שורות וימשיכו ברדיפת הימין כאילו כלום לא קרה.

נדרש ניקוי אורוות רציני בפרקליטות ובמערכת המשפט בכלל. זה לא יקרה בממשלה הנוכחית, שרק תעצים כנראה את כוחה הבלתי מוגבל של הפרקליטות (ותקבל ממנה בתמורה חסינות והגנה מוחלטת), אבל זה אחד האתגרים החשובים והקריטיים ביותר שנידרש לו כשהמחנה הלאומי יחזור לשלטון".

ח"כ שמחה רוטמן הוסיף, "ראשית יש לברך את השופט האמיץ שבפסק ארוך ומפורט מראה כיצד התגייסה מערכת האכיפה, ימ"ר ש"י והפרקליטות להגשת כתב אישום שלא היה לו כל מקום בלחץ התקשורת ובשיקולים לא עניינים. חשוב שיבינו בפרקליטות ובכלל מערכת האכיפה שאסור שסדר היום יוכתב על ידי לחצים תקשורתיים או שיקולים פוליטיים ושאכיפה בררנית אינה לגיטימית.

"המקרה של היבא יזבק שמנותח באריכות בפסק הדין מראה שוב את אזלת היד של מערכת האכיפה כלפי הסתה בלתי פוסקת של מנהיגי ציבור ערבים וביטויי תמיכה בטרור. גם כאשר ביטויים אלו והסתה זו הובילו ומובילים לפגיעה פיזית ביהודים ולמעשי טרור ורצח. פסק הדין מציב מראה עגומה אל מול מערכת האכיפה וצריך לשמש קריאת השכמה בהולה".

באותה חתונה דקרו את תמונתו של עלי דוואבשה, התינוק שנשרף למוות יחד עם הוריו בפיגוע בכפר דומא. לפני החתונה, שנערכה בפברואר 2015, הודפסו תמונותיהם של בני משפחת דוואבשה סעד, כפי שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הפיגוע בכפר דומא שבנפת שכם. תיעוד מהחתונה פורסם בחדשות 13.

על תמונתו של התינוק עלי נכתב "נקמה". התמונות הודבקו על קרטונים וחוברו להם קרשים, כך שניתן יהיה להניפם כשלטים. במהלך החתונה החלו הנאשמים לרקוד תוך שהם מניפים את ידיהם באוויר, וחלקם מניפים את תמונות משפחת דוואבשה, כלי נשק, ובקבוקי זכוכים שדימו בקבוקי תבערה, לצלילי השיר "זכרני נא" בו החליפו את את המילה "פלישתים" ב"פלסטין".

כתב האישום הוגש נגד 13 נאשמים, בהם חמשת הקטינים, בגין הסתה לאלימות או לטרור ועבירות נוספות.

בואו להיות שותפים בהוצאת הצדק לאור