בנט וראשי מועצת יש"ע, בשבוע שעבר
בנט וראשי מועצת יש"ע, בשבוע שעבר צילום: דוברות

הממשלה תאשר הארכה של רשימת אזורי עדיפות לאומית - שכוללת גם ישובים ביו״ש. שרים, בעיקר ממרצ ומהעבודה, התלבטו האם לאשר את ההחלטה שמהותה הענקת הטבות גם להתיישבות ביהודה ושומרון.

בכירים בממשלה אמרו לגלי צה''ל: בעוד שלושה חודשים תגובש מפה חדשה ״מתאימה יותר לאג’נדה שלנו ושל הממשלה הזו״.

השר לביטחון פנים עמר בר-לב אמר: ״נצביע היום בעד אבל אנחנו בהחלט חושבים שצריך לגבש מחדש את הרשימה. להוציא ממנה ישובים, בעיקר התנחלויות ומנגד להוסיף ישובים אחרים, על כך נעמוד בחודשים הקרובים״.

בלשכת ראש הממשלה לא מתייחסים לפרטים, אולם שרת הפנים איילת שקד נשמעה נחרצת ואמרה לערוץ 7: ''השמאל יכול לדרוש עד מחר, ההתיישבות ביו"ש לא תוצא מרשימת אזורי עדיפות לאומית''.

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר: "הדרישה מעוררת חשש אמיתי שלא מדובר בממשלה בעשר מעלות ימינה כפי שהתחייב העומד בראשה ראש הממשלה נפתלי בנט ועליו למנוע את היוזמה שעלולה להיות תאונת דרכים לכל מי שהוא ימני".

לדבריו, "ההתיישבות זוכה לעדיפות כיעד אסטרטגי של מדינת ישראל ומתוך הבנה שההטבות נועדו לחזק את היישובים ולעודד בהם התיישבות על אף אתגרים שונים. העדיפות ניתנת גם כדי למשוך זוגות צעירים מחוץ לגבולות גדרה-חדרה ולכן הן מופנות לנגב, לעוטף, לגבול הצפוני וגם ליהודה ושומרון".

"אם יוציאו את היישובים מיו"ש מרשימת העדיפות הלאומית לאחר שכבר הוחלט באופן שרירותי להפסיק בהם פיתוח כבישים המסר הוא ברור, לא זו הממשלה ולא זו הדרך לה הצביעו רבים מתושבי יו"ש ובכלל זה למעלה מ-40% מתושבי אפרת שבחרו ימינה. אין אלא לקוות שראש הממשלה יוכיח שהוא שומר על ההגה ולא מאפשר לאחרים להסיט אותו", כך עודד רביבי.

עוד באותו נושא:

ביום חמישי האחרון נפגש ראש הממשלה נפתלי בנט עם ראשי מועצת יש''ע. בנט הבטיח כי הבנייה ביו"ש לא תיעצר אלא תימשך באותו הקצב שהיה בשנים האחרונות. ''אני מחויב להתיישבות'', הבהיר ראש הממשלה. "לא תהיה הקפאת בנייה אבל גם לא יהיה סיפוח".

"אני מחוייב להתיישבות ולא זנחתי את הדרך", הדגיש בנט בפגישה. "הבהרתי לאמריקאים שלא נעצור את הבנייה".

הפגישה נערכה על רקע ביקורת חריפה בימין על החלטת בנט ושר הביטחון בני גנץ לאשר בנייה לפלסטינים בשטחי C, ואף להעמיד הלוואה בסך 500 מיליון שקלים לרשות הפלסטינית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו