איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרת הפנים איילת שקד (ימינה) מגיבה למאמר המערכת של עיתון ''הארץ'', שמתח עליה ביקורת חריפה לנוכח סירובה לאשר איחוד משפחות פלסטיניות גם אחרי נפילת חוק האזרחות בכנסת.

"מאמר המערכת של 'הארץ' טועה", אמרה שקד. ''גם אם הוראת השעה לא עברה בגלל תרגילים פוליטיים, אני אמונה על שמירת שערי הכניסה לישראל, מתוקף סמכותי כשרת הפנים''.

לדברי שקד, ''הפלת החוק היא אירוע חמור, אך לא מתקבל על הדעת שכתוצאה מכך אסכן את אזרחי ישראל. לכן, מחובתי לגבש מדיניות אחראית לפני כל אישור כניסה, וכך אעשה''.

עוד באותו נושא:

כאמור, מאמר המערכת של עיתון ״הארץ״ תקף הבוקר (שישי) את ההתחמקות של שרת הפנים איילת שקד ממתן אישורים לאיחוד משפחות פלסטיניות.

״את שרת הפנים, איילת שקד, לא מעניין שהכנסת הצביעה לפני יותר מחודשיים נגד הארכה בשנה נוספת של תוקף הוראת השעה, המאפשרת למדינה למנוע הליך איחוד משפחות מפלסטינים תושבי הגדה ועזה שנישאו לערבים אזרחי ישראל״, נכתב בעיתון.

״שקד איננה מוכנה להיפרד מהחוק, שאִפשר לישראל להפלות את ערביי ישראל במשך 18 שנה בחסות תירוצים ביטחוניים. מה עשתה השרה אפוא? היא הורתה לרשות האוכלוסין להתעלם מפקיעת תוקף החוק, ולטפל בבקשות לאיחוד משפחות על פי המצב המשפטי שהתקיים כאשר עדיין היה בתוקף תחבולה נאה מצאה לה: במקום הוראת השעה — הוראת השרה״.

פלסטינים שפנו לרשות האוכלוסין לא נענו כלל, או שנמסר להם: "בשלב זה לא נוכל לקבוע תורים חדשים וזאת עד לקבלת הנחיות נוספות". ברשות האוכלוסין מסבירים כי שקד ואנשי משרדה זקוקים לזמן "על מנת שניתן יהיה לגבש מדיניות… בחינה זו עשויה לארוך זמן לאור מורכבות הנושא", ולכן "הנחתה שרת הפנים להמשיך טיפול בהתאם למצב המשפטי שנהג בתקופת תוקפה של הוראת השעה".

בעקבות סירובה של רשות האוכלוסין לטפל בבקשות עתרו גם כמה פלסטינים למחוזי בירושלים. בעיתון הארץ מפצירים בשופטים להתערב: ״מוטב שבית המשפט יורה לשקד שתחדל להורות למשרדה לבזבז זמן, גם אם אין זה לרוחה או לרוח הקואליציה, שהצביעה עמה בעד הארכת תוקף הוראת השעה — והפסידה לאופוזיציה. היה להם זמן די והותר.

״על משרד הפנים לבחון כל בקשה להסדרת מעמד של בני משפחה של ישראלים לגופה, בלי אפליה. הניסיון להתחמק באמצעים ביורוקרטיים הוא פסול, בזוי ולא חוקי״, נכתב בעיתון הארץ.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו