רוסיה
רוסיה צילום: iStock

בית המשפט האירופי לזכויות אדם העניק היום רוח גבית לטענות של ממשלת בריטניה כי רוסיה היא שעומדת מאחורי הרעלתו למוות של המרגל הרוסי לשעבר, אלכסנדר ליטוויננקו, שערק בשנת 1999 ללונדון ואף קיבל מקלט מדיני ואזרחות, תוך שהוא פועל נגד שלטונות של הנשיא פוטין.

בפסיקה של בית המשפט האירופי ביום שלישי נקבע כי "בית המשפט מצא לכל ספק סביר כי אנדריי לוגובוי ודמיטרי קובטון הם שרצחו את קצין הק.ג.ב לשעבר ליטוויננקו, ועשו זאת תוך שהם פועלים כסוכני המדינה המגיבה, רוסיה. כישלונה של רוסיה להפריך את טענות כי תכננה את הרצח מעיד עוד על אחריותה".

השופטים גם קבעו כי שני הסוכנים הרוסיים "ביצעו את כל הפעולות, החל מהרכישה המורכבת של רעל נדיר וקטלני ועד לסידורי הנסיעות והניסיונות החוזרים ונשנים שלהם להרעיל את ליטוויננקו". פסיקת בית המשפט תואמת לתוצאות החקירה שביצעה בריטניה ולפיה ליטוויננקו נרצח על ידי שני הסוכנים הרוסיים, ככל הנראה בהוראה ישירה של הנשיא פוטין.

עוד באותו נושא:

ליטוויננקו היה סוכן ק.ג.ב רוסי שפוטר בשנת 1999 ועבר להתגורר בלונדון, שפ קיבל אזרחות ומקלט מדיני. הוא פעל נגד משטרו של פוטין והעביר ביקורת חריפה על הנשיא הרוסי. בתחילת חודש נובמבר 2006 הוא נפגש בבית מלון עם לוגובוי וקובטון והשלושה שתו תה יחד, וזמן קצר לאחר מכן החל ליטוויננקו להרגיש רע ומת תוך זמן קצר מהרעל שהוחדר לכוס התה שלו.

הפסיקה בבית המשפט האירופי מגיעה לאחר שאלמנתו של ליטוויננקו, מרינה, הגישה תביעה נגד רוסיה בטענה כי המדינה עומדת מאחורי הרעלתו של בעלה המנוח. לוגובוי וקובטון, שני המואשמים ברצח, דוחים בתוקף את הטענות נגדם וטוענים כי לא היו מעורבים בהרעלתו למוות של קצין הק.ג.ב לשעבר שערק לבריטניה.

בפסיקה נכתב עוד כי רוסיה תשלם לאלמנתו של ליטוויננקו את הוצאות המשפט בסך 122.5 אלף יורו, אולם השופטים דחו את תביעתה לפיצויים ועונשים נוספים שיוטלו על רוסיה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו