אמיר אוחנה
אמיר אוחנה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לביטחון פנים לשעבר ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) התייחס לתפקוד המשטרה מול הפשיעה הערבית המשתוללת.

בראיון לרדיו גלי ישראל אמר אוחנה כי השר לביטחון פנים אמר בר לב "מתסוכל מזה שלא הצליח במאה הימים למגר את הפשיעה במגזר הערבי אז הוא מאשים את הממשלה הקודמת, אני לא חושב שהוא יצליח למגר.

לטענת אוחנה, ''משטרת ישראל היא לא ה-פתרון לפשיעה, היא חלק מהפתרון. אם תהיה התגייסות מערכתית אולי נראה עוד כמה שנים פיחות משמעותי״.

על הביקורת נגד מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי אמר אוחנה: ״אני חושב שעושים מעט עוול למפכ״ל, צריך לזכור שהוא נכנס בתקופה מאד קשה, בה עיקר ההתמודדות של המשטרה הייתה בעניין הקורונה. צריך לשפוט אותו בסוף כהונתו״.

ח"כ בן גביר למפכ"ל: תתנצל ח"כ בן גביר למפכ"ל: תתנצל

בשבוע שעבר השתת, המפכ''ל שבתאי בדיון של ועדת ביטחון הפנים בכנסת ותלה את האלימות בערים המעורבות באי השוויון.

שבתאי גם כינה לראשונה את האירועים בערים המעורבות במהלך מבצע שומר החומות "אינתיפאדה".

"סיימנו אינתיפאדה בארבעה ימים. בוא לא נכבס את זה במילים אחרות. היו אפס הרוגים מצד כוחות הביטחון, מינימום הרוגים ואפס אמצעים", הוסיף המפכ"ל.

ההצהרה הזה הרגיזה את ח"כ אחמד טיבי שזעק לעבר שבתאי: "תחזור בך מיד". המפכ"ל ענה: "אני לא חוזר בי" וטיבי צעק: "היו הרוגים ערבים". ח"כ איתמר בן גביר ענה לו: "היו הרוגים יהודים".

בן גביר המשיך ואמר למפכ"ל: "כדאי שתתנצל על אמירתך באופן פומבי שלטפל בטרוריסטים משני הצדדים יהודים וערבים. אני לא מכליל את כל הערבים, אבל מוחמד חסונה שנהרג יצא לרצוח, לזרוק בקבוקי תבערה על יהודים והמשוואה הזאת שיהודים שבאו לעזור לומר עליהם טרוריסטים, זה רק תיגבר את הטרור. איפה פסיקת בית המשפט העליון שלא נותנים ווטו למי שמאיים באלימות".

לדבריו, "יש כניעה טוטלית של המשטרה, בשער שכם הוסרו הגדרות כי איימו, בשמעון הצדיק איימו והסירו את המחסומים. בהר הבית טיבי אמר בכניסה אני מוסלמי ונכנס בלי תיאום ואני ושקלי חייבים לתאם, ואם לא זורקים אותנו בחוץ. זו מדיניות חלשה שמשדרת מסר של כניעה לא היו כמעט עצורים וגם כשהיו שוחררו אחרי יום יומיים".

בהמשך אמר לשבתאי: "אחת הבעיות מאז שנכנסת לתפקיד שאתה מנסה לרצות. ממתי מפכ"ל מדבר על חוסר שוויון ונותן להם צידוק. פעם ראשונה בהיסטוריה שמפכ"ל בא לכאן ואומר שבגלל חוסר השוויון הם מתפרעים. אתה נותן להם צידוק, אתה מבין מה אתה עושה?".

חברי הכנסת נוספים בהם ח"כ עמיחי שיקלי, וח"כ אורית סטרוק התקוממו לנוכח הציטוט במצגת.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס לדברי המפכ"ל וכתב בטוויטר: "הבעיה של המשטרה היא לא במענה המבצעי. הבעיה היא בזיהוי הבעיה. עד שלא נחדל מכניעה לשיח ה-pc ומההתעלמות מההקצנה הלאומנית של רבים מערביי ישראל לא נוכל להחזיר את השקט והביטחון האישי לאזרחי ישראל".

"הבלבול הזה נטוע עמוק בתודעה של המשטרה, מערכות האכיפה, וההנהגה הנוכחית של מדינת ישראל. ולמי שעוד לא הפנים: ממשלה שנשענת ומנרמלת תומכי טרור אנטי ציוניים בתנועה האסלמית, שתמכו ועודדו את הפרעות בתקופת מבצע שומר החומות ואת מבצעיהן, לא תוכל בשום מצב להכיר במציאות ולטפל בזה. וזו עוד סיבה שממשלת השקר וההכחשה הזו מסוכנת למדינת ישראל ולשלום אזרחיה", הוסיף סמוטריץ'.