מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לשירותי דת מתן כהנא נשאל הבוקר (ראשון) בראיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב' האם ח"כ אבתיסאם מראענה (העבודה) וחברי הכנסת של רשימת 'רע"מ' הם תומכי טרור. מתשובותיו לא ניתן היה להסיק מסקנה ברורה.

הפרשן הפוליטי עמית סגל כתב לאחר הראיון כי "מי שלא שמע את קורס הטיגון שהעבירו קלמן וליברמן את מתן כהנא צריך לחזור למטבח".

קלמן ליבסקינד: "הלכתם לוועדת הבחירות המרכזית שלושה חודשים לפני הקמת הממשלה והצבעתם בעד פסילה של המועמדות של אבתיסאם מרעאנה לכנסת וטענתם שהיא גם תומכת בטרור וגם שוללת את מדינת ישראל כמדינה יהודית. כמה חודשים לאחר מכן נתתם לה רשות ועדה".

"הלכתם לוועדת הבחירות המרכזית והצבעתם בעד פסילה של כל רשימת רע"מ, שוב בטענה שהם גם תומכים בטרור וגם שוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. כמה חודשים אחרי חתמתם איתם על הסכם ונתתם להם רשות ועדה. אני מנסה להבין דבר אחד", שאל ליבסקינד. "רע"מ ואבתיסאם תומכי טרור או לא?"

"הממשלה הזאת לא הייתה ממשלת החלומות שלנו", השיב השר כהנא. "גם בחלומות ההזויים שלנו לא חשבנו שנגיע למצב של הקמת ממשלה כזו".

ליבסקינד לא הסתפק בתשובה זו של השר כהנא, והוסיף להקשות. "האם אבתיסאם מרעאנה וחברי רשימת רע"מ הם תומכי טרור כפי שאמרתם בוועדת הבחירות אך לפני שבעה חודשים מהיום או לא?" שאל.

השר כהנא השיב: "אבתיסאם מרעאנה וחברי רשימת רע"מ לא יהפכו לחובבי ציון. איבתיסאם ורשימת רע"מ יש להם את העמדות שלהם, אבל הם החליטו לבוא ולתת צ'אנס לממשלת אחדות. בסוף זה מה שחשוב עכשיו".

אסף ליברמן הסביר שוב את השאלה. "יש כאן פער שחשוב איכשהו להסדיר", אמר. "לא רק שלא הייתם מוכנים לשבת איתן בקואליציה, חשבתם שהאנשים האלה לא ראויים לכהן בכנסת ישראל. האם הם הפסיקו להיות תומכי טרור כמו שטענתם אז בגלל נכונותם לשבת איתכם בקואליציה?"

"רשימת רע"מ באו ואמרו שעכשיו, בסיטואציה שנוצרה, שמים את הדברים האלה רגע בצד כדי לטפל בצרכים האזרחיים של אזרחי מדינת ישראל הערבים והם נתנו צ'אנס לדבר הזה", אמר השר כהנא. "אני חושב שאל מול האמירה הזו נכון היה לתת להם צ'אנס להקים את הממשלה הזו, כי הברירה האחרת הייתה ברירה נוראית של הליכה לבחירות חמישיות. זו לא הייתה ממשלת החלומות".

"השר כהנא, אני שאלתי משהו אחד", אמר ליבסקינד. "אני לא שאלתי על נבחרת החלומות. אני שואל שאלה נורא פשוטה. אתה, מתן כהנא, הלכת לוועדת הבחירות המרכזית הצבעת על מרעאנה ואמרת זו תומכת טרור. הלכת לוועדת הבחירות המרכזית והצבעת על כל רשימת רע"מ ואמרת תפסלו אותם כי הם כולם תומכי טרור. עברו שבעה חודשים ואני שואל אותך רק שאלה אחת. האם הם תומכי טרור עדיין או שאתה חוזר בך ומבקש סליחה מהם?"

"ואני עונה לך שגם רבנים גדולים בציונות הדתית תמכו בממשלת ימין שנתמכת..." החל להשיב כהנא, אך ליבסקינד קטע אותו: "אני לא שואל מי תומך, אתה הלכת לוועדת הבחירות המרכזית ואמרת שהם תומכי טרור. אני שואל אם היום אתה חושב אחרת?"

"אני חושב שבסיטואציה שנוצרה לא היה מנוס מלהקים ממשלה", השיב השר כהנא.

אסף ליברמן: "לצורך העניין הזה אנחנו תומכים בהקמת הממשלה. לא הייתה ברירה. האנשים שאתה יושב איתם בקואליציה, הם תומכי טרור?"

"האנשים שאני יושב איתם בקואליציה הם אנשים שבחרו בעת הנוכחית לפעול למען אזרחי ישראל", אמר כהנא. "אני חושב שהאנשים האלה עשו את ההחלטה אמיצה בזה שהם היו נכונים לעשות את המהלך הזה. האנשים האלה החליטו לתעדף כרגע פתרון לבעיות של אזרחי ישראל הערבים".

"למה אתה לא עונה לשאלה? אני שואל שאלה פשוטה", אמר ליבסקינד. "פגעת באנשים האלה. תסתכל בעיניים לאבתיסאם מרעאנה. הלכת לבקש מוועדת הבחירות לפסול אותה כי אמרת היא תומכת במאבק מזוין נגד מדינת ישראל. אם אתה חושב שזה נכון עדיין, אז תגיד היא עדיין תומכת טרור אבל בסיטואציה כזאת או אחרת אני יושב איתה. ואם היא לא, תבקש ממנה סליחה. אתה יודע מה זה להגיד על מישהו שהוא תומך טרור כשהוא לא?"

"מה שאני חושב עכשיו, ואני אחזור על זה עוד פעם, זה שלא הייתה ברירה להקים את הממשלה הזאת ואני חושב שזאת ממשלה שטובה לעם ישראל", השיב כהנא.

ליבסקינד לא הרפה: "כשסעיד אלחרומי המנוח, אחרי הקמת הממשלה ואחרי שמיניתם אותו ליו"ר ועדת הפנים, הלך והשתתף בעצרת תמיכה בעצורים, אלה שנאשמים בביצוע לינץ' במרדכי כץ ואלה ששרפו את מלון האפנדי - זו הייתה פעולה של תמיכה בטרור מצידו או לא?"

כהנא: "לתמוך במישהו שתומך באלימות לאומנית זה דבר רע מאוד". ליבסקינד: "זו תמיכה בטרור?"

"אני לא חושב שהם יהפכו יום אחד לחובבי ציון, אבל אלה האנשים שאיתם הקמנו את הממשלה ואנחנו נפעל לטובת מדינת ישראל", כך השר מתן כהנא.