אזיקים
אזיקים צילום: איסטוק

בית המשפט השלום בירושלים פסק פיצויים לצעיר יהודי שנעצר על ידי המשטרה במהלך הפגנה, ועוכב שעות שלא כדין.

מדובר בהפגנה שהתקיימה לפני כשנתיים מול ביתו של אלוף פיקוד מרכז לשעבר נדב פדן, בעקבות כוונתו של האלוף פדן להוציא צו מנהלי נגד תושב יצהר.

בהפגנה דרשו המפגינים להפסיק לאלתר את חלוקת הצווים המנהליים לתושבי הגבעות. במהלך ההפגנה דיווחו המפגינים על התנכלות מצד המשטרה ושני אנשים, ביניהם א', עוכבו ונעצרו. כאמור, א' תבע את המשטרה.

בתביעה תיאר עורך דינו מנשה יאדו מארגון 'חוננו' כיצד "במהלך אמירת סליחות, שהתקיימו במסגרת ההפגנה, ניגשו למרשי שני שוטרים, אחזו בחולצתו ובפאות ראשו, משכו אותו הצידה, אזקו אותו בידיו ורגליו, העלו אותו כעבור רבע שעה לניידת, משם נלקח לתחנת משטרת מודיעין, שם הושאר אזוק בידיו ורגליו".

רק לאחר שעה נמסר לא' זימון לחקירה למחרת היום, כשלאורך כל השעות לא הוצגה בפניו סיבת מעצרו. "א' שוחרר בשעה 1:45 בלילה לערך, ונאלץ למצוא דרך להגיע חזרה לרכבו. בשל השעה המאוחרת וחוסר דרכי התחבורה, נאלץ לצעוד ברגל כשעתיים, על מנת להגיע לרכבו", תואר בתביעה.

עוד באותו נושא:

אולם, משהגיע למחרת לחקירה כפי שזומן, הופתע א' לגלות כי נפלה טעות בידי המשטרה. "למחרת, עת הגיעו בשעות הבוקר לתחנת המשטרה, הופתע לשמוע כי קרתה 'פשלה של משטרת מודיעין' והוא משוחרר לביתו מבלי להיחקר", הוסיף עו"ד יאדו.

בפסק הדין, קבע השופט אופיר יחזקאל כי מהלך האירועים בעת עיכובו ומעצרו של א', לוקים בחוסר מהותי, ומעלים חשד לביצוע שלא כדין. "משטרת ישראל לא סיפקה הסבר כלשהו להתנהלותה בעניין הזימון לחקירה, לשם מה זומן ומדוע הוחלט לבסוף שלא לחוקרו. זמנו של התובע אינו הפקר, ואין מקום לזמן אדם ששה בתחנת משטרה עד שעה מאוחרת מבלי שיש כוונה לחוקרו", כתב.

עוד הוסיף השופט "כמו כן, לא ניתן כלל לקבוע כי התובע אכן עוכב בגין חשד סביר להפרת הצו המינהלי כנגדו, ומהי עילת העיכוב והאם בוצעה כדין. ומשלא ניתן לקבוע את כשירות העיכוב, גם לא ניתן לקבוע כי המעצר בוצע כדין. בגין כך אני פוסק פיצויים על סך 2,000 שקלים לתובע".

בנוסף לפיצויים פסק השופט כי על המשטרה לשלם הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 2,260 ש"ח.

עורך הדין יאדו בירך על ההחלטה: "אנחנו נמשיך להיאבק על זכויות המתיישבים הצעירים להפגין ולנוע בחופשיות. פסק הדין הזה הוא פרי נוסף של המלאכה שאנחנו עושים לשם כך יום יום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו