יועז הנדל
יועז הנדל צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר התקשורת יועז הנדל תוקף בחריפות את התנהלותן של הרשתות החברתיות ושקיפותן כלפי מדינת ישראל.

בראיון לעיתון 'ישראל היום' שיפורסם במלואו מחר אמר הנדל, "יש בעיה אמיתית עם רשתות חברתיות כמו פייסבוק, שיש לה שלושה היבטים: שקיפות, הכנסות ושליטה. המתח המובנה הוא בין ההכרה שלנו בחופש הביטוי, בכך שהמדינה לא צריכה לשלוט על האמת, לבין השימוש לרעה שניתן לעשות בכוח הזה. אני יכול להגיד לך שאנחנו בדיונים קדחתניים איתם. נפגשתי כבר עם הנהלת טיקטוק, ואנחנו בשיחות עם פייסבוק וטוויטר, ואנחנו בדרך להבנה איתם".

לדבריו תהיה רגולציה על הרשתות, אך היא תושג בהסכמה. "הדילמות האלה קיימות בכל מקום בעולם. הדיון בארה"ב חוצה מפלגות - הם מתעסקים במונופול שנוצר. אנחנו לומדים מהם ומנסים לפתח מודלים יישומיים".

הנדל הוסיף, "אני בהחלט לא מרוצה מהמצב הקיים. אני משוכנע שאנחנו צריכים להתערב איכשהו, ובסופו של דבר ישראל תתערב. אני בעד לעשות זאת מתוך הידברות. אם יש החלטה של פייסבוק, למשל, לחסום אזרחים מסוימים, השאלה היא על בסיס אילו נתונים הם מקבלים החלטה כזו? הם למעשה עושים עריכה, ממש כמו שעורכים עושים בעיתון. אנחנו נעשה בזה סדר".

עם זאת, הנדל תומך בצנזורה במקרים מסוימים, ואף מצהיר כי יש למשרד קשר שוטף עם מנהלי הרשתות בעניין צנזורה של תכנים מסויימים. "כשמדובר ב'פייק ניוז' של מתנגדי חיסונים, למשל, שמציגים מחקרים שלא היו ומידע כוזב, זה כמו הסתה. זה עניין של חיים ומוות. בעניינים כאלה - ודאי שצריך להתערב. פייסבוק נמצאת איתנו בקשר שוטף בעניינים של תכנים אנטישמיים, למשל. כשמעלים סרטון של צעיר ערבי שמכה חרדי בירושלים, ודאי שצריך להתערב. השאלה היא רק בתחום האפור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו