כתר. אילוסטרציה
כתר. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ברשות האוכלוסין וההגירה התקבלה לאחרונה בקשה לא שגרתית להכרה במקלט מדיני, שהגישה אזרחית מאחת המדינות באפריקה שטענה כי ניסו למנות אותה למלכה במדינתה בניגוד לרצונה, כך דווח בעיתון 'ישראל היום'.

לטענתה של המבקשת, נוצרייה בת 43 ונשואה ללא ילדים, אמה היתה המלכה האם באותה מדינה, ולאחר שהמלכה נפטרה, אחותה של המבקשת, שירשה אותה, נפטרה גם היא במפתיע והתואר המלכותי אמור היה לעבור אל המבקשת.

היא החליטה שהדבר לא מתאים לאורח חייה, וניסתה למצוא דרך לא להפוך למלכה. המבקשת נסעה לעיר אחרת במדינתה, ומשם עלתה על טיסה והגיעה בסופו של דבר לישראל.

יש לציין כי לאחר בדיקה שקיימו ברשות האוכלוסין וההגירה, נודע שיש פרוצדורה לסירוב לתפקיד מלוכה, ומכיוון שאין ענישה על סירוב שכזה, הבקשה צפויה להידחות.

מחוות דעת שגובשה בנושא עלה כי "מי שמסרב לתפקיד מסורתי רשאי להעניק בעל חיים, כבשה או עז, וזה לכשעצמו מהווה פיצוי הולם. מאחר שאין ענישה בגין הסירוב, אין צורך בהגנת מדינה".

"החוקה במדינתה המבקשת מעניקה חופש דת, וקיימת הגנה אקטיבית של הרשויות נגד פשעים על רקע דתי ורשויות האכיפה מתערבות בעניינים מסורתיים מסוג זה. המבקשת יצאה מארצה באופן חוקי וגלוי, באמצעות דרכונה, ללא קושי ובטיסה סדירה", נאמר בחוות הדעת.