יהודה ולד
יהודה ולד צילום: נתן וייל

בשבוע שעבר זכה השר מתן כהנא לתמיכה משמעותית מחברתו לממשלה שרת התחבורה מרב מיכאלי.

בעקבות אמירתו התומכת בנישואין אזרחיים שלא דרך הרבנות הממלכתית במדינת ישראל. היא אמרה: ״צעד אחר צעד, אנחנו משכנעות ומשכנעים בדרך הצודקת שלנו. עכשיו במאבק הדרמטי על נישואים אזרחיים, מאבק שאני מנהלת עוד הרבה לפני ימי בכנסת, מאבק שמפלגת העבודה מובילה. אחרי המהפכה בכשרות, זו חייבת להיות המהפכה הבאה".

החיבוק הזה של מיכאלי שמובילה פה שנים תפיסת עולם חילונית ראדיקלית שמטרתה החלשת זהותה היהודית של המדינה וקידום ערכים פרוגרסיבים כמו פירוק מוסד המשפחה, חילול השבת במדינה ועוד – צריכים להדליק נורת אזהרה לשר הדתות.

זה לא רק מיכאלי, גורמי ממשלה רבים במפלגות השמאל, גורמים רפורמים, ארגוני הקרן החדשה לישראל ועוד, שמחים מאוד במהלכים של כהנא. גם אם כוונתו של כהנא טובה - מעשיו אינם רצויים. הוא אינו מבין את מה שהם רואים, שהוא גורם לפירוק הרבנות הממלכתית שעיצבה מקום המדינה את זהותה היהודית של המדינה ומשחק לידי מי שרוצה להחליש את מדינת ישראל והמסורת.

האם לארגון הקיצוני ״ישראל חופשית״ באמת חשוב שאנשים ישמרו יותר כשרות או שהגיור יהיה לאור ההלכה היהודית? האם לארגונים הרפורמים חשוב שהנישואין בישראל יהיו לאור מסורת ישראל? או שמא כולם מזהים את מה שאנו מעדיפים לעצום מולו עיניים - שריסוק הרבנות הראשית מסייע להם לקדם את האג'נדה שלהם ושהוא צעד חשוב כחלק מהפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

עוד באותו נושא:

השאלה על הפרק היא האם במדינת ישראל מערכות הדת יהיו ממלכתיות ויתנהלו כמסורת ישראל מזה אלפי שנים תחת המוסד החשוב שהקים הרב אברהם יצחק הכהן קוק - הרבנות הראשית, או שנחזור כולנו למצב שהיה קיים כשהיינו בגלות, לעיירות בפולין או לכפרים במרוקו, כשכל קהילה ניהלה את חייה הדתיים לעצמה, כל רב פסק לעצמו ולקהלו כפי שיראה לו, כל רב החליט מי יהודי ומי לא, מי גרושה ומי נשואה, מה כשר ומה טרף. כיצד ינהגו שאר היהודים - זה כבר מחוץ לתחום אחריותו. הניסיון בשם הייעול והתיקון להרוס את כל מוסד הדת הממלכתית הופך את מדינת ישראל למדינה חילונית עם חופש דת למי שמעוניין בכך.

אכן זה מורכב, אבל עשרות שנים אנו חיים יחד במדינת ישראל, דתיים וחילונים, עם הסכמות לאומיות (הסטטוס קוו) שמעצבות את זהותה היהודית של מדינת ישראל ואת החיים המשותפים שלנו, הסכמות שדרשו ויתור ופשרות משני הצדדים, הסכמות שמאפשרות חופש לפרט וקובעות אופי לכלל.

החלטות בנושאים רגישים ומהותיים כאלו אינן יכולות להתרחש במחי יד של שר מכובד ככל שיהיה - כשרוב בנין ומנין של רבני ישראל מתנגדים אליהן.

אכן ישנן בעיות ותקלות גם ברבנות הראשית. אין חולק על כך. אולם, מי שחפץ באמת בתיקון ובשיפור המערכות השונות צריך לחזק ולא להרוס, לא לקבול על הרשעה אלא להוסיף טוב. לא לפעול נגד רוב רבני ישראל אלא בשיתוף פעולה איתם, עליו לבנות את הרבנות הממלכתית ולא לרסק אותה.

יהודה ולד הוא מנכ״ל מפלגת הציונות הדתית

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו