עומר עמוס זנקו
עומר עמוס זנקו אולפני רחובות

התנהלותו המפוקפקת הייתה ידועה, אך הייתה שמורה עמוק בבוידעם - מעבר לגריסת תלונות של הטרדות מיניות אנונימיות, ראש אכ"א לשעבר לא בחל באמצעים חמורים ויצא לנקמה אישית בלוחם מצטיין מחטיבת שריון

טרם נחשפנו לראיון המביש ב-FM103 או יותר נכון פיגוע עצמי של שר המודיעין אלעזר שטרן, המועמד המיועד לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, שבכלל דן יחד עם גולן יוכפז וענת דוידוב על סוגיות של שלום הממשלה, יחסי הקואליציה המורכבת והמכתב האנונימי שניסה לסכל את מינוי של ר' שכבר מותר לנקוב בשמו, רונן בר ראש השב"כ החדש שנכנס לתפקידו אתמול, לשטרן יש כתם נוסף משירותו בצה"ל שמשום מה הפך לזניח.

לאחר הסערה שגעשה ברשת סביב דבריו החמורים בראיון מלבד אזכור קטן על ההתקדמות של השרה לשעבר מירי רגב בצבא "אני יודע איך התקדמת בצבא", התבטאות אומללה הרומזת לאקט מיני שנאמרה מצידו במליאת הכנסת בכהונת הממשלה הקודמת, לא הוזכרה כלל פרשת הנקם של שטרן כראש אכ"א.

עוד באותו נושא:

פרשת הנקמה הייתה אז כנגד החייל חננאל דיין מגד אשר סירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל דן חלוץ  בטקס הענקת תעודות חיילים מצטיינים בבית הנשיא בשנת 2006, בשל חלקו בהתנתקות מגוש קטיף, שעל כך ניתן לטעון כי הלוחם שגה ופגם במעמד החגיגי של הטקס.

אז בזמנו אותו חייל מצטיין לא ידע לאיזה שרשרת הוא מכניס את עצמו בפעולה כל כך קטנה, אך מהותית. לאחר סירוב הלחיצה בטקס שהיה בנוכחות הרמטכ"ל, זומן החייל אל לשכתו של שטרן בקריה בת"א בעוד מדובר בכלל בלוחם שריון, בכך האירוע הלא נעים יכול היה להיגמר בתוך החטיבה ולא להרחיק למחוזות מופלגים. שטרן בחר להאשים, לנזוף ולהנחיל בדיין ערכים בניסיון להביאו להתנצל וזהו החלק הקטן בסיפור.

במהלך אותה שיחת נזיפה שטרן הקליט את השיחה ללא ידיעתו של דיין והעביר את תמלילי השיחה לעיתונאי דאז ראש הממשלה החליפי ושר החוץ בהווה, יאיר לפיד שהיה כתב ב"ידיעות", על מנת שיכפיש את החייל באחד הטורים שכתב בסופי השבוע. הסגה ההזויה והלא ברורה לא נגמרה בכך, שטרן העביר ללפיד מסמכים מהתיק האישי של אותו לוחם הכוללים פרטים אישיים וחסויים, דבר אשר בעולם בו אנו חיים נוגד כל קוד אתי ומוסרי של מפקד בצה"ל ועל כך ננזף על ידי הרמטכ"ל. בצה"ל לאחר תקרית לחיצת היד החליטו להדיח את הלוחם מחטיבת שריון. לאחר מכן דיין הוציא את המקרה החוצה ותבע פיצוים בגין העוול שנגרם לו. הלוחם קיבל פיצוי כספי בהליך גישור מצה"ל ולא משטרן עצמו.

המקרה המזעזע של שטרן בהיותו מכהן בתפקיד בכיר ומנצל את כוחו באופן בוטה וגס כנקמנות אישית הייתה צריכה להדהד הרבה יותר, קבלת סנקציה משמעותית הייתה ראויה בהחלט. שטרן במעשיו איבד כל פרופורציה הגיונית וגרוע מכך נהג בחוסר הכלה יותר מאותו לוחם סרבן לחיצת ידיים מטעמים אידיאולוגיים.

נדמה שכעת עם המסמר האחרון שנעץ כעת בהודעתו על גריסת התלונות על ההטרדות האנונימיות והראיונות שלאחר מכן הן רק קצה קצהו מדמותו הערמומית והחסרת מעצורים של אותו ראש אכ"א במיל'. בנוסף, נחשפנו על תלונות חמורות מאוד שנשמעות כעת מחיילות ששירתו תחתיו אצל לרר מ"הצינור".

התקרית "החריגה" לכאורה בשנת 2006 של איש בעל סמכות בצבא שיושב במשרדו בדרגת אלוף וחותר תחת לוחם מצטיין היא עוד נדבך מאישיות בעייתית שבעולם ובמציאות אחרת לא הייתה מגיעה מעלה עד לכנסת ישראל ובטח שלא עד לתפקיד כה בכיר בצה"ל.

נקודה נוספת שחייב לשים עליה את הדעת ואין להקל בה ראש, איך צה"ל, הצבא שהמוסר הוא נר לרגליו, טיפח ולא החמיר על המעשה הנבזי שביצע? איך על מעשה מרושע בין בכיר ללוחם פשוט,  הסנקציה כלפי אותו אלוף היא רק נזיפה קלה מהרמטכ"ל? איפה ערכי צה"ל?

בעולם מתוקן הרמטכ"ל היה מוריד בדרגה את "האלוף" ולא מאפשר לו לסיים בכבוד את שירותו.

תגובת צה"ל שהייתה ראויה למעשיו: "בעוד ראש אכ"א, אלעזר שטרן ניסה להנחיל ערכים בחייל שסירב ללחוץ יד לרמטכ"ל במעמד חגיגי וממלכתי, בחר שטרן לצערנו לעשות בדיוק ההפך. הוא בחר בחוסר יושרה ותום לב מתוך נקמנות אישית לבצע מהלך שהוא מעבר לנזיפה, דבר הנוגד את ערך הרעות וטוהר המידות שהינו חלק מהותי מערכי צה"ל, זו לא דרכו של הצבא, כך לא מתנהגים מפקדים".

כעת נותר לחכות ולצפות שאכן תיפתח חקירה בנושא גריסת התלונות הישנות או שמא גם הפעם השר שטרן יצליח לחמוק ללא כלום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו