המכשיר
המכשיר יח"צ

פיילוט עולמי להגברת הבטיחות בדרכים מתקיים בימים אלה בעיר אלעד.

מדובר על מערכת בינה מלאכותית שקולטת הולכי רגל המתקרבים למעברי חציה, ומתריעה על כך בפני הנהגים המתקרבים אל הצומת.

בכל העולם ישנה מגמה קטלנית העולה משנה לשנה, של ריבוי תאונות דרכים קטלניות עם הולכי רגל במעברי החצייה.

כשבוחנים את נתוני תאונות הדרכים מגלים שאי מתן זכות קדימה להולכי רגל - הייתה הסיבה המרכזית לתאונות דרכים קטלניות בשנה שעברה, כך עולה מנתוני משטרת ישראל.

53 תאונות קטלניות אירעו ב-2020 בעקבות כך שנהגים לא נתנו זכות קדימה להולכי הרגל. אפילו ששנת -2020 הייתה שנת קורונה, לא היה בה שינוי מהותי משנת 2019 אז אירעו 55 תאונות קטלניות מסיבה זו. עוד עולה מהנתונים כי 71% מהולכי הרגל שנפגעו בתאונות דרכים בשנה שעברה נפגעו מסיבה זו.

רק 11% מהולכי הרגל נפגעו בשל התנהגות הולך הרגל עצמו, כך עולה מהנתונים. מתחילת השנה נהרגו 56 הולכי רגל מתוך 220 הרוגים בתאונות דרכים. הנתונים זהים בכל העולם המערבי ואף בישראל הם נמצאים באחוזים לפי כמות האוכלוסייה בכל עיר.

לאור זאת, חברת wiseguard corp שמה לה לדגש להתרכז בפיתוח מציל חיים זה ולהפנות משאבים רבים עד לסיום מהיר של פיתוח חשוב זה, אשר יוכל להיות מותקן על תמרורים קיימים, ללא הקמת תשתיות מיוחדות ויקרות לצורך כך, תמחורו ואופן תפעולו באפליקציה מיוחדת, יגרום לכך שהתמרור יהיה נגיש כמעט לכל עירייה מערבית בעולם וזו מטרת העל של החברה בפרויקט מציל חיים זה.

מטרת המערכת להסתנכרן בעתיד הקרוב עם מערכות הבטיחות של הרכב (כמו מובילאיי וכדומה) על ידי שידור אות המיישם חיווי על לוח השעונים והתראה קולית במידת הצורך על הימצאות הולך הרגל על מעבר החצייה בתוך הרכב.

המערכת פועלת באמצעות סריקה דיגיטלית 22 פעמים בשניה של השטחים המוגדרים הסמוכים למעברי החציה. כשמזוהה תנועה במקום, מדליקה המערכת שתי מערכות התרעה לנהג, על התמרור באמצעות תאורה מהבהבת מסביב, וכן באמצעות הקרנת לוגו מאיר על הכביש בסמוך למעבר החציה, ובו התרעה על הולכי רגל.

במהלך התקופה האחרונה דויקה המערכת, לקיצור זמני התגובה של ההתרעות וכן הגדרות מדויקות של המיקומים. המערכת מבוססת בינה מלאכותית, והיא יודעת לזהות את מהירות ההולכים, כאשר במקרים של הליכה מהירה או ריצה לכיוון הכביש, ההתרעה מהירה יותר.

חברת wiseguard היא חברת טכנולוגיה אמריקאית, אשר מפתחת ומטמיעה מערכות בינה מלאכותית במערכות מסחריות ופיננסיות כשירותים לחברות ועיריות. המערכת גם נרכשה על ידי עיריית ניו יורק.

אחד ממייסדיה וממנהליה הוא הנגיד אמיל קטן הי"ו ממקימי ואפוטרופוס עמותת "מתחברים לנשמה" המחלקת סלי מזון שבועיים ל-6000 משפחות בשבוע בכל ארץ ישראל גום בעיר אלעד.

החברה החליטה לאמץ את העיר אלעד כעיר הראשונה בעולם שיהיו בה מערכות תמרור פרקטיות וחכמות על תמרורים קיימים בצמתים לא מרומזרים ובכיכרות, גם כי חלק מצוות הפיתוח ומנהל הפרויקט עצמו מר אורי מחול תושבי העיר אלעד, זו גם הייתה ההזדמנות להשיב מעט לעיר.

מנכ''ל החברה מוש טמיר, אומר כי "אגיד תודה גדולה וזה לא מובן מאליו בכלל לעיריית אלעד, מחלקת שפ"ע ולראש העיר ישראל פרוש, אשר הבינו את חשיבות הפרויקט ונרתמו מיידית לפניתנו ונתנו לנו מגרש מתאים לעבודה מיידית על פרויקט שהוגדר אצלינו כמציל חיים בראש ובראשונה ומאז אנו רואים את התמרור ברח' יהודה הנשיא מדי יום כבר חודשיים.

"בימים אלו סיימנו את פיתחו של התמרור. מערכת עובדת באופן מקצועי ויפה ב"ה, נלווה אותה בחודשים הקרובים בכדי לבצע תיקוני תוכנה נדרשים ונפרוס עוד כמה תמרורים ברחבי העיר לבקשת ראש העיר.

"כחלק מהמיזם החשוב הזה חברת wiseguard מאמצת את העיר אלעד כהכרת הטוב לראש העיר ותושביה על הירתמות לפרויקט חשוב זה. ואף מצהירה על העיר אלעד אשר תהיה העיר הראשונה בעולם עם מערכות תמרור חכם באופן שגרתי ולא כפרויקט יחודי בצומת בודדת".

חשוב לציין, מוסיפים בעירייה, כי מדובר במערכת אוטונומית, שאינה אוגרת צילומים מהמצלמה המצורפת לה. עוד אומרים בעירייה כי המערכת מושבתת באופן אוטומטי בכל שבת ומועד, על פי לוח שנה אסטרונומי, כפי שמקובל בהתקני שבת במקררים וכדומה. זהו אם כן התמרור הראשון בעולם "שומר השבת".

ראש העיר ישראל פרוש אמר כי "אנחנו פועלים כל העת להגברת הבטיחות של הולכי הרגל בעיר, ובפרט של הילדים ובני הנוער. במקביל להסברה המבוצעת, אנחנו גם מנסים כלים טכנולוגיים שיכולים לסייע למשימה, ואנחנו שמחים על שיתוף הפעולה שבוודאי יוסיף לזהירות המתבקשת על ידי הנהגים בהתקרבם למעברי חציה".