אלדד בק, שליח 'ישראל היום' לאירופה, השתתף בכנס מנהיגי הקהילות היהודיות שהתקיים בבריסל והתמקד בבעיית האנטישמיות.

"אני חושב שהדברים המדאיגים ביותר ששמענו בכנס היו הקריאות לעזרה של מנהיגי קהילות ממדינות שונות שאומרים חד וחלק: 'אנחנו רוצים להיות יהודים באירופה, אבל לא נותנים לנו לחיות כך' - אם בגלל טרור ואם בגלל חקיקה נגד מנהגים יהודיים. זה מצב מאוד מדאיג", אומר בק לערוץ 7.

לדבריו, "יש אמנם גורמים באיחוד האירופי שמתחילים להתייחס ביתר רצינות לבעיה הזו. עד עכשיו הם בחרו להתעלם מלב ליבה של הבעיה שהיא האנטישמיות האסלאמית מקרב קהילות המהגרים האסלמאיות. היה להם נוח להתעלם מהמצב הזה עד שחרב הפיפיות הזו החלה להיות מופנית אליהם".

לשאלה האם ישראל תתגעגע לאנגלה מרקל, הקנצלרית היוצאת, שביקשה השבוע בישראל הוא עונה: "יש מרקל של פעם ויש מרקל של היום. למרקל של פעם אנחנו נתגעגע, לזו של היום קצת פחות. בשנים האחרונות היא עמדה מאחורי שינויים - גם בגרמניה וגם באירופה - שהשפיעו לרעה על יהודים באירופה וגם על הקשרים עם ישראל".

"קרוב לודאי שנתגעגע אליה כי אני לא רואה בעתיד קנצלר שמחוייב לישראל וליהודים כפי שהיא היתה בעברה. ייתכן שגם היא תגלה בעתיד את אותה מחוייבות שאפיינה את שנות שלטונה הראשונות" הוסיף.

עוד באותו נושא:

בק נשאל על התמיכה הגלויה של גרמניה בעמותות אנטי ישראליות. "זו בעיה מאוד גדולה ביחסים בין גרמניה וישראל. בגרמניה יש מחוייבות מילולית ברורה לישראל, לביטחונה ולקיומה ומצד שני פעילות חתרנית בלתי פוסקת באמצעות מימון של פעולות וארגונים שמנסים לפגוע בישראל בכל דרך אפשרית. זה מסוג הדברים שהממשלה הישראלי קיבלה בשתיקה במשך הרבה מאוד שנים וכעת סוף סוף נשברת חומת השתיקה והביקורת יוצאת החוצה. זו ביקורת שאמורה להוביל לדו שיח יותר הגון בין הצדדים. אם הגרמנים באמת רוצים להיות חברים שלנו שיזנחו את הדברים שפוגעים בידידות בין המדינות".

הוא לא מייחס חשיבות לעובדה שמרקל בביקורה בישראל לא פגשה את בנימין נתניהו. "הפרוטוקול לא מחייב את מרקל לפגוש את יו"ר האופוזיציה ואני לא בטוח שנתניהו רצה לפגוש אותה. באותה מידה שהיא לא כל כך אהבה אותו, הוא לא אהב והעריך אותה. הוא היה ראש הממשלה הראשון שבא לגרמנים והוכיח להם שהם פועלים בצורה הפוכה לידידות בין המדינות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו