מוסא אבו מרזוק
מוסא אבו מרזוקרויטרס

מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס ומבכירי הנהגת התנועה, מאשים את ישראל בכישלון המגעים עד כה להגיע לעסקת חליפין במסגרת יוחזרו חללי צה"ל ונעדרים ישראלים בתמורה לשחרור אסירים ביטחוניים פלסטינים.

בראיון לסוכנות הידיעות הטורקית אנדול אמר אבו מרזוק, כי ישראל ביצעה מהלך מול מצרים בנוגע לעסקת החליפין שנבע בגלל לחצים מבית על הממשלה, ואולם אין בו די ואין הוא מעורר רושם של רצינות.

לדבריו, חמאס נחושה להגיע לעסקה מכובדת בהתאם לתנאים שהציגה וניתן להגיע לעסקה בתוך מספר שבועות אם יהיה רצון אצל ישראל והיא תיענה לדרישות חמאס.

הוא הדגיש, כי חמאס לא תתגמש ולא תסכים לקשור את העסקה להסרת המצור מעל רצועת עזה או שיקום הרצועה.

עוד אמר אבו מרזוק, כי בראש רשימת האסירים שדורשת חמאס את שחרורם ניצבים מרוואן ברגותי, אחמד סעדאת, פואד שובאכי, חסן סלאמה, עבאס אל-סייד, איבראהים חאמד, עבד אל-נאסר עיסא, ג'מאל אבו אל-היג'אא, וששת האסירים שברחו (ונלכדו) מכלא גלבוע. נציין כי מדובר במנהיגי ארגוני טרור פלסטינים האחראים בין היתר על שילוח מחבלים מתאבדים בישראל.

אבו מרזוק ציין, בשיחות שניהלה משלחת חמאס לא מכבר בקהיר לא עלתה האפשרות להגיע להסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל, וחמאס ממשיכה בפעילותה להסיר את המצור מעל רצועת עזה.

בהקשר זה אמר אבו מרזוק, כי מצרים הבטיחה לזרז את שיקום רצועת עזה והושגה איתה הסכמה על הקמת שלוש ערים חדשות בעזה, וכן קיימות תוכניות לפיתוח כבישים, צמתים ראשיים והכנסת חומרי גלם דרך מעבר רפיח, ובמקביל יוצאו לפועל פרויקטי שיקום ופיתוח במימון של נסיכות קטר בהיקף של 50 מיליון דולר.

בנושא אחר הדגיש אבו מרזוק, כי ירושלים היא לב הסכסוך עם ישראל והפגיעה בה או במקומות הקדושים הוא "קו אדום" שיוביל לתגובה אלימה של חמאס מבלי להתחשב במחיר.