בנט וגנץ
בנט וגנץ צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל מעריך שתקציב המדינה יעבור בכנסת, ואם רע״מ תתנגד אז מפלגת חד״ש תסייע לקואליציה בגלל העימותים ברשימה המשותפת והרצון להרחיק את מועד הבחירות.

בטורו בעיתון ידיעות אחרונות כתב סגל כי ״המיגרנה הראשית של הקואליציה הייתה ונותרה בני גנץ. העוינות בין לשכות שר הביטחון וראש הממשלה עמוקה יותר אפילו משמתואר בתקשורת. ׳מתח מטורף׳, מגדיר זאת אחד הנוכחים.

״מילא רון ארד או, להבדיל, הפגישה עם אבו־מאזן, הסכסוך מתבטא גם במריבות מטופשות עד כאב: בקבינט הקורונה שעבר ביקש שר הביטחון לעלות בשיחת וידיאו, בגלל קושי טכני להשתתף. בלשכת ראש הממשלה סירבו בתוקף. התפתח סכסוך קולני, רווי דציבלים, על השאלה הרת הגורל אם בני גנץ יעלה בזום, או לא. בסוף עלה״.

לדברי סגל, 200 מטר מפרידים בין לשכת ראש הממשלה ושר הביטחון בקריה. ״בשישי שעבר נשלח דרך שטח ההפקר מתווך, השר חילי טרופר מכחול לבן, גדול נאמניו של גנץ אבל גם ידיד אישי של בנט. במשך שעה ארוכה ניסו השניים לצנן את הרוחות הלוהטות ולהפיג את החשדנות ההדדית הכרונית. בשתי המפלגות ספקנים באשר לסיכויים לשלום בר־קיימא, במקרה הטוב בונים שם על הודנה״.

אתמול (שישי) אמר שר האוצר אביגדור ליברמן כי הוא לא מקבל את הביקורת על כך שהוא שולח את השר חאמד עמאר לייצג אותו בקבינט הקורונה, ומבטיח חקיקה שתאפשר לשר האוצר להיעדר מדיוני הקבינט.

"שורף לי את המוח הזלזול הזה בחאמד עמאר, חילקנו את העבודה בינינו, אי אפשר להיות ב-10 מקומות בו זמנית. מבחינה משפטית צריך להסדיר את זה כך שהוא יוכל להיות שם במקומי", אמר ליברמן.

לטענת ליברמן המצב הכלכלי של ישראל "גן עדן", והוא פירט: "כמעט בכל פרמטר - נפח פעילות כרטיסי אשראי, בורסה, גירעון - דברים שלא חלמנו עליהם", אמר ליברמן והוסיף כי זה קרה בזכות ההחלטה להפסיק את החל"ת, לא להיכנס לסגר ולחסן את האוכלוסייה בחיסון השלישי.

על פי הדיווח בחדשות 13, ליברמן אמר כי הממשלה מתפקדת טוב מאוד: "מאשימים אותנו בכל דבר, אנחנו לא ממשלה מושלמת ואולי עשינו טעויות פה ושם. כמי שמכיר את כל הממשלות מ-96, לא היתה ממשלה שתוך ארבעה חודשים קיבלה כל כך הרבה החלטות טובות. יש הרבה דעות, לא נותן ציון לאף דעה. בסופו של דבר, במעבר כולל, לא היתה ממשלה שעבדה כל כך טוב".

על האמירה של רה"מ נפתלי בנט בנוגע לכך שיש להגביל את השפעת החרדים אמר ליברמן: "הנהגת ש"ס ויהדות התורה לוקחת אותם למקומות לא טובים, הם יצרו מערכת נפרדת - בתי משפט משלהם, מערכת חינוך נפרדת, הם לא רוצים להשתלב. ההנהגה הזו חייבת לחלוף. לכן חשוב שאם זו המגמה שיישארו באופוזיציה".

"התקציב יעבור, יעבור יפה - עד 14 בנובמבר יש לנו זמן להעביר אותו", אמר ליברמן, "יש בו בשורה חברתית ומנועי צמיחה שלא היו אף פעם". על התקרית בטקס השב"כ, בה התעלם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו מרה"מ בנט, אמר ליברמן: "אני יכול להבטיח שנתניהו לא יחזור לשלטון, כל השאר לא חשוב".