בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

26 שנה חלפו מאז הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שטלטל את המדינה. ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הודיע כי ייעדר מהטקס בהר הרצל אך ינאם בישיבת הכנסת המיוחדת לזכרו של רבין.

שמעון שבס, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של יצחק רבין הגיב לצעד של נתניהו בראיון ל-103FM.

"ביבי לא מעסיק אותי כבר, הוא היסטוריה. הוא היה ראש ממשלה וחבל שהיה רה"מ. כל ה־14 שנים האלה מבוזבזות. עצוב שראש אופוזיציה מתבייש להגיע להר הרצל, ואני חושב שהוא מתבייש כי הוא מרגיש שהציבור שמגיע לשם מתעב את פעילותו כראש אופוזיציה לפני 26 שנה", אמר שבס.

הוא תקף את נתניהו. "הוא מעולם לא הצטער וביקש סליחה. אם היה לפחות מודה בטעויות היה אפשר אולי להבין או לא להבין. היה מודה בכל פעולות ההסתה שקדמו לרצח רבין. לאחר הרצח הוקמה ועדת שגמר שלדעתי לא סיימה את הפעולה שלה. ההסתה לא נבחנה בכלל, כל הפעילות הנוראית שהתרחשה לפני הרצח לא נבחנה. ההיסטוריה לא תשכח ולא תסלח".

כשנשאל מה חלקו של ראש האופוזיציה ברצח רבין, השיב: "חלק גדול, הוא היה ראש האופוזיציה, כפי שיצחק רבין אמר הוא עמד בראש הכנופיות, אנשיו עסקו בארגון ההסתה, ארגון ההמרדה. הוא אמר שרבין לא בוגד בכיכר ופעילות הרחוב הייתה אלימה".

"הוא כינה את רבין ראש ממשלה לא לגיטימי, כפי שעשה בשבוע שעבר לבנט. זו התחלה של פעולת שיסוי ולאחר מכן בא רוצח מתועב, שולף אקדח, ויורה", טען שבס.

הוא אף חשף כי בזמנו פנה לשמעון פרס בנושא זה. "פרס אישר את כתב המינוי שנוסח במשרד המשפטים. בעיניו, הטיפול בהסתה ובהמרדה ובשיסוי היה משהו גדול מדי, רחב מדי, שיכול להעסיק אותנו במשך חודשים אולי שנים. הוא היה מאוד עצוב שרבין נרצח, אבל רצה לעבור הלאה".

שבס לא שלל אפשרות שרצח פוליטי יתרחש שוב בישראל. "להגיד לראש ממשלה, בשיטת הבחירות שלנו, שהוא לא לגיטימי זה דבר נורא ואיום. לאנשים מסוימים זה יכולה להיות קריאה לאלימות".