שרת הפנים איילת שקד (ימינה) מצהירה באולפן ערוץ 7 כי הממשלה תבנה בהתיישבות ביהודה ושומרון וכבר בקרוב יאושרו יחידות דיור נוספות באזור.

"אני מקווה מאוד שבשבוע הבא או בשבוע שלאחריו תתכנס מועצת התכנון העליונה. צריך לזכור שבחמישה חודשים וחצי של ממשלת נתניהו הקודמת היא לא התכנסה. כשקמה הממשלה הזו סידרו את מתווה העבודה מול ממשל ביידן ואז עובדי המנהל האזרחי פתחו בשביתה. חייבים לבנות ביהודה ושומרון", אומרת שקד.

היא מציינת שהממשלה גם נותנת פתרונות למתיישבים שנזקקים להם. "רק אתמול ישבנו השר אלקין ואני עם תושבי מבוא חורון שהיה שם עיכוב משפטי ארוך ואפשרנו להם להגדיל בשליש את מספר התושבים. בנוסף הממשלה, עם שר הביטחון ומעורבות של לשכת ראש הממשלה עשו הסדר טוב מאוד מול משק אחיה להעתקת הכרמים כדי שהיקב יוכל להמשיך ולהתקיים".

ועדיין, שקד שומעת את הקולות מהצד השמאלי בממשלה, כמו זה של השר עיסאווי פריג' שטען שהיישוב אביתר לא יקום. "זה עוד אחת מהאמירות חסרות המשמעות של מרצ. יש מתווה מסודר ששר הביטחון וראש הממשלה חתומים עליו. ראינו ששר הביטחון עמד יפה בהתחייבויות והריץ סקר שתוצאותיו הגיעו השבוע. אני מאמינה ששר הביטחון וראש הממשלה יתקדמו במתווה בדיוק כפי שסוכם".

היא גם לא חוששת שבתום חצי קדנציה, יבואו השותפות משמאל ותחת ממשלה בראשות יאיר לפיד ילחצו להתקדמות מול הפלסטינים. "אם זה יקרה, אז לא תהיה ממשלה", היא מאיימת.

לדבריה, "בשנתיים הקרובות לא עושים שום דבר ומי שמוביל את כל הנושא המדיני והביטחוני הוא ראש הממשלה נפתלי בנט. מבחינת המדיניות אנחנו עומדים די יפה במצע של ימינה. תהיה בנייה ביהודה ושומרון ונפתלי בנט הוא ראש הממשלה הראשון שאמר לנשיא דמוקרטי: 'לא תהיה מדינה פלסטינית'. הימין צריך לחזק דווקא אותנו ואת העמדה הנחושה הזו ולא להסתכל כל הזמן על מה מרצ אומרים או עושים. הדברים הללו חסרי משמעות כמו הפגישות שלהם עם אבו מאזן".

"גם יאיר לפיד מסכים באופן חד משמעי למדיניות הממשלה לפיה תיפתח קונסוליה אמריקנית בירושלים. כשהממשלה הזו קמה היה ברור שבנושא המדיני מול הפלסטינים לא תהיה התקדמות והמצב יישאר כפי שהוא היום. ממשלת ישראל לא תסכים בשום אופן לפתיחת הקונסוליה ואני לא מאמינה שהאמריקנים יעשו מהלך חד צדדי", היא מוסיפה.

שקד מפנה אצבע מאשימה כלפי האופוזיציה שמטרפדת את חוק האזרחת, למרות שלטענתה הוא אינו שונה כלל, מאותו חוק שאושר בממשלות הקודמות. "18 שנים החוק הזה עובר והמפלגות הציוניות מצביעות בעדו. מפלגות הציונות הדתית, הליכוד והחרדים החליטו לעשות פשע ולהפיל את החוק תוך שהם משכנעים את עמיחי שיקלי להצטרף אליהם".

"באו אלי בחודש האחרון מספר חברים באופוזיציה שהבינו את הטעות שעשו ורצו לתקן את זה. אני רוצה לומר לזכותו של שמחה רוטמן שהוא הבין שעשה טעות. הגעתי איתו למתווה מוסכם ומסודר איך אנחנו מעבירים את החוק מצד אחד והם מקבלים דברים שהם זקוקים להם מצד שני. אבל כששמחה רוטמן לקח את זה לראש המפלגה שלו ולליכוד הוא קיבל תשובה שלילית. אצלם המלחמה מקדשת את האמצעים", מאשימה שקד.

עם זאת היא שומרת על אופטימיות. "אני עדיין מקווה שיהיו חברי כנסת באופוזיציה שילכו עם האמת שלהם. שכמו שבשיחות סגורות הם אומרים לי שהיו צריכים להעביר את החוק שייכנסו למליאה ויצביעו בעדו. הרי בשביל הקנאביס הם היו מוכנים להפר משמעת וח"כים מהליכוד הצביעו נגד. אני מצפה שיעשו עבור חוק האזרחות לפחות מה שעשו עבור חוק הקנאביס".

לטענה שיש לממשלה הסכמים לגבי חוק האזרחות מול רע"מ ומרצ עונה שקד, "אלו הסכמים ידועים שפורטו במליאת הכנסת והם זהים למהלכים של השר אריה דרעי בשנים 2016 ו-2017 שבהן אושר ההחוק ואף נותר חשוב והכרחי. ההבנות שהיו עם מרצ ורע"מ לא קשורות ללשון החוק שהוצג בדיוק כפי שהיה בשנים קודמות בהן זכה לאישור".

שרת הפנים גם מבקשת לעשות סדר בטענות לפיהן מפלגת רע"מ קיבלה 50 מיליארד שקלים לציבור הערבי עבור תמיכתה. "הכסף של רע"מ זה לא עוד 50 מיליארד. ממשלת נתניהו הקודמת עשתה תוכנית חומש לחברה הערבית של 15 מיליארד שקלים שהסתיימה. הממשלה הזו עושה תוכנית חומש בהיקף של 26 מיליארד שקלים ונותנת עוד תקציב למאבק בפשיעה במגזר הערבי שאין חולק שצריכים אותו. הכספים הללו מעוגנים בתקציבי המשרדים, חלקם קיימים וחלקם תוספתיים. אם יצטרכו דרכים נוספות להעברת כספים באופן הכי כשר - נעשה את זה".

לביקורת על כך שנוכחות רע"מ מנעה תגובה ראויה לרצח של הלוחם בראל שמואלי הי"ד היא עונה, "זה לא נכון ולא קשור לנוכחות של רע"מ. אני מאוד מקווה שצה"ל ישים את ידו על המחבל שרצח את בראל שמואלי".

שקד מודה שזו לא הממשלה שהיא חלמה עליה, אך ראוי להוציא מהמצב את המקסימום. "לא היתה לנו ברירה. נתניהו רצה להקים ממשלת 59 שתהיה תלויה ברע"מ והיחיד שטירפד את זה היה בצלאל סמוטריץ'. כל המפלגות בכנסת הבינו שאנחנו עובדים איתן רק על דברים אזרחיים. המבחן של הממשלה הזו יהיה אם ניאלץ להגיע או נגיע לעימות בעזה, ואז תראו שהשיקולים של הממשלה יהיו ענייניים בלבד".

היא הודפת את הביקורת נגד תקציב המדינה ואומרת שנעשה בו הרבה למען הציבור הדתי. "בתקציב המדינה יש דברים נפלאים ויש גם דברים לא טובים. החמ"ד נכנס לבסיס התקציב וזה לא טריק ואני מקווה שהממשלה תקבע את זה. הרשויות ביש"ע מקבלות תקציב, בכל הממשלות הקודמות היתה מדיניות שלא מקימים יישובים חדשים בנגב ויחד עם שר השיכון אני מובילה את יישוב הנגב מחדש, עם 11-12 יישובים ועיר חרדית חדשה. בשבועות הקרובים יעברו החלטות בעניין זה ובעניין הקמת שני יישובים חדשים ברמת הגולן. שמנו לעצמנו מטרה להכפיל את כמות המתיישבים ברמת הגולן. זה שהיא נותרה על כנה במשך עשרות שנים זו תעודת עניות לממשלות ישראל".

שקד פונה למצביעי ימינה ומבקשת מהם: תשפטו אותנו על פי העשייה. "המסר שלי הוא חד משמעי: אנחנו עשינו כל מה שאפשר בשביל להקים ממשלת ימין. כשראינו שאין ברירה אחרת הקמנו את הממשלה הזו. את הערכים שלנו לא שינינו. הציונות הדתית כמגזר נמצאת היום בצמתים הכי משפיעים. כמחצית ממנכ"לי משרדי הממשלה הם בני הציונות הדתית. יש קמפיין שקרי ואגרסיבי מאוד נגד הממשלה ונגד ימינה. אני מאמינה שהציבור יראה את הדברים הטובים שאנחנו עושים וכשיעבור זמן ויראו שהממשלה עובדת טוב גם התמיכה בנו תחזור".

"כל המפלגות בכנסת חוץ מבצלאל סמוטריץ' הסכימו להקים ממשלה עם רע"מ. במשך חודש ישבנו עם נתניהו כדי לראות איך מקימים ממשלת 59. עשינו כל מאמץ להקים ממשלת ימין ומשזה לא צלח הקמנו את הממשלה הנוכחית. תסתכלו על כל חברי ימינה ובודאי על ראש הממשלה - אף אחד לא שינה את הערכים שלו. אנחנו עומדים לראשונה מול ממשל דמוקרטי ואומרים לו: 'לא תקום מדינה פלסטינית'. את זה הציבור צריך להעריך", היא מוסיפה.

שקד מצהירה כי "הערכים שלנו ברורים, האידיאולוגיה שלנו ברורה. כל עוד נוכל ליישם אותה ולעשות דברים טובים למדינת ישראל אז הכל בסדר. אם לא, בחירות הן גם אופציה".

לדעתה, מה שהיא מגדירה 'קמפיין הסתה' נגד מפלגתה נובע מניסיון לייצר מציאות אלטרנטיבית. "ראינו את הקורונה. הטיחו בבנט שהוא יוביל אותנו לעשרות אלפי חולים קשים ואלפי מתים. הסתדרנו סך הכל יפה, למרות שהיה עלינו לחץ גדול לסגור ולשים הגבלות ללא סיבה. עקבנו אחרי המספרים, ידענו שהבוסטר יעבוד. פעלנו בצורה זהירה ומסודרת והלכנו על החיסון השלישי - ראשונים בעולם - לפני כולם".

שקד סירבה לבקר את האמירה של ראש הממשלה נפתלי בנט לפיה יש צורך בהחלשת כוחם של החרדים במדינה. "הממשלה הזו טובה לחרדים בהרבה מאוד דברים אחרים. מחוקקים חוק גיוס שלמעשה מאפשר להם פטור מגיל 21, כשהממשלה מבינה שהיא לא תצליח לגייס אותם אבל מעוניינת לשלב אותם במעגל העבודה. הרבה מאוד חרדים רוצים ללמוד בחינוך ממלכתי חרדי ועכשיו יוכלו לעשות את זה. אני מסתכלת על עובדות, הפוליטיקאים החרדים מדברים באגרסיביות ובביטויים הרבה יותר קשים כלפי הציונות הדתית".

האם שקד מתחייבת שהממשלה תמשיך לפעול אחרי שבנט יסיים את כהונתו כראש הממשלה? "הכל תלוי באיך הממשלה תתפקד ובאיך נצליח ליישם בה את האידיאלוגיה שלנו. הכל יכול להיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו