שפי פז
שפי פז ערוץ 7

הסמכות להרחיק אנשים מהכנסת נתונה בידי קצין הכנסת, שאמור להתיר או לאסור את הכניסה לכנסת באופן נקודתי בכל פעם שמוגשת בקשה כזאת, כך עולה מבקשת חופש מידע שהגיש ארגון 'בצלמו'.

מדובר במידע בעל חשיבות, שכן משמעות הדבר היא שהרחקת אנשים מהכנסת נעשית רק על ידי קצין הכנסת, והיא לעולם איננה לצמיתות או אפילו לפרק זמן מוגדר. קצין הכנסת רשאי לאסור כניסת אנשים, אך הוא חייב בכל פעם מחדש לבחון את הבקשה ולהחליט אם הוא מאשר אותה או לא.

כזכור, לפני כחודשיים ביקש יו"ר הכנסת מיקי לוי מקצין הכנסת להורות על הרחקתה של שפי פז מהכנסת לאחר שזו האחרונה איחלה לח"כ גבי לסקי בחשון הטוויטר שתעמוד "מול כיתת ירי". פז ספגה ביקורת על אמירה זו ומחקה אותה כעבור זמן קצר.

לפני כשלושה שבועות הגישה פז בקשה להיכנס לכנסת, אך טרם קיבלה תשובה אם כניסתה תאושר או לא. "הכנסת אינה ביתם הפרטי של חברי הכנסת", כתבה פז בבקשתה ליו"ר הכנסת לוי. "היא מוסד ששייך לאזרחי המדינה ששולחים אליו את נבחריו. מן הראוי שתינתן לכל אזרח גישה לנבחריו".

"באשר לאירוע הספציפי, המשנה לפרקליט המדינה והמשטרה לא מצאו לנכון לזמן אותי לחקירה. מכאן משתמע שלא בוצעה שום עבירה", הוסיפה.

לפניית ערוץ 7 לדובר הכנסת, בשאלה האם האיסור על כניסת פז לכנסת קיבלה את גיבוי היועץ המשפטי של הכנסת, לא התקבלה תשובה ברורה.

"לפי חוק משכן הכנסת, רחבתו ומשמר הכנסת, התשכ"ח-1968 יושב ראש הכנסת מוסמך לתת כל הוראה ולנקוט כל אמצעי הנראים לו דרושים לקיום הסדר והביטחון בכנסת. לפי החוק האמור, קצין הכנסת ממונה על שמירת הביטחון ועל קיום הסדר בכנסת, ובכלל זה גם על אכיפת החוק והתקנות לפיו", נמסר מדובר הכנסת, שסירב לענות אם יש בידיהם מסמך גיבוי נקודתי מיועמ"ש הכנסת.

יו"ר הכנסת מיקי לוי
צילום: Yonatan Sindel/FLASH90

שמוליק חזקיה, מנהל חטיבת המידע של הכנסת, הסביר במענה לבקשת חופש המידע כי הכנסת מנהלת "רשימה שבה מנויים אנשים שעל פי המידע המצוי בידי קצין הכנסת קיים חשש כי כניסתם למשכן הכנסת תוביל לפגיעה בקיום הסדר והביטחון במשכן".

"לא מדובר ברשימת אנשים שהכניסה לכנסת נאסרה עליהם, אלא באנשים שקצין הכנסת בוחן, בהתחשב במידע הקיים לגביהם במועד הגשת בקשת הכניסה, אם כניסתם למשכן עלולה להוביל לפגיעה בקיום הסדר והביטחון במשכן", הוסיף חזקיה.

משמעות הדבר היא "שאין אנשים שכניסתם לכנסת נאסרה לצמיתות או לפרק זמן מוגדר", אלא "כל בקשת כניסה נבחנת באופן נקודתי, על פי המידע שיש בידי קצין הכנסת במועד הגשת הבקשה ביחס למבקש ובלבד שהאדם שמבקש להיכנס לכנסת מופיע ברשימה בעת הגשת הבקשה".

לדברי חזקיה, "אמות המידה העיקריות שקצין הכנסת שוקל בבואו לקבל החלטה האם לאפשר לאדם שמבקש זאת להיכנס לכנסת ושמופיע כאמור באותה עת ברשימה, ושעל בסיסם הוא עשוי להחליט למנוע את כניסתו, הן: א. אדם שהתקבל לגביו מידע מודיעני או שקיים לגביו מידע שלפיו הוא עלול בסבירות גבוהה לפגוע בשרים, חברי כנסת ובאי הבית, או לבצע פעולות כנגד הכנסת בהיבט הביטחוני. ב. אדם שהתקבל לגביו מידע מודיעני או שקיים לגביו מידע, שלפיו הוא עלול בסבירות גבוהה להפר את הסדר בתוך משכן הכנסת, ובכך לפגוע בפעילות הכנסת. ג. אדם שהפר בעבר את הסדר במהלך שהותו בשטח הכנסת, והפריע לפעילות הכנסת".

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "הוראת יו"ר הכנסת הינה דיקטטורית ואיננה חוקית. כפי שנקבע, רק לקצין הכנסת מותר למנוע מאדם כניסה לכנסת וגם אז רק אם הפר בעבר את הסדר בכנסת ולחילופין יש מידע מודיעיני שיפגע באנשים בתוך הבית בהיבט ביטחוני. היות ששני הדברים הללו לא מתקיימים אצל שפי פז אין כל סיבה משפטית למנוע ממנה כניסה והדבר מנוגד לחוק".

"אני דורש באופן מיידי מיושב ראש הכנסת ויועמ"ש הכנסת לאפשר לשפי פז להיכנס לכנסת ככל אזרח רגיל", הוסיף. "לא ייתכן שפעילי ציבור בעלי עמדות פוליטיות ימניות יצטרכו לסתום את הפה רק כדי לא להרגיז את יו"ר הכנסת ולחטוף הרחקה".

התגובה המלאה של דובר הכנסת: "לפי חוק משכן הכנסת, רחבתו ומשמר הכנסת, התשכ"ח-1968 יושב ראש הכנסת מוסמך לתת כל הוראה ולנקוט כל אמצעי הנראים לו דרושים לקיום הסדר והביטחון בכנסת. לפי החוק האמור, קצין הכנסת ממונה על שמירת הביטחון ועל קיום הסדר בכנסת, ובכלל זה גם על אכיפת החוק והתקנות לפיו. כנגד גב' שפי פז הוגשה תלונה למשטרה בחשד לעבירה שביצעה כלפי חברת הכנסת גבי לסקי בקשר לפעילותה כחברת הכנסת, ובכל מקרה גב' פז לא הורחקה מהכנסת לצמיתות ובקשתה להכנס לכנסת תיבחן כמקובל על ידי קצין הכנסת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו