ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, נמצא בימים האחרונים בוושינגטון ומקיים פגישות עם מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים בניסיון להפחית את הלחץ המדיני של הממשל בנוגע לבנייה ביהודה ושומרון ובכל רחבי ירושלים.

"בשלושת הימים האחרונים קיימתי עשרות פגישות עם סנאטורים ודמוקרטים משתי המפלגות ונציגים ממכוני מחקר רבים בוושינגטון. אני יכול לקבוע באופן ברור שאם ממשלת ישראל רוצה לבנות בירושלים וביהודה ושומרון היא יכולה לעשות זאת מול ממשל ביידן. הממשל הזה אינו אובססיבי כמו ממשל אובמה, הוא כמובן גם לא אוהד כמו ממשל טראמפ, אבל הכדור אינו נמצא בוושינגטון, אלא היה, הווה ויהיה בידי ירושלים", מצהיר דגן בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "בהחלט יש לחצים ואני שומע עליהם גם כאן, אבל תמיד יהיו לחצים. עוד לפני קום המדינה ארה"ב לחצה על ישראל שלא להכריז על הקמתה, ארה"ב לחצה על ישראל שלא לפתוח במלחמת ששת הימים שהביאה לשחרור ירושלים ויהודה ושומרון, היא לחצה שלא לספח את רמת הגולן. לא הממשלה הקודמת ולא הממשלה הזאת יכולות להסתתר מאחורי המלים "הממשל לוחץ". אזרחי ישראל בוחרים את ממשלת ישראל שאחראית לבנות את המדינה גם בירושלים וביהודה ושומרון. האחריות היא רק בידי הממשלה".

דגן מציין שבני שיחו הדמוקרטים, גם אם אינם מסכימים איתו לגמרי, מבינים את הרגישויות. "גם מי שלא מסכים איתי מאלו שנפגשתי איתם, מבין שקרע עם ישראל זה הדבר האחרון שארה"ב צריכה. אחד מהדמוקרטים הבכירים שפגשתי כאן אמר לי: 'אני לא מסכים עם כל מה שאמרת, אבל ברור לי שלא פחות מאשר לישראל יש אינטרס שארה"ב תייצג את העמדות שלכם כאן, לנו יש אינטרס שאתם תייצגו את העמדות שלנו במזרח התיכון'".

ראש מועצת שומרון מודה כי חש בשינוי כיוון במפלגת השלטון באהדה למדינת ישראל. "בהחלט יש רוח פחות טובה לישראל ושמעתי את זה מחלק מחברי הקונגרס שחלקם אמרו זאת בצער ואחרים פחות בצער. אבל בסופו של דבר מי שמחליט הוא ראש הממשלה נפתלי בנט".

"אני אומר לכל שרי הממשלה מהקפיטול בוושינגטון: 'האחריות היא עליכם. אתם צריכים לבנות את ירושלים ויהודה ושומרון. אין הבדל בין התושבים שלי לאזרחים אחרים במדינה. אי אפשר להסתתר מאחורי הממשל האמריקני. ממשלה שרוצה למשול צריכה לדעת לעבוד מול ארה"ב", מוסיף דגן.

לצד האחריות שהוא מטיל על הממשלה, יש לדידו גם מקום להגביר את הלחץ הפנים אמריקני. "מטרת הפגישות שלי היא לא רק לעשות הסברה שזה חשוב לכשעצמו, אלא דווקא בעיתוי הזה לייצר קבוצת לחץ מגובשת שתפעל בצורה אקטיבית ורצינית לצד מדינת ישראל ולצד המתיישבים החלוצים ביהודה ושומרון. יש כאן אוזן קשבת והתלהבות גדולה לעזור לנו. אני בטוח שאפשר לשנות ולייצר לחץ נגדי. אם ממשלת ישראל תחליט שהיא נרתמת לזה במלוא הכוח, תהיה תנופת בנייה. ממשלה שתקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון לא תהיה לה זכות מוסרית לקיום ולא תוכל להתקיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו