תומר בן צבי, מנהל מחקר בארגון 'כושרות' מספר בראיון לערוץ 7 על החששות הכבדים מקבלתה של רפורמת הכשרות שמקדם השר מתן כהנא.

"במשך כל החודש האחרון היינו בכל דיוני הועדה לשירותי הדת והצגנו עמדה מאוד סדורה ומקצועית שעוסקת באופן ענייני כדי לפתור את סוגיית ההונאה בכשרות לציבור הרחב", אומר בן צבי. "במשך הדיונים הצגנו ניירות עמדה ונתונים אמפיריים שעל בסיסם אפשר לבנות רפורמה טובה לעם ישראל ולא רפורמה שתהפוך את כל נושא הכשרות לנושא עסקי לחלוטין ללא כל התייחסות לבעיות שצפו במשך השני".

לדבריו, שינויים אכן נצרכים כפי שגם הרבנות הראשית טוענת וקובעת בשני דו"חות שפורסמו בעבר. "שתי הבעיות העיקריות שעליהן כולם מתבסם זה יחסי משגיח-מושגח, שהמשגיח לא יעבוד בבית העסק, נושא שלא הוסדר ולא טופל, והנושא השני הוא נושא הנהלים האחידים, שכאשר אדם קונה כשר במקום כלשהו הוא יידע מה עומד מאחורי זה, בין אם בחיפה ובין אם בירושלים". לדבריו ברפורמה יתאפשר לכל שלושה רבנים לקבוע נהלים, ומציאות שכזו תביא את הציבור כולו במבוכה.

האם הוא אינו סומך על רבני הערים? בן צבי משיב בחיוב וקובע כי הוא אכן סומך על רבני הערים, אך על פי המוצע הרבנים אכן קובעים נהלים, אך לאחר מכן הם מתנתקים מתאגיד הכשרות ואינם עוקבים אחר אופן הביצוע של הדברים. "ההפרדה בין הרבנים לתאגיד היא די מוחלטת", הוא אומר, "הרבנים יחליטו מה שהם רוצים ואחרי זה התאגיד יפעל לפי איך שהוא הבין ופירשן את זה. אנחנו יודעים איך דברים יודעים מלמעלה למטה וצפויים הרבה כשלים שהתרחשו במקומות אחרים".

על הרגולציה של הרבנות הראשית אומר בן צבי כי מדובר באותו ממונה שיהיה אחראי על ביצוע הרפורמה, אך כפיפותו היא לשר הדתות ולא לרבנות הראשית ובמידה ומועצת הרבנות הראשית תיתקל בכשלים היא לא תוכל לאכוף את עמדה שכן הממונה אינו כפוף אליה, "זה עוקר את כל עניין הרגולציה. זה לא נותן לרבנות שום כוח ושיניים להצליח לטפל בבעיות ובכל מה שצריך לטפל בו".

לדבריו החשש הוא שלא רק שאנשים יאכלו לא כשר, אלא שהם אפילו לא ידעו שהם אוכלים אוכל לא כשר. "זו הבעיה העיקרית", הוא אומר ומתאר את מסלולי הכשרות השונים והמבלבלים שצפויים להיות על פי הרפורמה, ומוסיף ומספר על בקשתו של ראש יחידת ההונאה בכשרות לבטל את מסלול הכשרות המתבסס על הודעת בעל העסק, מה שיוצר לדבריו הונאה רבה כי בעלי עסק מצהירים על דבר אחד ומבצעים משהו אחר ללא פיקוח וללא רגולציה. "הוא ביקש לסגור את זה, אבל גם זה נשאר. התוצאה היא שהציבור לא יידע מהי הונאה בכשרות ומה לא".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו