מירב בן ארי
מירב בן ארי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מעל שבוע אחרי אירועי האלימות במסגרת ליגת העל בכדורגל שהגיעו לנקודת אל-חזור עם אלימות בין אוהדים ביציעי בית"ר ירושלים, היום (שלישי) עסקו הן בהנהלת ההתאחדות לכדורגל והן בכנסת ישראל בסוגיה שהולכת ומחריפה.

האירוע בו היכו חברי ארגון 'לה-פמיליה' מספר אוהדים בשל עידוד ותמיכה בשחקן מוסלמי היו רק קצה הקרחון של האלימות שקיבלה ביטוי גדול בכל היציעים של כל קבוצות הליגה, והיום ישיבת הנהלת ההתאחדות לכדורגל נפתחה בהתייחסות יו"ר ההתאחדות אורן חסון להתגברות האלימות בכדורגל הישראלי.

"אני מבקש לפתוח את ישיבת הנהלת ההתאחדות בקריאה לכל אחד ואחת מהנוכחים לעשות כל שביכולתם למיגור נגע האלימות, שהרים ראש מאיים לא רק על הכדורגל שלנו אלא על החברה בה אנו חיים", אמר חסון.

לדבריו, "אנחנו מזהים מגמה של הקצנה בתדירות האירועים האלימים ובעוצמה שלהם עוד לפני אירועי השבוע האחרון. מדובר בדיני נפשות, לא פחות. אני חרד מהאפשרות שהמזל ייגמר לנו, מכך שאחד האנשים או הנשים שמגיעים לאצטדיונים לא יחזור חי. זאת לא הכנה לוועדת חקירה, זה לא אליבי, זאת קריאה ליושבים כאן ולכל גורם במדינת ישראל להתעשת ולהבין את גודל השעה".

"אפשר לחשוב על מספר גורמים שמסבירים את ההקצנה הזאת - שנה וחצי של קורונה וסגרים שעשו משהו לאנשים, רשתות חברתיות, אלכוהול, חברה מקוטבת – חובה לשאול גם מה תרומתנו לכך ומה ביכולתנו לעשות כדי להפחית את האלימות. אם נהיה אחראיים יותר בהתבטאויות שלנו, בהתבטאויות של הכפופים לנו, אם לא נשדר שכל משחק הוא לחיים ולמוות, אם נמנע שיסוי, הכפשות, אם נפעל ביד הקשה ביותר נגד החלקים הסוררים בקהל – הרחקה, תביעות – נוכל להביט במראה ולומר שעשינו כל שלאל ידינו.

עוד באותו נושא:

חסון אמר כי המלחמה באלימות לא נופלת על אזניים ערלות. "אני בהחלט מזהה עשייה משמעותית של מרבית הקבוצות בשנים האחרונות במטרה להילחם בגורמים האלימים והקיצוניים. הדגשתי את העובדות הללו בשיחות האחרונות שהיו לי עם שר הספורט חילי טרופר. אני מזהה שר שנחוש לשנות את המגמה המאיימת הזאת ולהבטיח לרוב השפוי, הטוב והתומך של האוהדים בארץ הגעה וחזרה בטוחות ממשחק כדורגל.

הדגשתי בפני השר ובפני כל גורם אחר עמו שוחחתי לאורך השנים, וביתר שאת בשבוע האחרון, כי ממשלת ישראל חייבת לראות בגל האלימות הנוכחי בספורט מכת מדינה. בכל מקום אחר בעולם בו מוגרה האלימות בספורט, זה היה כפועל יוצא לשילוב כוחות של ההתאחדויות/מנהלות הליגה, הקבוצות והמדינה".

הפיתרון לדברי חסון הן בעיקר בעונשים ובהחמרתם על ידי בתי המשפט. "הגיעה העת לשינויים חקיקתיים שיאפשרו הטלת קנסות מנהליים, הרחקת אוהדים, מעצרים מונעים, הקמת יחידות מיוחדות (אכיפה ומודיעין) ועוד. הזמן אינו לטובתנו ובמונחים המוכרים לנו מהמשחק האהוב על כולנו, אומר כי אנחנו קרובים מאוד לדקה ה-90, לרגע בו יתרגש על כולנו האסון הבלתי נמנע.

רוב עצום של אוהבי המשחק מצפה מאיתנו להוות דוגמה להתנהגות נורמטיבית ולהוביל יחד עם מדינת ישראל לשינוי המצב. התרבות העבריינית שפשתה במגרשי הכדורגל חייבת להיכחד. אנחנו חייבים לנצח בקרב הזה".

בינתיים מי שהרימה את הכפפה ומתכננת ליזום דיון מיוחד על אירועי האלימות בכדורגל הישראלי היא חברת הכנסת מירב בן ארי מ'יש עתיד' שתכנס מחר את הוועדה לביטחון פנים בראשותה בעקבות העלייה החדה באלימות במגרשי הכדורגל.

הדיון בוועדה לביטחון פנים יעסוק בנושא התמודדות המשטרה עם האלימות במגרשי הכדורגל, כאשר הרבה מהביקורת על אי מיגור האלימות נוגע לתפקודה הלקוי של משטרת ישראל.

"בשנתיים האחרונות האלימות במגרשים ומחוצה להם עלתה מדרגה. בין אירועי האלימות במגרשים אנו עדים לתגרות בין אוהדים, זריקת חפצים, קריאות גזעניות ואפילו פריצות לכר הדשא כדי לתקוף שחקנים", אמרה חברת הכנסת בן ארי.

"תופעת האלימות במגרשים מטרידה מאוד, זה רק עניין של זמן עד שמישהו עלול לשלם בחייו ולכן עלינו לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי. לא מתקבל על הדעת שדין עבירת אלימות במגרש כדורגל אינה כדין עבירה מחוץ למגרש, העונשים חייבים להיות נוקשים יותר והאכיפה צריכה להיות משמעותית יותר. מטרת הדיון היא להבין כיצד ניתן לפעול על מנת למגר את התופעה הבזויה הזאת".

אל הדיון יגיעו נציגי משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, נציגי משרד התרבות והספורט ומשרד המשפטים, נציגי התאחדות הכדורגל ומנהלי האצטדיונים "בלומפילד" ו"טדי" וכן שניים מהמעורבים באירוע האלימות האחרון אשר מנהלים זמן רב מלחמת חורמה נגד אוהדים אלימים - משה חוגג הבעלים של בית"ר ירושלים ושחקן העבר ויו"ר המועדון אלי אוחנה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו