בית משפט. ארכיון
בית משפט. ארכיוןצילום: נתי שוחט, פלאש 90

רק 1.2% מהתיקים הפליליים שנדונו בבתי המשפט ונסגרו בשנת 2020 הסתיימו בזיכוי - כך עולה מנתונים רשמיים של הרשות השופטת שנחשפו לראשונה בעיתון 'ישראל היום'.

עוד לפי נתוני מערכת המשפט, 12.6% מהתיקים הפליליים שנסגרו בשנת 2020 הסתיימו במחיקת האישום.

המידע הרשמי של מערכת בתי המשפט מלמד כי במהלך 2020 נסגרו או הסתיימו 23,639 הליכים פליליים. 65% מהם הסתיימו בהרשעה, ב־5.7% מהתיקים הוכחה אשמת הנאשם אך התיק נסגר ללא הרשעה, וב־7% מהמקרים הורה בית המשפט, מיוזמתו או לבקשת אחד הצדדים, על הפסקת ההליכים.

"הרוב המוחלט של המערך השיפוטי מורכב מפרקליטים ומתובעים לשעבר, ונדמה שהמחשבה כי אילו לא היו מספיק ראיות להרשעה הרי מראש לא היה מוגש כתב האישום היא שמובילה את הלך הרוחות מרגע כניסתו של הסנגור לאולם הדיונים", אומרת עו"ד מעיין חיימוביץ', המתמחה בדין פלילי.

לדבריה, "דווקא מהמקום הזה יש לאזן איזון משמעותי ושוויוני, ולמנות שופטים הן מהמגזר הסנגורי והן מהפרקליטות ומהתביעות. לא יעלה על הדעת שכיווני מחשבה מקובעים יציפו את כיסאות השיפוט, ללא איזון, ובכל שנה מחדש, נמצא שאחוזי הזיכויים עומדים על מספר מזערי ביותר. אני סבורה שהנתונים מוכיחים עד כמה חשוב למנות סנגורים פליליים לתפקידי שיפוט".

נוסף על כך, עולה מנתוני מערכת בתי המשפט כי ב־2020 הוגשו 1,014 ערעורים פליליים. ב־42% מהם התקבל הערעור באופן מלא או חלקי או שהתיק הוחזר לדיון בערכאה הדיונית, ו־58% מהתיקים הסתיימו בדחיית הערעור או במחיקתו.

"מדובר בנתונים חשובים מאין כמותם, הגם שלא ניתן להסיק מהם מי מבין הצדדים 'זוכה' שערעורו יתקבל, סנגורים או פרקליטים", אומרת עו"ד חיימוביץ'. "במקום שבו מחפשים צדק ומאמינים בתיקון עוולות, המלצתנו כסנגורים לנאשם שנעשה לו עוול, להילחם על עמדתו ולהגיש ערעור, שהרי בכל זאת במקום שבו יושבים שלושה שופטים הנטייה לחשוב שבוודאי יש מי מהם שיעשה את האיזון הנכון".