גירושין
גירושין צילום: ISTOCK

זוגות רבים השוקלים להתגרש לוקחים את השיקול הכלכלי בחשבון, אך לרוב שיקול זה אין בו די בכדי להשאיר יחד זוג שלא רוצה בכך. עם זאת, ההחלטה לפרק את הזוגיות ולפתוח בהליך גירושין היא החלטה קשה ומשמעותית.

בנוסף לקשיים הנפשיים הנערמים בעקבות החלטה זו, כמו התמודדות עם בן/ בת הזוג, הילדים, מעבר הדירה וכדומה, תהליך הגירושין משפיע על מצבם הכלכלי של שני בני הזוג. ההליך כולל תשלומים לעורכי דין המתמחים בענייני גירושין, אגרות לבית המשפט וכמובן את ההוצאות הנגזרות מהסדר הגירושין, דוגמת מזונות ודמי נסיעה.

אז על מה בעצם משלמים?

ההוצאה הגדולה ביותר, באופן די הגיוני, היא על שכר טרחתו של עורך דין לענייני משפחה המתמחה בענייני גירושין. שכר טרחה ממוצע יכול לנוע בין 20,000-100,000 ₪ בהתאם למשתנים רבים דוגמת :

ראשית, אורך ההליך. ככל שההליך מורכב יותר, ובני הזוג מגיעים מראש עם פחות "נקודות מסוכמות" מבחינתם, כך שכר הטרחה יעלה, בהתאם למורכבות ואורך ההליך. ניהול דיונים רבים יותר, הגשת מסמכים הדורשים זמן והשקעת משאבים מצד עורך הדין תעלה את שכר הטרחה באופן משמעותי.

כמו כן, אף לזהותו של עורך הדין לעייני גירושין ישנה השפעה מכרעת על גובה שכר הטרחה. גם במקרה שניגשים לעריכת הסכם גירושין, שכביכול ישנה הסכמה בין בני הזוג, ישנה משמעות רבה לניסיון ולמוניטין של עורך הדין ועל כמה וכמה במקרה של פתיחת "מלחמה" משפטית שבסופה ייקבעו משמורת, דמי מזונות ובעצם שגרת החיים של המתגרש מעתה והלאה.

בנוסף, עורכי דין מתל אביב והמרכז נוטים לגבות שכר טרחה גבוה יותר מאשר עורכי דין מהפריפריה.

יש לדעת שגם פגישת ייעוץ ראשונית יכול שתעלה בין 500-1,500 ₪, אך לעיתים סכום זה נכלל בתוך שכר הטרחה במידה וממשיכים את הליך הגירושין עם אותו עורך הדין.

הוצאה משמעותית נוספת היא עלויות בתי המשפט. יש לשלם אגרות לבית המשפט, בין אם בוחרים להגיש תביעה לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. נוסף על אגרות אלו, ישנן עלויות לפתיחת דיון נוסף, או ערעור במידת הצורך. עלויות אלו לרוב אינן נכללות בשכר הטרחה של עורך הדין.

לסיכום - איך ניתן להוזיל עלויות?

הדרך הטובה ביותר והמומלצת להוזיל בעלויות המשמעותיות בהליך הגירושין, היא להגיע מראש להסכמות בין בני הזוג. צמצום המחלוקת במישור המשפטי יכול להוזיל את עלויות שכר הטרחה ואת כמות הדיונים בצורה משמעותית, ולעיתים אף להוזיל בחצי(!).

מומלץ לסכם מראש עם עורך הדין את כל הסעיפים כולל כמות דיונים הנכללת בשכר הטרחה, או מחיר קבוע מראש לכל ההליך.

בנוסף, ניתן לפנות לעורכי דין מהפריפריה (עורך דין בבאר שבע, או חיפה, או אשקלון), אשר מיצגים גם במרכז. במקרים רבים לעורכי הדין יש סניפים במרכז והם יכולים לייצג אתכם גם בתל אביב וסביבתה.

מומלץ לעשות סקר שוק, לקבל הצעות מחירים והמלצות מחברים ומכרים.

ולסיום, ניתן אף לברר לגבי סיוע משפטי מהמדינה. לעומדים בקריטריונים – פתרון זה יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים והייצוג המשפטי לא נופל ברמתו כלל וכלל.

יש לכם שאלות? רוצים להתייעץ?

הינכם מוזמנים לפנות לעורכי הדין לענייני המשפחה שלנו לעזרה וייעוץ בעניין הגירושין ואנו נשמח לעזור גם לכם לצלוח אותם בכמה שפחות כאב ובכמה שפחות נזק כלכלי.

תוכלו לפנות אלינו לסניפים בתל אביב ובאר שבע בטלפון רב קווי: 077-2005874

או בקרו באתר http://www.vlk-law.co.il