מוחמד בכרי
מוחמד בכריצילום: פלאש 90

הפרקליטות מנמקת מדוע היא סגרה לפני כחודש את התיק נגד השחקן הישראלי מוחמד בכרי, שביקר במדינת אויב והתראיין לעיתון המזוהה עם חיזבאללה.

כזכור, בשנת 2017, ולאחר שביקר בלבנון ואמר לעיתון דברים בגנותה של ישראל, הוגשה תלונה נגד בכרי בגין ביקור אסור במדינת אויב כמפורט בסעיף 2א ל"חוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט), תשי"ד-1954".

רק בשנת 2018, בעקבות פניית שרת התחבורה דאז מירי רגב, החלה המשטרה בפתיחה בחקירה. אולם, ארבע שנים לאחר הגשת התלונה החליטה הפרקליטות לגנוז את התיק מבלי שהוגש כתב אישום.

הנימוק לסגירת התיק מפתיע. הפרקליטות, האמונה ברוב המקרים על הגשת כתב האישום, הסבירה כי בגלל שבמקרים דומים בעבר היא לא הגישה כתבי אישום - הגשת כתב אישום במקרה של בכרי תהווה אכיפה בררנית.

במענה לפניית 'אם תרצו' השיבה הפרקליטות: "הנימוק להחלטת הסגירה מקורו בבדיקה שנערכה במסגרת הטיפול בתיק הנדון שהעלתה כי במקרים הדומים לו בנסיבותיהם לא הוגשו כתבי אישום - בניגוד למדיניות האכיפה הנוהגת - באופן שיצר משוכה משפטית בלתי עבירה של אכיפה בררנית בפני הגשת כתב אישום נגד בכרי".

אלון שוורצר, ראש אגף מחקר ומדיניות בתנועת אם תרצו, אמר: ''תגובת הפרקליטות לאחר שסגרה את התיק נגד מוחמד בכרי, פוגעת באכיפת החוק במדינת ישראל ומרוקנת אותו מתוכן. העובדה שבעבר לא אכפו את החוק אין פירושה שלא ניתן לאכוף אותו לעולם, שאם לא כן החוק הופך לאות מתה".

"יתר על כן, כאשר הפרקליטות מודה שלא ביצעה אכיפה בעברות דומות של ביקור במדינות אויב יש בכך משום הלבנת הפשע ורמיסת החוק. ביום שבו מתפרסם שאמון הציבור במערכת המשפטית נמצא בשפל היסטורי, אפשר בהחלט להבין למה. אנו קוראים לפרקליטות לחזור בה מההחלטה, ולהגיש כתב אישום נגד בכרי", כך אלון שוורצר.