אזיקים
אזיקים צילום: איסטוק

פרקליטות מחוז ת"א הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר הודעה על חזרה מכתב האישום כנגד האחים רע'ב ולורנס מחאמיד ולוטפי וחש, ובקשה לתיקון האישומים נגד מוחמד עיאש, הנאשמים כולם באירוע תקיפת חייל על רקע לאומני ביפו, במהלך ההתפרעויות בחודש מאי השנה.

כזכור, בחודש יוני הוגש כתב אישום נגד 6 נאשמים בתקיפת החייל, בהתאם לחלקם באירועים. זאת, בין היתר, לאחר ששלושת הנאשמים קשרו עצמם בחקירותיהם בשב"כ לנוכחות בזירת האירוע ושניים מהם אף הודו שהשתתפו בתקיפה, אם כי חזרו בהם לאחר מכן מהודאתם.

בזירה אותרו מספר מצלמות שנתפסו על ידי גורמי החקירה ואולם באף אחת מהן לא היה תיעוד המאפשר לזהות את המעורבים באירוע. מחומר החקירה עולה שזמן קצר לפני תחילת הפעולה האלימה, הנחה אחד הנאשמים האחרים את החברים בקבוצת ווטסאפ להסיר את מצלמות האבטחה.

כחודשיים לאחר הגשת כתב האישום, ובעוד הנאשמים נתונים במעצר, הציג בא-כוחם סרטון ממצלמת אבטחה שתיעדה באופן חלקי את ההתרחשויות בזירת האירוע, וממנו עולה כי כפי הנראה, וחש האחים מחאמיד, ונאשם נוסף, מוחמד עיאש, המואשם גם בעבירות נוספות, הגיעו לזירת האירוע, דקות ספורות לאחר תקיפת החייל.

יודגש, כי ראיה זו לא הייתה בידי גורמי החקירה ולא הייתה ידועה לפרקליטות במועד הגשת כתב האישום. מיד לאחר בחינת הסרטון ומשמעותו, הוחלט לשחרר את שלושת הנאשמים ממעצר.

אשר למוחמד עיאש, היות שלנאשם מיוחסות גם עבירות הסתה חמורות ותמיכה בארגון טרור, הוחלט להמשיך ולעמוד על מעצרו, עמדה שאושרה על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב בהחלטה מאתמול.

כעת, לאחר שהראיה החדשה נבחנה בקפידה ע"י גורמי החקירה והפרקליטות, הן ביחס לאותנטיות שלה והן ביחס למשמעותה באשר לחלקו של כל אחד מהנאשמים בכתב האישום, קיבל פרקליט המדינה, עמית איסמן, את עמדת כלל הגורמים הרלוונטיים, והנחה לחזור מכתב האישום נגד וחש והאחים מחאמיד, כך שהם יזוכו מהאישומים, ועל תיקון האישום נגד מוחמד עיאש, באופן שתימחק העבירה של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה.