בשאר אל אסד
בשאר אל אסד צילום: רויטרס

השינויים המתרחשים בסוריה בתקופה האחרונה הם לא פחות מדרמטיים.

העיתון 'ישראל היום' מדווח כי לאחר שבמשך כעשור הייתה סוריה במלחמת אזרחים קשה, עקובה מדם, שבה נהרגו ונפצעו מאות אלפי בני אדם ומיליונים ברחו מהמדינה, חזר הנשיא בשאר אסד לשלטון. כעת הוא מנסה להשליט את ריבונותו במדינה גם על הגורמים שסייעו לו לאורך הדרך, כמו איראן.

המהלך של אסד מעניין מאוד, לאור העובדה שהוא חייב לאיראנים ולחיזבאללה לא מעט. כזכור, בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה אסד נחל תבוסות לא מעטות, אך בהמשך איראן, חיזבאללה ואפילו רוסיה נחלצו לעזרתו והובילו אותו לניצחון. איראן וחיזבאללה החלו להתערב בנעשה בסוריה כבר ב-2012 באמצעות ייעוץ צבאי, העברת אמצעי לחימה, סיוע כלכלי וכוחות לוחמים שהגיעו למקום. זמן לא רב אחר כך זיהתה גם רוסיה את ההזדמנות להשפיע באזור, והחלה להזרים ציוד, אמצעי לחימה וכוחות. בפועל, התערבות הכוחות החיצוניים, ובעיקר הרוסיים, הצילה את משטר אסד והחזירה את שליטתו במדינה.

מאז שנת 2018 פועל המשטר הסורי להשליט מחדש את ריבונותו במדינה ולשקם את הצבא הסורי. נכון לעת הזו, לא כל השטחים שהיו בריבונות אסד לפני מלחמת האזרחים שבו אליו, אך הוא עושה כל שאפשר כדי להשיב לעצמו את השליטה.

האיראנים, מצידם, התרגלו לעשות בסוריה כבשלהם, ובשנים האחרונות החלו להתבסס במקום ולהקים תשתית שאמורה לשרת אותם ביום פקודה, גם מול ישראל. כמו כן, האיראנים משתמשים בשטח סוריה לטובת העברת אמצעי לחימה מתקדמים ללבנון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו